905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Legimi na Kindle – poradnik, jak korzystać

Legimi udało się właśnie uruchomić swoją wypożyczalnię na najpopularniejszych w naszym kraju czytnikach - Kindle. Usługa tym samym może (potencjalnie) objąć znakomitą większość najaktywniejszych czytelników e-booków. To powinien być nie tyle krok, co skok w rozwoju oferty Legimi. Jestem pełen uznania, że udało się opracować wypożyczalnię działającą na czytnikach, które uważamy za „zamknięte”. Ciekaw jestem, jak podejdzie do tego Amazon?

 

Ruszyła oferta Legimi dla Kindle (źródło: Legimi)

 

Dzięki uprzejmości Legimi, przez ostatnie dni testowałem tę usługę. Teraz mogę, w dniu premiery, podzielić się moimi uwagami na temat jej blasków i cieni.

 

Legimi na Kindle – jak działa?

Aby skorzystać z wypożyczalni Legimi na Kindle, musimy się przygotować. Przede wszystkim warto wiedzieć, że usługa przeznaczona jest dla czytników: Kindle Touch, Kindle 7, Kindle 8, Kindle 10Kindle Paperwhite 1-3, Kindle Paperwhite 4Kindle Voyage, Kindle Oasis 1, Kindle Oasis 2 (są zgłoszenia, że nie działa na Kindle Oasis 2) [Aktualizacja: z wypożyczalnią współdziałają także nowsze modele: Kindle Oasis 3, Kindle Paperwhite 5, Kindle 11, Kindle Scribe]. Wypożyczalnia przygotowana do współpracy z czytnikami Amazonu działa inaczej niż dotychczasowe rozwiązanie dla urządzeń mobilnych lub czytników (PocketBook czy inkBook). Podstawą jest aplikacja uruchamiana na komputerze (z MS Windows) i synchronizacja plików z autoryzowanym czytnikiem Kindle. Aplikację można pobrać tutaj.

 

Podłączenie Kindle 3 Keyboard do programu Legimi, skutkuje informacją o błędzie (źródło: Legimi)

 

Krok pierwszy - konto

Do uruchomienia abonamentu z czytnikiem Kindle musiałem założyć w księgarni nowe konto. Nie mogłem więc w czasie testów korzystać z wcześniej zgromadzonego księgozbioru. Trzeba mieć świadomość, że na czytniki Kindle można pobrać z Legimi trzy tytuły lub pięć siedem tytułów lub dziesięć (w zależności od abonamentu). W tym celu należy je najpierw wyszukać w księgarni i dodać na półkę. Wskazując książki do pobrania na Kindle, mamy mniejszy wybór. O ile na innych urządzeniach włączonych w obsługę abonamentu dostępne jest ok. 20 tys. e-booków, o tyle lektury na Kindle można w tym momencie wybierać spośród około siedmiu tysięcy. [Aktualizacja: zwiększono ofertę książek dostępnych także na czytniki Kindle. Obecnie tylko około 2,9 tys. z abonamentu nie jest na te czytniki dostępna]. Jeśli na półkę dodamy książki, które nie są udostępnione na kindelki, przegrać ich do naszego urządzenia nie będzie można.

 

Do synchronizacji z czytnikiem w jednym okresie rozliczeniowym można wybrać 3 do 5 e-booków (Aktualizacja: teraz to 7 do 10 e-booków)

 

Krok drugi – instalacja programu zarządzającego

Drugi etap to zainstalowanie i uruchomienie aplikacji, która będzie odpowiedzialna za synchronizację czytnika z biblioteczką. To ona zarządza przesyłaniem tytułów na czytnik oraz czasem, jaki mogą one być otwierane. Synchronizacji trzeba dokonać przynajmniej raz w miesiącu. Zostaną wtedy sprawdzone prawa do dalszego otwierania książek. Nie zapłacimy abonamentu – Kindle nie otworzy wgranych już e-booków z wypożyczalni. Jeśli mamy opłacony kolejny okres, można dodać nowe e-booki do wcześniej wybranych. Aplikacja pilnuje także, abyśmy w ramach jednej wykupionej usługi korzystali z jednego czytnika (lub z drugiego za dopłatą 20 PLN). W razie podłączenia czytnika, który nie jest wspierany, aplikacja pokaże błąd. W razie podpięcia innego kindelka, da jednak możliwość zmiany aktywnego urządzenia. Ilość takich zmian jest ograniczona.

 

Pierwsze uruchomienie programu łączy się z autoryzacją czytnika

 

Na razie dostępny jest program działający pod MS Windows. Testowałem go pod MS Windows 10. Instalacja na komputerze z MS Windows XP, przebiegła pomyślnie, ale program nie uruchamia się. Wersja na MacOS ma być wkrótce dodana. Jest także aplikacja działająca pod MacOS. Więcej na jej temat można znaleźć we wpisie „Wypożyczalnia LEGIMI na Kindle pod Mac OS – PORADNIK”.

