905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Sprawdzam: Czytnik Kindle ZAWSZE 20% taniej? Jak działa Amazon trade-in...

Czy można kupić największy i najdroższy czytnik Kindle - Kindle Scribe w cenie tańszego modelu Kindle Oasis 3? Przekonajmy się…

 

 Kindle Classic z pękniętym ekranem przed zapakowaniem i odesłaniem do Amazonu

 

W niemieckim oddziale Amazonu funkcjonuje program trade-in. Polega ogólnie na zwrocie starego czytnika (jeden egzemplarz na jedno konto) w zamian za całkiem spory rabat przy zakupie nowego urządzenia. Program składa się z trzech ważnych elementów. Pierwszym jest odesłanie starego czytnika marki Kindle do punktu odbioru na terenie RFN. Drugim jest uzyskanie symbolicznej rekompensaty w postaci doładowania naszego konta. Trzecim jest uzyskanie rabatu 20% na zakup nowego czytnika (tylko marki Kindle).

 

Krok pierwszy – odesłanie czytnika

Aby skorzystać z programu trade-in, najłatwiej jest wybrać czytnik już zarejestrowany na własnym koncie w Amazonie. Ja akurat miałem to „szczęście”, że w mojej rodzinie (i na moim koncie) był czytnik Kindle Classic, w którym zbił się ekran. 

 

Jeśli czytnik mamy zarejestrowany na koncie, wystarczy wybrać go z listy trade-in

 

Czytnik taki można wybrać z gotowej listy dostępnych do zwrotu urządzeń. W tym celu należy wejść do odsyłacza opisanego jako “Zaoszczędź 20% dzięki Trade-in” poniżej ceny Kindelka oferowanego w niemieckim Amazonie.

 

 “Zaoszczędź 20% dzięki Trade-in” znajduje się poniżej ceny czytnika na stronie produktu (źródło: amazon.de)

 

 

Po wybraniu czytnika, który chcemy odsprzedać, trzeba jeszcze dodać informację na temat stanu urządzenia. Ja wskazałem więc, że czytnik działa i ma uszkodzony ekran. W ten sposób wstępnie  przyznano mi doładowanie konta o wartości 5 EUR, które można wykorzystać później na zakupy w Amazonie. 

 

 

Fragment listy czytników, które można odsprzedać w ramach trade-in (źródło: amazon.de)

 

Można to samo zrobić z czytnikiem, który nie jest zarejestrowany na naszym koncie. Wchodzi więc też w grę na przykład zakup uszkodzonego Kindelka tylko po to aby odsprzedać go Amazonowi. Na platformach sprzedażowych jest sporo tego typu ofert. Zwykle są to urządzenia ze zbitymi ekranami. Szybkie wyszukiwanie pokazuje, że obecnie w granicach 40-50 PLN (plus koszty wysyłki) można znaleźć całkiem sporo ofert czytników działających ale nieużytecznych z powodu rozbitego ekranu.

 

 

Przed wysyłką czytnika, trzeba odpowiedzieć na dwa pytania dotyczące stanu urządzenia (źródło: amazon.de)

 

Gdy już mamy taki czytnik w ręku, trzeba wejść na stronę programu trade-in i wybrać z listy odpowiedni model Kindelka. Do dyspozycji jest dwanaście typów od Kindle 3 Keyboard po Kindle Oasis 2. Tu także trzeba odpowiedzieć na dwa pytania: 

 

1. Czy urządzenie da się poprawnie włączyć? (niem. "Kann dieses Gerät ordnungsgemäß eingeschaltet werden?") Tak (niem. "Ja")/Nie (niem. "Nein");

 

2. Czy na urządzeniu lub wyświetlaczu są pęknięcia/wady? (niem. "Gibt es Risse/Defekte am Gerät oder Display?")Tak (niem. "Ja")/Nie (niem. "Nein");

 

Nawet jeśli czytnik jest niesprawny (nie włącza się), tudzież ma uszkodzony ekran (np. pęknięty) to i tak powinniśmy otrzymać wstępną deklarację doładowania konta wspomnianą kwotą 5 EUR.

