905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Jak kupić czytnik Amazon Kindle w niemieckim oddziale Amazon?

 

Dzięki wojnie cenowej na rynku niemieckim, prowadzonej pomiędzy Amazonem a sojuszem Tolino, amerykański sklep oferuje tam swoje czytniki Kindle po niezwykle atrakcyjnej cenie. Warto więc rozważyć bezpośredni zakup czytnika w niemieckim Amazonie z przesyłką do Polski. A więc Kindle z Niemiec... Co zyskujemy? Pewność, że towar jest fabrycznie nowy i w dobrej cenie, bardzo konkurencyjnej w stosunku do tej, która oferowana jest w amazon.com nabywcom z Polski. Co tracimy? Łatwość lub w ogóle możliwość realizowania z wysyłką do Polski ew. naprawy gwarancyjnej, z której słynie Amazon. Uwaga! Odkąd Amazon zaczął oficjalnie wysyłać niektóre wersje Kindle do Polski, nie powinno być żadnych kłopotów z egzekwowaniem napraw gwarancyjnych.

 

Kindle Paperwhite 2 w niemieckim Amazonie za 99 EUR (źródło: amazon.de) od 30.06.2015 r. zastąpiony przez Kindle Paperwhite 3

 

 

Kindle Paperwhite 3 (następca PW2) z niemieckiego Amazonu wciąż jest jednym z najtańszych na świecie

 

Najczęstsze zakupy

 

Amazon Kindle 7

Kindle 7 (69,99 EUR)

 

Amazon Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite 2 (103,30 EUR)

 (aktualnie dostępne są tylko odnowione czytniki używane, z karty produktu należy wybrać odsyłacz "Available from these sellers." a następnie oferty opisane jako "Amazon.de Warehosedeals" - więcej informacji znajdziesz tutaj)

 

Amazon Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite 3 (119,99 EUR)

 

Amazon Kindle Voyage

Kindle Voyage (189,99 EUR)

 

[aktualizacja] Czytniki Kindle (wersje bez reklam) można już (od 9 X 2015 r.) zamawiać w niemieckim Amazonie z bezpośrednią wysyłką na polski adres. Szczegóły we wpisie "Łamiąca wiadomość: niemiecki Amazon wysyła czytniki Kindle do Polski!"

 

 

[aktualizacja] Jedyna (póki co) szansa zamówienia do Polski najnowszego modelu Kindle Oasis 2, to zakup na terenie RFN, lub zamówienie w opisany w dalszej części wpisu sposób.

 

 

Kindle Oasis 2 (229,99 EUR)

 

Kindle Oasis 2 Gold 32 GB (259,99 EUR)

 

 

Skąd pomysł?

Pomysł tego artykułu wziął się stąd, że do tej pory zawsze proponowałem rodzinie i znajomym kupno czytnika oficjalnie w Stanach, lub przywiezienie go sobie właśnie stamtąd. Ale ostatnio, w jednym z kupionych za moją namową czytników (Kindle 3 Keyboard 3G) rozsypał się ekran (bez specjalnej ingerencji użytkownika, bez uderzenia, zgniecenia itp.). Postanowiłem więc spytać w Amazonie o możliwość wymiany na nowszy model, ponieważ czytnik był kupiony przeze mnie i już wcześniej zarejestrowany na moim koncie. Zaoferowano mi starszy model Kindle Paperwhite „refurbished” w cenie wyższej (z opłatami) niż nowy Paperwhite 2 na rynku Niemieckim. Doceniam dobre chęci i ofertę sklepu, ale to był dla mnie jednak średni interes. Jednak nie to mnie skłoniło do działania! Otóż wysłano mi tego zregenerowanego kindelka natychmiast, bez czasu na odwołanie zamówienia. Pracownik wsparcia twierdził, że robi zamówienie tylko po to abym mógł sprawdzić końcową cenę a sam zakup mogę odwołać przed wysyłką. Otóż nie mogłem! Czytnik do mnie przyleciał, choć tego nie chciałem. W sumie przeprowadziłem kilka długich rozmów na czacie, usłyszałem kilkadziesiąt razy, że bardzo wszystkim jest bardzo przykro a to z powodu padnięcia ekranu, a to z powodu braku możliwości odwołania zamówienia, a to z powodu wysłania mi tego, czego nie chciałem, a to z powodu, że nie otrzymałem zwrotu pieniędzy za niechciany zakup. Paczki nie przyjąłem, wciąż czekam na zwrot pieniędzy. Powiedziałem sobie - dość! Czas na tańsze zakupy fabrycznie nowych urządzeń w Europie, zamiast regenerowanych w Stanach.