 

Aplikacja Legimi jest aktywna w dolnym pasku i gotowa do synchronizacji

 

Na stronie księgarni nie zobaczymy żadnych statystyk pochodzących z kindelka. Ta opcja będzie działać tylko dla innych (niż kindelki) urządzeń podpiętych do abonamentu.

 

Autoryzowany czytnik Kindle można zmieniać do trzech razy na rok

 

W tym momencie z omawianej usługi nie mogą skorzystać biblioteki. Nie przewidziano dla nich oferty uwzględniającej korzystanie z kindelków. Legimi nie zapowiada, że uruchomi nową wersję wypożyczalni również dla bibliotek.

 

Krok trzeci – czytanie

Książki wgrane do kindelka za pomocą komputerowej aplikacji Legimi, wyglądają jak zwykłe e-booki. Oczywiście można je otwierać bez podłączenia czytnika do sieci. Te e-booki, które testowałem, są słabo sformatowane. Wszystkie mają tekst wyrównany do lewego marginesu, co dla mnie wygląda dość niechlujnie. Ale, zdaję sobie sprawę, że nie każdemu to przeszkadza.

 

Wgrane książki nie mają kłopotów z wyświetlaniem okładek

 

Jedyna różnica w stosunku do „zwykłych” książek jest taka, że mają atrybut wypożyczenia. Tak więc, jeśli czytnik nie zostanie podłączony do aplikacji Legimi, książka najprawdopodobniej przestanie się otwierać po upływie ważności abonamentu. E-booki są zapisane w plikach o rozszerzeniu AZW. Nowe oprogramowanie wewnętrzne czytników Kindle nie pozwala w nich zmieniać pogrubienia czcionki, nie mają także dzielenia wyrazów. Zachowują się więc jak pliki zgodne ze starą specyfikacją formatu MOBI.

 

Krok czwarty – płacenie

Wypożyczalnię możemy zamówić na miesiąc lub rok. Dostępne są dwie taryfy. W pierwszej z nich („ebooki bez limitu”) można korzystać z 4 urządzeń. Tylko na Kindle ilość pobrań e-booków ograniczona jest do trzech. W drugiej ofercie (ebooki + audiobooki bez limitu) można słuchać audiobooków a na Kindle da się pobrać do pięciu dziesięciu książek. Przy wybraniu tańszego abonamentu rocznego zapłacimy 32,99 PLN/mies. a przy droższym 39,99 PLN/mies. U operatorów telefonicznych ta sama oferta powinna być tańsza, choć bez możliwości rozszerzenia o inny czytnik (nawet za dopłatą).

 

Przed opłaceniem abonamentu, warto sprawdzić, które książki są dostępne na czytniki Kindle (źródło: legimi.pl)

 

Czytnik Kindle można „podpiąć” tylko do abonamentów określonych jako „bez limitu”. Przy wyborze innych, pozostaje korzystanie np. na PocketBooku.

 

Podsumowanie

Cieszy mnie pionierskie rozwiązanie Legimi. Zwolennicy czytników Kindle i abonamentowego dostępu do książek zyskali ofertę, która powinno się sprawdzić. Mam nadzieję, że uda ją się rozbudować i dopracować w miarę napływania uwag od użytkowników.

 

W komentarzach użytkowników, na temat korzystania z wypożyczalni Legimi, często pojawiał się argument większej odwagi w doborze lektury. Sam tego doświadczyłem. Dzięki swobodnemu dostępowi do tysięcy tytułów, można rozpocząć lekturę wybranej pozycji bez ryzyka finansowego. Jeśli zapłacimy za e-booka, który zupełnie nie trafia w nasze gusta – kamień w wodę. Jeśli w Legimi wybierzemy na półkę taką pozycję, nic się złego nie dzieje, po prostu przerywamy lekturę i sięgamy po następną. W przypadku usługi przeznaczonej dla czytników Kindle, nie jest to możliwe. Mamy do wyboru pięć siedem lub dziesięć e-booków na miesiąc. Należy więc dość ostrożnie wybierać to, co chcemy przeczytać, bo może się okazać, że będziemy wyczekiwać końca okresu rozliczeniowego, aby w końcu pobrać coś do czytania, co nam się spodoba.

 

Z oferty można skorzystać na oficjalnej stronie Legimi: https://www.legimi.pl/kindle/ Subskrypcja z mojego polecenia może pozwolić na 30 dni darmowej usługi (o ile mam w danym momencie aktywny dostęp).

   

Jeśli mam aktywny dostęp, z mojego polecenia można otrzymać 30 dni bezpłatnego dostępu

 

Plusy

- dostępna na najpopularniejsze w Polsce czytniki;

- pliki można przez miesiąc używać bez kontaktu z komputerem;

- usługa dostępna również u operatorów telefonicznych;

- normalnie wyświetlają się okładki książek

- w kolejnych miesiącach, następne e-booki (3 lub 5 na miesiąc) są dodawane w czytniku do już wypożyczonych.

 

Minusy

- dostęp na nowszych (dotykowych) modelach Kindle;

- mniejsza swoboda w wyborze książek (raz wypożyczonych książek nie można zmienić przed upływem miesiąca);

- w ramach abonamentu brak synchronizacji między Kindle a innymi urządzeniami;

- ograniczona oferta w stosunku do innych abonamentów (7 tys. tytułów);

- tylko trzy lub pięć siedem lub dziesięć książek na miesiąc;

- można korzystać tylko z jednego czytnika Kindle;

- podłączenie drugiego czytnika do abonamentu to dodatkowe 20 PLN;

- słabe formatowanie książek (tekst wyrównany do lewego marginesu, brak dzielenia wyrazów);

- dostęp do wypożyczonych e-booków tylko podczas płacenia abonamentu;

- nie obejmuje wypożyczalni Legimi dla bibliotek [Aktualizacja: Biblioteki coraz częściej udostępniają kody umożliwiające dostęp do wypożyczalni na czytnikach Kindle. Szczegóły we wpisie: „Więcej Legimi dla czytników Kindle W BIBLIOTEKACH”].

 

P.S.

Dziękuję Legimi za udostępnienie usługi do testów na potrzeby niniejszego wpisu.

 

[Aktualizacja 19 X 2017 r.]

Dziś pojawiła się aktualizacja aplikacji komputerowej Legimi, odpowiedzialnej za obsługę wypożyczeń na czytniki Kindle. U mnie spowodowało to samoczynne odinstalowanie wcześniejszej wersji. W razie wystąpienia takiego problemu, trzeba odszukać  katalog „LegimiUpdate w „Users....AppDataLocal i ponownie zainstalować aplikację z obecnego tam pliku legimi-kindle.msi.

 

[Aktualizacja 27 X 2017 r.]

Legimi zwiększyło ilość e-booków do pobrania w jednym okresie rozliczeniowym: „Legimi zwiększa ilość książek do pobrania w ofercie dla czytników Kindle.

 

[Aktualizacja 3 XI 2017 r.]

Po zakończonym okresie próbnym lub po wygaśnięciu opłaconego abonamentu, próba otwarcia książki zakończy się komunikatem o braku takiej możliwości. Nie ma co liczyć na jej zakup w (sugerowanym przez informację wyświetlaną w czytniku) Kindle Store. Aby uzyskać dostęp, należy opłacać regularnie abonament w Legimi.

 

Informacja wyświetlana przez czytnik, przy próbie otwarcia książki wypożyczonej z Legimi, po wygaśnięciu abonamentu

 

[Aktualizacja 2 V 2018 r.]

Przetestowałem działanie abonamentu na czytniku Kindle Oasis 2. Mogę potwierdzić, że działa bez problemu. Na początku uruchamiania usługi, widziałem informacje, że były z tym kłopoty.

 

[Aktualizacja 18 XI 2018 r.]

Wypożyczalnia Legimi na Kindle działa także na komputerach z systemem Mac OS. Więcej we wpisie: „Wypożyczalnia LEGIMI na Kindle pod Mac OS – PORADNIK.

 

[Aktualizacja 14 XII 2018 r.]

Wypożyczalnia działa już także z czytnikiem Kindle Paperwhite 4. W razie kłopotów, trzeba do Legimi przesłać numer swojego czytnika. Po wpisaniu do bazy, aplikacja powinna współpracować z kindelkiem.

 

[Aktualizacja 9 VI 2019 r.]

Również najnowszy czytnik z rodziny Kindle - Kindle 10 - jest obsługiwany przez aplikację Legimi. Więcej we wpisie „Kindle 10 już OBSŁUGUJE wypożyczalnię LEGIMI.

 

[Aktualizacja 8 I 2020 r.]

Najbardziej zaawansowany (i obecnie najdroższy) czytnik z rodziny Kindle - Kindle Oasis 3, także współpracuje z Legimi: „Aplikacja LEGIMI już WSPÓŁPRACUJE z Kindle Oasis 3”.

 

[Aktualizacja 5 VIII 2021 r.]

Kindle 10 to obecnie najtańszy sensowny czytnik do Legimi. Zachęcam do zapoznania się z rozkminką na ten temat: „Najtańszy czytnik do Legimi – Kindle 10 od wczoraj w ofercie amazon.pl”.

 

[Aktualizacja 12 XI 2022 r.]

Po premierze Kindle 11 to jest najtańszy model tej marki dający dostęp do Legimi. Więcej we wpisie: „Kindle 11 - NAJTAŃSZY czytnik Kindle do Legimi i Empik Go”.

 

[Aktualizacja 23 VII 2023 r.]

Największy czytnik w ofercie Amazonu - Kindle Scribe, także obsługiwany już jest przez aplikację Legimi. Więcej we wpisie „Kindle Scribe – NAJWIĘKSZY Kindle z obsługą Legimi i Empik Go”.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to