 

Wartość przyznanego doładowania zależy zarówno od modelu czytnika jak i jego stanu. Przykładowo, gdybym się chciał pozbyć mojego (sprawnego) Kindle Voyage, mógłbym otrzymać 45 EUR, przy odesłaniu Kindle Oasis 2 można liczyć na zwrot 65 EUR, ale za Kindle 3 Keyboard może to być raptem 5 EUR. W żadnym przypadku (oczywiście jeśli czytnik jest sprawny) nie jest to opłacalne biorąc pod uwagę wartość doładowania konta. Drożej można te czytniki sprzedać samodzielnie. Nawet jeśli są uszkodzone. Ale gdy nie chcemy się bawić w serwisy sprzedażowe, tudzież skorzystać z okazji odesłania elektrośmieci do Amazonu, to trade-in może być opcją wartą uwagi.

 

A oto wszystkie czytniki Kindle, które obecnie można odesłać w ramach odsprzedaży:

Kindle 3 Keyboard

Kindle Classic szary

Kindle Classic czarny

Kindle Touch

Kindle Paperhite 1

Kindle Paperhite 2

Kindle Paperhite 3

Kindle Voyage

Kindle 7

Kindle 8

Kindle Oasis 1

Kindle Oasis 2

 

Lista może ulec zmianie. Ale wszystkie modele objęte w danym momencie akcją odsprzedaży można sprawdzić tutaj.

 

Ostatnim krokiem jest wskazanie punktu, skąd wyślemy czytnik. W tym celu musimy podać dwa adresy. Jeden to miejsce na terenie Niemiec, do którego czytnik będzie mógł być zwrócony w razie odrzucenia go (może na przykład z powodu złego stanu technicznego albo błędnej informacji z naszej strony). Ja podałem wielokrotnie wykorzystywany przeze mnie wcześniej adres pośrednika pocztowego Mailboxde. Aby móc wysłać bezpłatnie czytnik do Niemiec, trzeba w kolejnym kroku procedury trade-in wskazać punkt odbioru przesyłek UPS, gdzie nadamy paczkę. Jeśli nie kojarzymy takiej lokalizacji, da się to wcześniej sprawdzić na stronie tej firmy kurierskiej. W moim przypadku był to sklep spożywczy, w którym zostawiano mi już wcześniej przesyłki nieodebrane od kuriera.

 

 

W liście potwierdzającym udział w trade-in należy wskazać odsyłacz "Gratis Versandetikett erhalten" na żółtym polu i pobrać etykietę adresową UPS

 

Po pomyślnym zarejestrowaniu czytnika w trade-in, powinniśmy otrzymać na adres poczty elektronicznej (naszego konta w Amazonie) list z potwierdzeniem. Wydrukowaną z pliku etykietę adresową (niem. "Gratis Versandetikett erhalten") umieszczamy na paczce, zaś znajdujący się na drugiej stronie kupon na doładowanie konta wkładamy do środka przesyłki. Na wysyłkę mamy trzy tygodnie. Z samą wysyłką paczki nie miałem żadnego problemu.

 

Z przesłanego potwierdzenia trade-in należy wyciąć etykietę adresową oraz kupon na doładowanie - są one obwiedzione przerywaną linią oznaczoną nożyczkami

 

Krok drugi – doładowanie konta

W moim przypadku oczekiwanie na przyznanie rabatu i doładowania konta trwała kilka dni. 30 kwietnia wygenerowałem etykietę uprawniającą do wysyłki, 2 maja rano nadałem paczkę w pobliskim punkcie odbioru. Przy wysyłce podałem też swój numer telefonu i od razu otrzymałem SMS z potwierdzeniem. Niedługo później śledzenie przesyłki było dostępne także w sekcji trade-in ("Twoje zlecenia transakcji wymiany") na moim koncie w Amazonie

 

 

Moja paczka dotarła na miejsce na drugi dzień po wysłaniu z Krakowa (źródło: ups.com)

 

4 V przesyłka dotarła do punktu odbioru i następnego dnia na moim koncie widniała już informacja o przyznaniu doładowania (5 EUR) oraz rabatu na zakup nowego Kindelka. W obydwu przypadkach korzyści dotyczą tylko naszego konta w niemieckim Amazonie i nie mogą być zamienione na gotówkę ani przeniesione do innego oddziału firmy (w tym także do polskiego).

