905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Bookerly - nowa czcionka udostępniona przez Amazon do wyświetlania e-booków

Włączenie aplikacji Kindle na urządzeniach z systemem iOS u każdego powinno dziś zaowocować możliwością użycia nowej czcionki.

 

Otwarcie aplikacji Kindle dla iOS łączy się dziś z niespodzianką - Bookerly

 

Od dziś w Kindle na iOS można używać kroju Bookerly. To czcionka opracowana przez Amazon specjalnie na potrzeby e-booków. Ostatnio informowałem o podobnej inicjatywie ze strony Google'a. Internetowy gigant wprowadził do wyświetlania e-booków czcionkę Literata. Podoba mi się, ale jej zastosowanie w naszych warunkach jest raczej wątpliwe. Polskie znaki są w niej po prostu brzydkie (co lepiej widać w komputerze niż w czytniku). Im bliżej się im przyglądam, tym bardziej sprawiają wrażenie posklejanych na szybko. Nie jestem w żadnej mierze specjalistą od liternictwa i jako taki mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że oczywiście sam bym to zrobił z większym wyczuciem a przynajmniej większą starannością.

 

Bookerly i Literata w dokumencie OpenOffice

 

W przypadku czcionki wprowadzonej przez Amazon, sytuacja jest o niebo lepsza. Na pierwszy rzut oka nie podoba mi się jedynie litera „k”. Również cyfry moim zdaniem w Literacie są ładniejsze, bardziej konsekwentnie nawiązują do kroju liter. Ale dopiero po przeczytaniu jakiegoś dłuższego tekstu z Bookerly będę mógł stwierdzić, czy polubię tę czcionkę tak jak wcześniej Caecilię. Mam nadzieję, że wkrótce nowy font zastąpi na przykład Futurę, której nigdy w żadnym czytniku Kindle nie użyłem.

 

Czcionkę Bookerly można wybrać z listy w aplikacji Kindle, ale jeszcze nie w czytnikach Kindle

 

Niestety, na razie brak jest możliwości wgrania Bookerly w czytnikach Kindle. Można się spodziewać, że ta czcionka zostanie udostępniona w następnej aktualizacji oprogramowania wewnętrznego (firmware) kindelków. W zasadzie nie da się jej w tym momencie wgrać samodzielnie, chyba że w czytniku jest jailbreak.

Jeśli jednak ktoś jest zdeterminowany i chciałby już dziś cieszyć się w e-bookach w nowych modelach Kindle (Kindle 7, czy Paperwhite 2) nową czcionką, może to zrobić poprzez konwersję dokumentu do formatu AZW3. Rozwiązaniem może być osadzenie czcionki przy pomocy programu calibre. Należy w nim podczas konwersji np. wybrać opcję „osadź użyte czcionki” lub „osadź czcionkę” i wskazać pliki z czcionką Bookerly. Po skopiowaniu tak zapisanej książki w formacie AZW3 do czytnika przez kabel USB, trzeba jeszcze w ustawieniach czcionek danej książki wskazać „Publisher Font”. Książka powinna wyświetlać się z użyciem osadzonej czcionki.

 

Podczas konwersji w calibre, należy wybrać opcję osadzania czcionek

 

No i najważniejsze, pliki czcionki (wyodrębnione z tabletu Kindle Fire przez użytkowników forum XDA) można pobrać tutaj...

 

[Aktualizacja 16 IV 2022 r.]

Amazon oficjalnie udostępnił opracowane przez firmę czcionki. W pakiecie znaleźć można zarówno wspomnianą we wpisie Bookerly jak i później dodany krój Ember. Wszystkie potrzebne do instalacji pliki TTF można pobrać tutaj.