905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Amazon Kindle Paperwhite 3 (2015) - recenzja "All-New Kindle Paperwhite" 300ppi z niemieckiego Amazonu (część pierwsza)

 

Recenzowałem już na moim blogu kilka czytników różnych marek: Kobo, Trekstor, Kindle, PocketBook, Lark, Tolino. Ale do tej pory każda kolejna recenzja poświęcona była jednemu modelowi. A gdyby tak zwiększyć wydajność pracy i zrobić recenzję dwóch czytników jednocześnie? Okazja ku temu bardzo dobra, a jest nią wprowadzenie w tym roku kolejnej generacji Kindle Paperwhite no i przy okazji mija właśnie kolejny miesiąc, odkąd go używam.

 

Reklama Kindle Paperwhite 3 z amazon.com

W tym roku Kindle Paperwhite miał premierę od razu w różnych oddziałach Amazonu, a nie jak do tej pory - tylko w Stanach (źródło: amazon.com)

 

1, 2, 3... Kindle Paperwhite

Kindle Paperwhite to prawdopodobnie najpowszechniej używany czytnik Amazonu. Być może również najpowszechniej używana na świecie seria eCzytników. Utrzymanie tej nazwy przez Amazon, nawet dla trzeciej generacji zmodernizowanych modeli, wydaje się więc być całkiem zrozumiałe.

 

Czytnik Amazon Kindle Paperwhite 3

All-New Kindle Paperwhite 3 (i pudełko)

 

Tylko dlaczego firma (takim ludziom jak) ja musi utrudniać życie i zamiast nazwać czytnik Paperwhite 1 czy Paperwhite 2 określa go ponownie jako „All-New Paperwhite”? Jakie mogą być motywy ekonomiczne czy psychologiczne takiego postępowania? Kto stoi za takim podejściem? Czy jest to jeden geniusz marketingu, czy wręcz przeciwnie - zespół wysokiej klasy fachowców, których wspólna praca tworzy ostateczną wizję? To być może ciekawe zagadnienie, ale o tym, jak i o podobnych rozterkach, zdecydowanie nie będę pisał w niniejszej recenzji. Po prostu zapraszam do lektury wyników kilkumiesięcznego testu All-New Kindle Paperwhite i powoli go zastępującego All-New Kindle Paperwhite.... albo może pisząc mniej oficjalnie: Kindle Paperwhite 2 i Kindle Paperwhite 3 :)

 

Kindle Paperwhite - co każdy czytnik umieć powinien, czyli dlaczego e-book zamiast papieru

Czytnik książek elektronicznych nazwany Kindle Paperwhite pojawił się w Stanach w 2012 roku i cechował się bardzo dobrym połączeniem cech najbardziej istotnych dla tego typu urządzenia. Do najważniejszych należy zaliczyć:

- ekran wykonany w przyjaznej dla wzroku technologii papieru elektronicznego (E-Ink Pearl);

- proste w obsłudze menu;

- sprawnie, stabilnie i szybko działający system operacyjny;

- zgrabna, solidna obudowa;

- łączność bezprzewodowa ułatwiająca wgrywanie książek;

- długi czas pracy na baterii.

Paperwhite upowszechnił także dwie nowości - wbudowane oświetlenie ekranu oraz brak fizycznych przycisków zmiany stron. Ja akurat za nimi specjalnie nie przepadam. Obydwie te nowinki, nie wiedzieć czemu, zostały jednak uznane powszechnie za priorytetowe. Stały się one w ostatnim czasie cechami charakterystycznymi wielu nowych modeli zarówno tańszych Kindle 7 (to czytnik bez oświetlenia) jak i droższych urządzeń spod znaku Kobo, Tolino, czy innych.

Druga wersja Paperwhite'a chwalona była za ulepszone oświetlenie, szybszy procesor i znakomity ekran (E-Ink Carta). Początkowo Paperwhite 2 był sprzedawany ze stosunkowo niewielką pamięcią wewnętrzną (2 GB), ale dość szybko producent obudził się i obecnie oferowana wersja ma 4GB (od początku tak wyposażona była wersja sprzedawana w Japonii).