 

List z potwierdzeniem przyznania rabatu w ramach trade-in

 

Krok trzeci – rabat 20% na zakup nowego czytnika Kindle

Przyznany rabat można wykorzystać tylko przy zakupie nowego Kindelka. Jest to wartość procentowa, więc im droższy czytnik tym potencjalnie możemy zaoszczędzić większą kwotę. Także wspomniane doładowanie może być automatycznie wykorzystane przy zakupie nowego czytnika (lub przy innych zakupach). I tu ważna uwaga: nigdzie tego nie znalazłem na stronie sklepu, ale uzyskana zniżka ważna jest prawdopodobnie przez dwa miesiące od daty rozpoczęcia procedury jej przyznawania. Potem znika.

 

Przy obecnych cenach czytników wysyłanych do Polski (wraz z kosztem wysyłki 5,99 EUR) można zaoszczędzić od 28 EUR do prawie 100 EUR. To w przypadku otrzymania minimalnego doładowania konta kwotą 5 EUR (jak u mnie za czytnik ze zbitym ekranem). Oto przykładowe wyliczenia:

Kindle 11 (czarny, granatowy) 91,94 EUR (zamiast 119,68 EUR);

Kindle Paperwhite 5 (16 GB) 141,56 EUR (zamiast 181,70 EUR);

Kindle Paperwhite 5 Signature Edition (32 GB) 158,09 EUR (zamiast 202,37 EUR);

Kindle Scribe 16 GB z rysikiem 306,93 EUR (zamiast 388,42 EUR);

Kindle Scribe 16 GB z rysikiem premium 331,74 EUR (zamiast 419,43 EUR);

Kindle Scribe 32 GB z rysikiem premium 348,27 EUR (zamiast 440,09 EUR);

Kindle Scribe 64 GB z rysikiem premium 373,08 EUR (zamiast 471,10 EUR).

 

Kindle Oasis 3 i wersje z reklamami nie są wysyłane z niemieckiego Amazonu na polski adres. Jednak można je wciąż zamówić przez pośrednika (ja testowałem z powodzeniem zarówno Mailboxde i polskiego pośrednika).

 

Podsumowanie

Program trade-in, choć trzeba podać adres zwrotny w RFN, jest dostępny także dla klientów z Polski. Może to nawet lepiej, że działa w niemieckim Amazonie, bo tam obniżki cen czytników Kindle są zdecydowanie częstsze niż w Polsce. Czy to opcja warta uwagi? Moim zdaniem tak, szczególnie jeśli mamy w domu niesprawny czytnik Kindle i planujemy zakup nowego urządzenia tej marki. Oczywiście im droższy czytnik tym większa wartość rabatu. Ale nawet jeśli chcemy kupić czytnik po prostu jak najtaniej, to 20% dodatkowej zniżki np. na Kindle 11 szczególnie w czasie akcji promocyjnej też się przyda. Myślę, że najlepiej zorganizować sobie najpierw zwrot, poczekać na obniżkę cen czytnika i wtedy kupić nowe urządzenie jeszcze taniej korzystając z przyznanej wcześniej zniżki. Dwudziestoprocentowy rabat obowiązuje także w czasie trwania promocji cenowych w Amazonie i liczony jest od ceny promocyjnej.

 

Wracając do pytania z początku wpisu. W czasie wiosennej promocji najtańsza wersja Kindle Scribe kosztowała 320,42 EUR. Z rabatem 20% było to 256 EUR, a więc taniej niż zwykła cena Kindle Oasis 32 GB w polskim Amazonie… Więc tak, można kupić Kindle Scribe (nawet wliczając dostawę) taniej niż Kindle Oasis 3!


Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon