905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Recenzja: PocketBook Touch Lux 5 – NAJTAŃSZY PocketBook do Legimi i Empik Go

PocketBook Touch Lux 5 miał premierę w lipcu 2020 roku i to od razu w dwóch wersjach kolorystycznych obudowy (czarna - ink black i czerwona – ruby red). W grudniu 2021 roku na rynku zadebiutował Empik GoBook, będący sprzętowym odpowiednikiem tego czytnika. PocketBook Touch Lux 5 nie jest więc rynkową nowością, ale ze względu na swoją cenę i poręczność, to sprzęt wciąż wart uwagi. Przyglądałem mu się więc bliżej przez ostatnie trzy tygodnie.

 

PocketBook Touch Lux 5

PocketBook Touch Lux 5

 

Siłą rzeczy niniejsza recenzja jest trochę powtórzeniem tego, co już napisałem w zeszłym roku przy okazji testu niemal bliźniaczej wersji tego urządzenia, obecnej na rynku jako Empik GoBook. Zainteresowanych szerszym opisem odsyłam więc do wpisu „Recenzja: Empik GoBook – firmowy czytnik wypożyczalni Empik Go”.

 

PocketBook Touch Lux 5 od strony technicznej

Obudowa PocketBooka Touch Lux 5 nie różni się od pozostałych sześciocalowych modeli z bieżącej oferty producenta. Pod ekranem umieszczone są bardzo użyteczne fizyczne przyciski (w tym służące do zmiany stron), a mimo to jest bardzo lekki (155 g). To jeden z niewielu czytników obecnych na rynku, w którym wciąż można korzystać z karty pamięci (do 128 GB sformatowane jako FAT32). Gniazdo kart microSD znajduje się na dolnej krawędzi obudowy. Jako, że jest to model już chwilę obecny na rynku, nie ma w nim gniazda USB-C, tylko starsze złącze microUSB.

 

PocketBook Touch Lux 5

Gniazda ładowania oraz kart microSD i wyłącznik znajdują się na dolnej krawędzi obudowy czytnika

 

Ekran E-Ink zastosowany w czytniku ma przekątną sześciu cali i średnią rozdzielczość 212 ppi (1024×758 pikseli). Jest on oczywiście wykonany w technologii papieru elektronicznego, co zapewnia bardzo dobrą czytelność przy zewnętrznym oświetleniu, nawet w pełnym słońcu. Daje on ładny obraz, choć przy bezpośrednim porównaniu do „wzorcowego” ekranu z Kindle Voyage - wyraźnie odstaje pod kątem wyrazistości tekstu i kontrastu. Wygodę korzystania z PocketBooka pogarsza brak w czytniku czcionki dobrze wyglądającej na papierze elektronicznym. Na szczęście można sobie doinstalować własną (np. Bookerly, Caecilia czy Bitter) i korzystać z niej do wyświetlania e-booków.

 

PocketBook Touch Lux 5

Czytnik PocketBook Touch Lux 5 odczytuje karty pamięci o rozmiarze do 128 GB

 

Czytnik ma wbudowane oświetlenie, w którym można regulować zarówno natężenie jak i temperaturę barwową. Oczywiście nie ma obowiązku włączania oświetlenia. Ja zwykle czytam bez niego. Sprawdzi się jednak wszędzie tam, gdzie warunki oświetleniowe nie są dobre (poczekalnie, pociągi itp.). Zastrzeżenia może budzić równomierność rozprowadzania oświetlenia nad ekranem. Szczególnie przy ustawieniu ciepłej barwy światła pojawiają się po bokach lekkie przebarwienia. Nie przeszkadza to w czytaniu i po chwili spędzonej na lekturze, przestaje się je zauważać.

 

W moim egzemplarzu PocketBooka Touch Lux 5 można zauważyć nierównomierne rozprowadzanie światła na ekranie

 

PocketBook Touch Lux 5 na co dzień

PocketBook Touch Lux 5 ma takie same funkcje jak pozostałe modele tej marki. Oczywiście za wyjątkiem obsługi audiobooków, bo brak w nim modułu BT. W poradniku „PocketBook – co USTAWIĆ na początku w czytniku z oprogramowaniem w wersji 6.x opisałem, jak optymalnie przygotować czytnik do codziennego użytkowania. Ja lubię mieć własny wygaszacz ekranu, więc polecam też wpis „Poradnik: Co zrobić ZANIM zgubisz czytnik?”.