Natomiast trzecia generacja trafiła do klientów 30 czerwca 2015 roku i przyniosła kolejną wersję ekranu o wyższej rozdzielczości (300 ppi, czyli pikseli na cal), czcionkę Bookerly, opracowaną z myślą o wyświetlaniu e-booków oraz mechanizm dzielenia wyrazów m.in. w języku niemieckim (ale niestety nie w polskim). O ile nowa czcionka sprawdza się dobrze z polskimi tekstami, o tyle wprowadzony wraz z nią do kindelków kerning czy podział wyrazów, został zarezerwowany przez producenta tylko dla specjalnie przygotowanych książek z Amazonu (zapisanych w nowym formacie KFX - Kindle Format X) i oznaczonych w księgarni np. jako „Enhanced Typesetting”.

 

Aby w pełni wykorzystać, wprowadzone wraz Kindle Paperwhite 3, nowe możliwości formatowania tekstu, książka musi być opisana w księgarni jako "Enchanced Typesetting" (źródło: amazon.com)

 

Porównanie najważniejszych cech kolejnych generacji Kindle Paperwhite

 

Paperwhite 1

Paperwhite 2

Paperwhite 3

data premiery

2012

2013

2015

obudowa

czarna

czarna

czarna, biała

ekran

6”, 1024x758, 212 ppi E-Ink Pearl

6”, 1024x758, 212 ppi E-Ink Carta

6”, 1430x1080, 300 ppi E-Ink Carta

pamięć wewn.

2 GB (4 GB wersja japońska)

4 GB (początkowo 2GB)

4 GB

procesor

800 MHz

1000 MHz

1000 MHz

rozmiary

169 mm x 117 mm x 9,1 mm

169 mm x 117 mm x 9,1 mm

169 mm x 117 mm x 9,1 mm

masa (wersja wi-fi)

213 g

206 g

205 g

cena w amazon.de (wersja wysyłana do Polski)

-

-

144,70 EUR

cena w amazon.de (najtańsza wersja, można zamówić przez pocztowego pośrednika)

-

99,99 EUR

119,99 EUR

cena w amazon.de (używane, na gwrancji z Amazon Warehousedeals, cena i dostępność zmienne)

-

ok. 76 EUR

99 EUR

 

Kindle Paperwhite 3 uznawany jest za błyskawiczną odpowiedź Amazonu na wprowadzenie w pierwszej połowie 2015 roku na rynek czytnika Kobo Glo HD. Obydwa konkurencyjne modele wyposażone są w ekran o takich samych parametrach, co wyświetlacz zamontowany w najdroższym (w tym rozmiarze) czytniku - Kindle Voyage. Różnią się od tego ostatniego głównie (ale za to istotnie) ceną. Przykładowo, na rynku niemieckim, Kindle Paperwhite 3 oferowany jest za niecałe 120 EUR, Kobo Glo HD podobnie a Voyage kosztuje prawie 190 EUR. Jak łatwo zauważyć, cena nowego kindelka nawiązuje jednoznacznie do nowej oferty Kobo.

 

Czytnik Amazon Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite 2 (i pudełko)

 

Jednocześnie Kindle Paperwhite 2 określany jako „poprzedni model” („Vorgängermodell”) jest wciąż dostępny w niemieckim Amazonie w „napromocyjnej” cenie 100 EUR. Będzie zapewne sprzedawany do wyczerpania zapasów i dopiero wtedy zastąpiony nowym modelem (aktualizacja XII 2015 r.: Kindle paperwhite 2 już nie jest oferowany).

 

Gdzie kupić?