 

Fizyczne klawisze zmiany stron znakomicie poprawiają komfort korzystania z czytnika

 

Na początku oczywiście warto ogarnąć wgrywanie e-booków. W recenzowanym czytniku można to zrobić na całkiem sporo sposobów:

- skopiować plik z komputera korzystając z kabla USB (także przy użyciu Calibre);

- wgrać na kartę microSD;

- pobrać z konta na dysku sieciowym Dropbox;

- wysłać plik na adres e-mail czytnika przy użyciu usługi Send-to-PocketBook;

- skonfigurować automagiczną wysyłkę zakupów z polskich księgarni przy użyciu usługi Send-to-PocketBook;

- pobrać ze swojej półki w Legimi lub Empik Go (tytuły wypożyczone są oczywiście dostępne tylko aktywnym abonamencie);

- pobrać plik przy użyciu czytnikowej przeglądarki WWW.

 

E-booki mogą być umieszczone zarówno w pamięci wewnętrznej jak i na karcie pamięci (ekran z prawej) i wszystkie będą widoczne w jednym księgozbiorze (ekran po lewej)

 

Wgrane do pamięci czytnika książki można w różny sposób wyświetlać, sortować i filtrować w czytnikowej biblioteczce (np. wg katalogów na dysku, autorów czy tytułów). Jeśli książki mają prawidłowo zapisana metadane, program uwzględnia nawet informacje o gatunku literackim czy serii wydawniczej. Tak samo są traktowane w biblioteczce książki wypożyczone w ramach abonamentu Legimi lub Empik Go. Cały księgozbiór dostępny z czytnika jest więc zawarty w jednym miejscu. Znakomicie działająca i rozbudowana biblioteczka to była i jest bardzo mocna strona PocketBooków. Nie inaczej jest w recenzowanym modelu.

 

W czytniku nie znajdziemy ładnej czcionki, dlatego poleca wgranie np. znacznie lepiej wyglądającego kroju Bookerly (ekran po prawej), ale za to czytnik jest w pełni spolszczony i nawet na klawiaturze ekranowej (wyszukiwanie, słownik, notatki) są dostępne polskie znaki (ekran po lewej)

 

Bez zmian od dłuższego czasu pozostaje program wyświetlający e-booki. Do jego mocnych stron należy głównie stabilna praca, odczyt wielu formatów plików, dzielenie wyrazów według polskich reguł, obsługa wgranych słowników, możliwość powiększania rycin zawartych w tekście. Moim zdaniem obecnie brakuje mu nieco szybkości działania oraz możliwości, jakie oferują czytniki konkurencji, na przykład Kobo. Miło by było mieć większy zakres modyfikacji wyglądu tekstu, na przykład stopniowego pogrubiania czcionki. Do jego wad należy wywoływanie menu powiększania grafiki zawartej w teście, gdy dotknie się brzegu ekranu w celu zmiany strony. Jeśli grafika jest przy brzegu, to właśnie zamiast zmienić stronę, pojawia się ikonka sygnalizująca możliwość jej powiększania. Jeśli jednak chcemy wciąż zmienić stronę, trzeba ponownie dotknąć ekranu. Trochę to denerwujące i nie można zmienić takiego zachowania w ustawieniach stref dotyku ekranu czytnika. Wciąż także (choć sporadycznie) pojawia się błąd polegający na otwieraniu książki o jeden ekran wcześniej w stosunku do miejsca, w którym wcześniej czytanie było przerwane.

 

Czytnik nie ma tzw. trybu nocnego, ale w czytaniu przy kiepskich warunkach oświetleniowych pomaga wbudowane oświetlenie z regulacją temperatury barwowej (ekran po lewej). Do wywołania ustawień oświetlenia można użyć ikonki takiej jak u góry ekranu startowego (ekran po prawej) lub sterować nim poprzez przesunięcie palca wzdłuż jednej z krawędzi ekranu

 

W programie brak jest opcji tzw. trybu nocnego (białe litery na czarnym tle), o co pojawiają się pytania w grupach czytelniczych. Ja osobiście z niego nie korzystam. Ale gdyby komuś na tym zależało, można doinstalować program KOReader, który umożliwia takie wyświetlanie tekstu. Więcej na ten temat we wpisie „KOReader dla CZYTNIKÓW PocketBook ROZSZERZA możliwości”.

 

PocketBook Touch Lux 5 bardzo dobrze współpracuje z obydwoma polskimi wypożyczalniami e-booków, które działają na czytnikach. Zarówno w przypadku Legimi jak i Empik Go zasada działania jest podobna. A mianowicie w aplikacji mobilnej (Legimi i Empik Go) lub na stronie WWW (Legimi) dodajemy interesujący nas tytuł, a na czytniku go pobieramy i czytamy. Na czytniku będą działać także wersje biblioteczne obydwu usług. Więcej na ten temat można znaleźć w poradnikach „Empik Go NA pierwszym CZYTNIKU PocketBooka” oraz „PocketBook i Legimi łączą siły - najszersza oferta abonamentowa polskich e-booków”.

 

 

Czytnik szybko się wybudza z uśpienia. Wyłączone urządzenie uruchamia się trochę dłużej, ale wciąż całkiem szybko – ok. 9,5 sekundy (do wywołania ekranu startowego) lub 8 sekund (do wywołania ostatnio czytanej strony). Ja mam ustawione korzystanie tylko z trybu uśpienia. Pomimo pozostawiania czytnika w stanie czuwania, bateria trzyma bardzo długo na jednym ładowaniu. Można też go ustawić tak, żeby sam się wyłączał po określonym czasie. Ale niestety po ostatniej aktualizacji oprogramowania, ten okres jest bardzo krótki, bo 60 minut. Wcześniej można było zdefiniować np. 12 godzin, co było bardzo wygodne. Jeśli jednak wiemy, że dłużej (kilka dni, tygodni) z czytnika nie będziemy korzystać, warto sprawdzić czy jest wyłączony. Tak lepiej dla baterii.

 

Ekran startowy czytnika zawiera standardowo dostęp do ustawień (górny pasek), ostatnio czytanych/dodanych tekstów (środkowa część) oraz pięciu ikon odsyłających do często używanych funkcji. Na moim ekranie są to: od lewej ikonka czytnikowej biblioteczki, a od prawej – odesłanie do zainstalowanych aplikacji (tej nie można usunąć). Trzy środkowe można dowolnie podmieniać. Ja mam akurat Legimi, Empik Go i skrót do ustawień czytnika.

 

Czytnik oferuje sporo udogodnień, sprawdzających się przy codziennym czytaniu. Obok wspomnianych już wyżej fizycznych przycisków zmiany stron i możliwości przypisania im różnych akcji, dochodzi także opcja zdefiniowania reakcji na dotyk w różnych częściach ekranu. Warto zaglądnąć do zakładki „Ustawienia osobiste/Gesty w trybie czytania” w ustawieniach czytnika i tam przeglądnąć lub dopasować do własnych upodobań domyślne parametry.

 

Warto na początku ogarnąć (i ewentualnie przedefiniować w ustawieniach) reakcję ekranu w czytniku na dotyk (kran po prawej) i gesty (ekran po lewej)

 

PocketBook posiada dość sporo narzędzi, które mogą się przydać do pracy z tekstem. Można skorzystać m.in. z zaznaczania tekstu, wstawiania zakładek, dodawania i eksportowania notatek, słownika (jeśli mamy zainstalowany lub wybraliśmy jeden z dostarczonych przez producenta), odsyłania do wyszukiwarki Google'a. Czasem można mieć kłopoty z precyzyjnym zaznaczeniem tego, co rzeczywiście jest potrzebne. Producent dostarcza m.in. słownik języka angielskiego (dość leciwy) oraz angielsko-polski. Można także wgrać własny plik (np. dostępny w sieci słownik języka polskiego). Więcej we wpisie: „Słownik języka polskiego dla czytników PocketBook”. Niestety, obecnie nie ma możliwości zakupu bardziej rozbudowanych słowników języka angielskiego czy innych języków.

 

Podobnie jak inne PocketBooki, także i recenzowany model ma bardzo rozbudowane opcje dopasowania wyglądu (i czytelności) plików PDF. Znajdziemy tu m.in. bardzo przydatną opcję obracania tekstu na ekranie oraz przycinania marginesów (także z opcją osobnego zdefiniowania tego parametru dla parzystych i nieparzystych stron). Czytnikowi brak jednak trochę mocy aby sprawnie obrabiać większe pliki. Warto pamiętać, że otwierać pliki tego typu można obecnie w trybie szybkim i uniwersalnym. Tę opcję („Otwórz w...”) wywołuje się z opuszczanego menu poprzez dłuższe dotknięcie ekranu na nazwie pliku. Ta pierwsza opcja (tryb szybki) działa faktycznie trochę sprawniej.

 

PocketBook Touch Lux 5 – gdzie kupić?

Czytniki PocketBook dostępne są w większości sklepów z elektroniką użytkową. Obydwie wersje kolorystyczne oferuje firmowy sklep oficjalnego dystrybutora urządzeń marki PocketBook.

 

 

PocketBook Touch Lux 5 (8 GB)

czarny (ink black)

Oferta czytio.pl – 579 PLN

 

PocketBook Touch Lux 5 (8 GB)

czerwony (ruby red)

Oferta czytio.pl – 579 PLN

 

Według reklamy na stronie czytio.pl, PocketBook Touch Lux 5 jest tam najczęściej kupowanym czytnikiem

 

PocketBook Touch Lux 5 – okładki

PocketBook Touch Lux 5 jest bardzo lekki i zgrabny, ale ma też delikatną obudowę. Dlatego polecam korzystanie z przetestowanych przeze mnie okładek z silikonowymi pleckami. Jako, że lubię czytać przy jedzeniu, najlepiej sprawdza mi się okładka pełniąca też funkcję podstawki. Działa też w niej usypianie czytnika poprzez zamknięcie klapki. Używam jej od czasu, gdy ją recenzowałem dwa lata temu i wciąż spisuje się bardzo dobrze. Jedynie trochę naciągnęła się gumka spinająca całość. Więcej na jej temat można znaleźć we wpisie „SILIKONOWE okładki na czytniki PocketBook z aliexpress.com”.

 

Okładka z aliexpress.com wciąż się sprawdza po dwóch latach od zakupu

 

Te okładki wciąż są oferowane u wielu sprzedawców w różnych wersjach kolorystycznych i kosztują od 10 do 12 USD (wraz z kosztami przesyłki do Polski). Można je kupić m.in. w KpGoing Official Store, Butterflyy Store, Bearkase Store.

 

 Okładka z silikonowymi pleckami przez dwa lata straciła trochę na elastyczności spinającej gumki. Poza tym trzyma się bardzo dobrze

 

W firmowym sklepie dystrybutora czytio.pl dostępne są także firmowe okładki w cenie 79-89 PLN.

 

 

PocketBook Touch Lux 5 - okładka Shell Premium czarna

oferta czytio.pl - 79 PLN

 

PocketBook Touch Lux 5 - okładka Shell New czarna

oferta czytio.pl - 79 PLN

 

PocketBook Touch Lux 5 - okładka Shell New brązowa

oferta czytio.pl - 79 PLN

 

PocketBook Touch Lux 5 - okładka Shell New czerwona

oferta czytio.pl - 79 PLN

 

PocketBook Touch Lux 5 - okładka Shell New niebieska

oferta czytio.pl - 79 PLN

 

PocketBook Touch Lux 5 - okładka Shell New szara

oferta czytio.pl - 79 PLN

 

PocketBook Touch Lux 5 - okładka Classic brązowa

oferta czytio.pl - 89 PLN

 

Podsumowanie

PocketBook Touch Lux 5 to stabilnie działający, średniej klasy ale bardzo wszechstronny czytnik wyposażony w pomocne fizyczne przyciski zmiany stron. Sprawdza się zarówno przy czytaniu e-booków zakupionych w księgarniach jak i dostępnych w wypożyczalniach (Legimi, Empik Go). Przez dwa lata od rynkowej premiery nie zestarzał się zbytnio, choć dziś standardem jest obecność gniazda USB-C. Poprawione zostały niektóre błędy oprogramowania, które wskazywałem przy okazji recenzji modelu Empik GoBook. Ze słabych stron czytnika można wskazać delikatną obudowę, przeciętny (jak na dzisiejsze warunki) ekran i trochę zbyt wolne działanie.

 

 

PocketBook Touch Lux 5

 

Porada konsumencka na dziś brzmi: jeśli myślicie o dopasowanym do wypożyczalni e-booków, poręcznym i stosunkowo niedrogim czytniku z fizycznymi klawiszami zmiany stron, to PocketBook Touch Lux 5 jest bardzo dobrym wyborem.

 

Plusy

- lekki i poręczny;

- fizyczne przyciski zmiany stron;

- możliwość przypisania klawiszom różnych akcji;

- możliwość dopasowania temperatury barwowej oświetlenia do własnych upodobań;

- regulacja oświetlenia gestami;

- duży wybór okładek (zarówno firmowych jak i no-name);

- integracja wypożyczalni e-booków (Legimi, Empik Go);

- wyświetlanie treści książek wypożyczonych z Legimi i Empik Go przez aplikację wewnętrzną czytnika (posiada dzielenie wyrazów, dostęp do słowników, wyszukiwanie w tekście z polskimi znakami);

- dzielenie wyrazów według polskich reguł (MOBI, EPUB);

- polskie menu, instrukcja obsługi oraz klawiatura ekranowa (z polskimi znakami) w czytniku;

- mnogość czytanych formatów plików;

- duże możliwości dopasowania (np. wgrania własnych czcionek, ustawienia wygaszacza, zdefiniowania funkcji przypisanych do klawiszy);

- bezprzewodowa wysyłka książek do czytnika (także zakupów z polskich księgarni);

- stabilność działania;

- znakomite zarządzenie tytułami w czytnikowej biblioteczce;

- sporo narzędzi do przystosowania plików PDF;

- możliwość wyłączenia (nie tylko uśpienia);

- szybkie włączanie i wybudzanie z uśpienia;

- możliwość instalacji zewnętrznych aplikacji (np. KOReadera);

- możliwość zdefiniowania własnych wygaszaczy ekranu;

. możliwość wgrania własnych krojów czcionek

 

Minusy

- niezbyt równomierne oświetlenie ekranu;

- dodawanie nowych książek do biblioteczki Legimi i Empik Go tylko w aplikacji mobilnej;

- delikatna obudowa;

- brak możliwości odczytu komiksów z oferty Empik Go;

- brak możliwości wymuszenia wyrównywania tekstu e-booka do lewego i prawego marginesu (justowania);

- sporadyczne otwieranie książki w miejscu innym (o jeden ekran wcześniej) niż ostatnio otwarte;

- brak domyślnie zainstalowanych ładnych czcionek;

- krótki czas, po którym przechodzi w stan wyłączenia.

 

Legimi i Empik Go przez 30 dni gratis

Jeśli ktoś chce przetestować działanie wypożyczalni, zachęcam do skorzystać z mojego polecenia. Dzięki temu można otrzymać bezpłatny dostęp na 30 dni.

W przypadku Empik Go należy:

1. Wejść na stronę https://www.empik.com/gofree;

2. Wpisać Kod: EGOF46LAB;

3. Zalogować się do konta empik.com lub zarejestrować konto w serwisie empik.com;

4. Podpiąć kartę płatniczą w celu weryfikacji konta i wyrazić zgodę na cykliczne obciążanie karty opłatami za abonament (np. Go Mini) po upływie okresu darmowego - w okresie darmowym (30 dni) karta nie zostanie obciążona żadnymi opłatami;

5. Potwierdzić subskrypcję;

6. Zalogować się danymi z konta empik.com do aplikacji Empik Go.

 

W przypadku Legimi należy wejść na stronę wypożyczalni z tego odsyłacza i aktywować abonament. W okresie darmowym karta nie zostanie obciążona. Jeśli jednak nie chcemy płacić, trzeba zrezygnować przed upływem bezpłatnego okresu próbnego.

 

Parametry techniczne: PocketBook Touch Lux 5 (wg producenta):

Ekran: przekątna 15,2 cm (6 cali) ekran E-Ink Carta dotykowy z wbudowanym oświetleniem o regulowanej temperaturze barwowej i rozdzielczością 1024×758 pikseli, 16 odcieni szarości, dotykowy, 212 ppi;

Waga: 155 g;

Rozmiary: 161,3×108×8 mm

Pamięć: ok. 6,8 GB wewnętrznej (8 GB pomniejszone o pliki systemu operacyjnego);

Gniazdo kart microSD: do 128 GB;

Czcionki: 15 krojów łacińskich czcionek (możliwość dodawania własnych);

Obsługiwane formaty tekstowe: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI), AZW3;

Obsługiwane formaty graficzne: JPEG, BMP, PNG, TIFF;

Łączność: Wi-Fi;

Procesor: 1 GHz (dwurdzeniowy);

Pamięć RAM: 512 MB;

System: linux.

Główne funkcje: Dropbox, Send-to-PocketBook, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć, Empik Go, Legimi.

 

Oficjalna strona produktu PocketBook Touch Lux 5: https://pocketbook.pl/pl-pl/catalog/bestseller-pl/pocketbook-touch-lux-5-pl

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to