Aktualne wersje kindleków można zamawiać bezpośrednio do Polski zarówno z amerykańskiej centrali jak i Wielkiej Brytanii oraz z bezpłatną wysyłką z Amazonu niemieckiego. Dla nas najbardziej opłaca się wciąż sprowadzanie z niemieckiego oddziału (amazon.de) i wysyłką do kraju bezpośrednio (wersje bez reklam) lub przez pośrednika mailboxde (wersje z reklamami). Przykładowo, cena najtańszej wersji Kindle Paperwhite 3 (2015) wraz z kosztami przesyłki do Polski powinna wynieść od 128,08 EUR (czyli, zależnie od kursu złotówki, równowartość ok. 540 PLN). To wciąż znacząco taniej niż sprowadzenie oficjalnej międzynarodowej wersji ze Stanów (koszt powyżej 730 PLN). Jak sprowadzić najtaniej czytniki Kindle z Niemiec opisałem w osobnym artykule, który jest wciąż na czasie... Więc jeśli ktoś się przymierza do Kindle Paperwhite, to potwierdzam, że warto samodzielnie sprowadzić go sobie z amazon.de. Od momentu wprowadzenia bezpłatnej wysyłki z amazon.de, można wybrać trochę droższą opcję, ale znacznie wygodniejszą - Kindle Paperwhite 3 bez reklam wprost do Polski.

Dla przypomnienia dodam, że wybierając zakup z odsyłaczy zamieszczonych na moim blogu wspieracie, przynajmniej częściowo, moje dalsze zakupy czytników a co za tym idzie - ich recenzje. Do tej pory recenzowałem obszernie m.in. takie czytniki jak: Kobo Mini, Trekstor Pyrus, Tolino Shine, Tolino Vision 2, PocketBook Basic Touch, PocketBook Ultra czy Kindle 7.

 

Konstrukcja eCzytnika

Kindle Paperwhite 2 oraz 3 mają takie same wymiary i niemal identyczny wygląd. Obydwa wykonane są z porządnego, prawie czarnego plastiku. Spodnia część jest pokryta gumą, co ułatwia pewny uchwyt podczas czytania. Ekran jest otoczony sporą ramką, która lekko wystaje ponad jego powierzchnię. Z dość jednolitej obudowy wyróżniają się elementy umieszczone na dolnej krawędzi. Jest to gniazdo microUSB, służące do ładowania baterii jak i wgrywania do czytnika e-booków. Na prawo od gniazdka umieszczony jest wyłącznik. Działa on pewnie i łatwo wyczuć moment, kiedy włączamy lub wyłączamy czytnik. Między nimi znajduje się dioda informująca o trwającym ładowaniu (kolor pomarańczowy) lub pełnym naładowaniu baterii (kolor zielony).

 

Kindle Paperwhite 2 z gniazdem microUSB

Na dolnej krawędzi czytników Kindle Paperwhite znajduje się gniazdo microUSB i wyłącznik

 

Powierzchnia ekranu ma przyjemną w dotyku, lekko chropowatą fakturę. W dotyku sprawia to przyjemne wrażenie, odmienne od kontaktu ze śliskim ekranem w smartfonie czy tablecie. Warstwa dotykowa reaguje bardzo dobrze i pewnie. Mam wrażenie, że w Paperwhite 3 częściej zdarzało mi się dotknąć ekranu bez spodziewanego efektu (zmiana strony). Ale jest to zjawisko występujące sporadycznie i trudne do wychwycenia nawet przy dłuższym użytkowaniu. Cała obsługa czytnika odbywa się poprzez ów ekran. W czytnikach Paperwhite brak jest fizycznych przycisków zmiany stron, nad czym osobiście ubolewam. Czytnik bez takiej funkcjonalności jest po prostu mniej wygodny w użyciu. Ławo się o tym przekonać, gdy chcemy do czytania używać tylko jednej ręki.

Bardzo przyjemną cechą czytników Kindle jest ich błyskawiczny start. Naciśnięcie włącznika uruchamia urządzenie niemal natychmiast, a do tego otwiera książkę w ostatnio czytanym miejscu. Tak właśnie to powinno funkcjonować.

 

Od lewej: Kindle Paperwhite 1, 2 oraz 3. Trudne do odróżnienia na pierwszy rzut oka...

 

W drugiej części recenzji przedstawię wrażenia z użytkowania dwóch generacji eCzytników Kindle Paperwhite i będę chciał odpowiedzieć na pytanie, czy są między nimi zauważalne różnice... Zapraszam do lektury tutaj.