 

Poczta Polska i amazon.de - to może zadziałać (aktualizacja: mailboxde już nie współpracuje z naszą pocztą)

 

W tym tekście postaram się pokazać krok po kroku, na co trzeba zwrócić uwagę i co zrobić, aby zakupiony za Odrą czytnik trafił do nas w miarę szybko i tanio. Całą procedurę przetestowałem, a poniżej opisuję własne doświadczenia. (Uwaga! Poprzez zakupy z zamieszczonych w tekście odsyłaczy możesz wesprzeć zakupy następnych czytników, których recenzje będą publikowane na tym blogu).

 

 

Jak to działa?

Schemat zakupów w niemieckim Amazonie, opisany w niniejszym poradniku, sprowadza się do kilku etapów. A mianowicie:

- samodzielny zakup czytnika Kindle w sklepie amazon.de (podobnie może wyglądać zakup innego produktu w którymś z niemieckich sklepów, które nie wysyłają do Polski);

- wysyłka ze sklepu na nasz niemiecki adres w firmie Mailboxde do Zittau;

- zapłacenie za usługę pośrednikowi;

- potwierdzenie przez nas sposobu przesyłki do Polski i zadeklarowanie jej zawartości;

- przewiezienie przez pośrednika naszej paczki do Bogatyni oraz nadanie jej np. Pocztą Polską na nasz adres zamieszkania (aktualizacja: obecnie brak możliwości wysyłki paczką Poczty Polskiej, w nieco wyższej cenie można skorzystać z usług Poczty Czeskiej lub kuriera);

- oczekiwanie na listonosza;

- radocha z (prawie) najtańszego w Europie kindelka prosto z Amazona :)

 

Każdy z tych etapów (może poza ostatnim) trwa od kilku kliknięć myszką do kilku dni, ale to działa. Wymaga jednak trochę wysiłku. Może też, ale nie zawsze musi, przynieść trochę oszczędności. Każdy powinien sam rozważyć, czy lepiej kupić czytnik na przykład w sposób całkiem oficjalny w Stanach, czy też w polskim sklepie (czytnik zazwyczaj z Niemiec) czy może na Allegro (czytnik zazwyczaj z Niemiec). Jednym zdaniem trzeba sobie zadać pytanie „czy ma to dla mnie sens?”.

 

Aktualny "cennik" amazon.de (aktualizacja 23.06.2015 r.)

 

W poniższej tabeli porównałem orientacyjnie ceny czytników bez reklam, które ewentualnie możemy kupić z wysyłką do Polski oraz, dla porównania, ceny na rynku japońskim. Tam z kolei, ze względu na dotychczasową silną pozycję czytników Sony i Kobo, ceny kindelków są najniższe na świecie. Na Allegro też pojawiały się w ostatnich miesiącach czytniki z Japonii. Kwoty przeliczone na złotówki należy traktować orientacyjnie (stan na 12 listopada 2014 r.). Zależą one od wahań kursu złotego oraz przeliczników stosowanych przez poszczególne banki i instytucje rozliczające transakcje kartami płatniczymi.

 

Ceny Kindle w oddziałach księgarni Amazon

 

 

Każdy łatwo porówna powyższe ceny z tymi, które są w naszym kraju. Jednak warto mieć na uwadze, co w opisie towaru oferowanego najtaniej u nas oznaczają określenia: „z reklamami”, „powystawowy”, refurbished”, „nowy, ale rozpakowany do sprawdzenia” itd. Tu odsyłam na przykład do tekstu na blogu swiatczytnikow.pl.

 

Co to jest Mailboxde?

To firma, która oferuje nam bezpłatny adres odbiorcy na terenie RFN, a konkretnie w Zittau (Żytawie). Gwarancją skuteczności firmy są dotychczasowe rekomendacje internautów.

 

Mailboxde wysyła paczki przez Urząd Pocztowy w Bogatyni (aktualizacja: mailboxde już nie współpracuje z naszą pocztą)

 

Przyjmowane są przez nich paczki o wadze do 30kg pochodzące z firm handlujących wysyłkowo w RFN. Otwiera to przed konsumentami z Polski rynek niemieckich sklepów i sprzedawców w niemieckim oddziale serwisu aukcyjnego eBay. Większość jednych jak i drugich nie zgadza się na wysyłkę towaru za granicę Niemiec. Doświadczyłem tego próbując kupić wysyłkowo TrekStora Mini jak i Tolino Shine na potrzeby recenzji publikowanych na niniejszym blogu.

 

Krok 1 - rejestracja konta w Amazonie

Jeśli masz konto w amazon.com, możesz przejść do następnego kroku. Nie masz konta w amazon.com? Jest konieczne do zakupów. Warto go też założyć, jeśli już posiadasz czytnik Kindle. Choćby po to, aby w pełni korzystać z możliwości urządzenia. Posiadanie konta i zarejestrowanie czytnika powoduje nadanie kindelkowi unikalnego adresu pocztowego (w domenie @kindle.com lub @free.kindle.com). Dzięki temu będzie można wysyłać do niego własne książki czy znalezione w internetach ciekawe artykuły. Do każdego konta, a w konsekwencji i do czytnika, przyporządkowana jest przestrzeń dyskowa (chmura), na której możemy w Amazonie przechowywać swoje książki. To naturalne rozszerzenie pamięci czytnika. Nie bez znaczenia jest też gwarancja. Zgłoszenia gwarancyjnego można dokonać tylko wtedy, gdy czytnik mamy zarejestrowany na naszym koncie.

 

Rozpoczęcie rejestracji w amazon.com

 

Formularz rejestracji w amazon.com

Wypełnienie formularza rejestracyjnego

 

"Create account" i konto założone... Strona dostępna jest w języku angielskim, a jeśli komuś jest wygodniej, można to zrobić w innym oddziale - na przykład niemieckim.

 

Krok 2 - założenie konta bankowego oferującego bezpłatne przelewy europejskie w euro

Za zakupy w Amazonie czy innych sklepach internetowych można płacić przy użyciu większości kart płatniczych (kredytowych, debetowych) używanych w Polsce. Nie ponosi to za sobą większych kosztów niż na przykład zakupy w sklepie stacjonarnym za granicą. Jeśli chcesz zrobić zakupy w Amazonie, a przesyłką z mailboxde zająć się później, przejdź do następnego punktu. Na tym etapie konto bankowe z przelewami w EUR nie będzie potrzebne. Możesz założyć je później.

 

O ile w Amazonie można płacić polskimi kartami, to trochę inaczej jest w przypadku opisywanego serwisu pośredniczącego. W mailboxde.com tabela prowizji i opłat jednoznacznie preferuje europejski przelew bankowy, dokonywany bezpośrednio pomiędzy naszym bankiem a tym, w którym konto ma wspomniana firma wysyłkowa. Dlatego warto rozważyć założenie konta bankowego, w którymś z polskich banków, który nie pobiera dużych opłat za przelewy europejskie. Można też płacić przez PayPal, choć jest to trochę droższe.

 

Uwaga! Poniższy opis nie jest już aktualny. Przelewy z banku, o którym pisałem, są już płatne (5 PLN). Taniej więc zapłacić przez PayPal lub z innego banku, który nie pobiera opłat za przelewy międzynarodowe w EUR. O płatności PayPalem znajdziesz informacje w dalszej części wpisu.

 

 

Ja akurat używam konta, które obecnie nazywa się „Konto bankowe T-Mobile Usługi Bankowe”, dawniej Alior Sync. Co w moim przypadku zdecydowało? Konto prowadzone jest bezpłatnie wraz z kartą płatniczą, która umożliwia również wypłaty z bankomatów za granicą bez prowizji. Czasami się to jednak nie do końca sprawdza. Tu mała dykteryjka. Osoby o słabych nerwach proszone są o przejście do następnego akapitu. Mnie mała wpadka z kosztami obsługi konta przydarzyła się we wspomnianej już wcześniej Japonii. Sporo się przed wyjazdem naczytałem o kłopotach z akceptowaniem w Japonii kart wydawanych w Europie. A ja w kieszeni miałem właśnie kartę MasterCard z Polski. Tak więc, aby w razie braku gotówki wiedzieć na co mogę liczyć, znalazłem bankomat w urzędzie pocztowym i szczęśliwie wypłaciłem kilka tysięcy jenów. Otarłem pot z czoła i wyszedłem na ulicę, odprowadzany spojrzeniami japońskich emerytek. Moja radość nie trwała jednak zbyt długo. Chwilę po opuszczeniu budynku pocztowego, otrzymałem od banku SMSa. Poinformowano mnie w nim, że zarejestrowano podejrzaną aktywność mojej karty. W związku z tym jestem proszony o potwierdzenie zwrotnym SMSem ze swojego numeru, że to ja dokonałem wypłaty z bankomatu. W przeciwnym razie karta zostanie, na wszelki wypadek, zablokowana. Co miałem zrobić? Potwierdziłem! I suma sumarum wypłata gotówki wartej kilkadziesiąt złotych kosztowała mnie kilka złotych SMSowej „prowizji”. Nie dla banku, lecz dla operatorów telefonicznych, ale co miałem zrobić? Zaakceptowałem takie postępowanie, bo to lepsze niż przygoda, która spotkała mojego kolegę. Siedział sobie w kraju ale i tak otrzymał, podobnego jak mój, SMSa, że właśnie jego karta (którą miał przy sobie) została użyta na granicy peruwiańsko-boliwijskiej. W jego przypadku szybka blokada karty się przydała.

 

Najważniejsze, w przypadku opisywanej procedury zakupu kindelka w niemieckim sklepie, są dwie funkcje konta T-Mobile - a mianowicie bezpłatne przelewy europejskie oraz zlecanie ich w euro. Dzięki temu można, bez dodatkowych opłat, dokonać przelewu na konto pośrednika dokładnie w takiej wysokości, jaką sobie życzy Mailboxde. Nie trzeba się martwić, że wykonamy przelew, którego kwota okaże się parę eurocentów za mała lub za duża i trzeba będzie dopłacić lub zostanie nam superata na naszym koncie rozliczeniowym w Mailboxde.

 

Jeśli ktoś posiada konto o podobnej funkcjonalności, można spokojnie myśleć o rozliczeniach z firmą wysyłkową. W przeciwnym razie, dla uniknięcia niepotrzebnych wydatków, warto sobie takie konto założyć. Wniosek o założenie konta można wypełnić tutaj

Przed założeniem każdego rachunku bankowego warto sprawdzić tabelę opłat i prowizji, które są z czasem zmieniane. (Uwaga! Zakładając konto z powyższego odsyłacza możesz wesprzeć zakupy następnych czytników, których recenzje będą publikowane na tym blogu).

 

Krok 3 - rejestracja w serwisie mailboxde.com

Strona WWW serwisu mailboxde.com dostępna jest w języku angielskim. Również cała korespondencja, choć prowadzona przez Czechów (sądząc po nazwiskach), odbywa się w tym języku. Po wybraniu opcji „sign up” na stronie startowej, należy podać swoje dane. Trzeba pamiętać o wybraniu numeru kierunkowego do Polski (+48) przy numerze telefonu. Zatwierdzamy przyciskiem „Set up a Mailbox”. Od firmy otrzymamy list zawierający nasz identyfikator w Mailboxde i adres, na który należy kierować paczki z niemieckich sklepów:

Mailboxde.com e.K.

imię i nazwisko, ID identyfikator użytkownika

Äussere Weberstr. 57

02763 Zittau

Germany

 

Strona główna mailboxde.com

"Sign up" - założenie konta w serwisie mailboxde.com

 

Rejestracja konta w mailboxde.com

Formularz rejestracji mailboxde.com

 

Dane do wysyłki zakupów z niemieckich sklepów

List powitalny z mailboxde.com z adresem i identyfikatorem użytkownika

 

Ważne, aby pamiętać o naszym identyfikatorze (ID) przy podawaniu adresu wysyłki w sklepach oraz w opisie przelewów do Mailboxde. Od teraz możemy podawać ten adres i kierować do Zittau wysyłkę zakupów.

 

Krok 4 - dodanie adresu mailboxde.com na swoim koncie wysyłkowym w amazon.de

Posiadając konto w jednym oddziale Amazonu, można tymi samymi danymi logować się też do pozostałych. Ja zdecydowałem się wpisać niemiecki adres dostawy na stronie amazon.de. Amerykańska strona Amazona nie przyjmuje na przykład polskich znaków diakrytycznych (ę, ś, ł itp.). Nie wiem, jak radzi sobie z niemieckimi „umlautami”.

 

Logowanie na konto niemieckiego Amazonu

Strona logowania amazon.de (wejście po naciśnięciu "Weiter")

 

Dodanie niemieckiego adresu wysyłkowego

Nowy adres dostawy do firmy pośredniczącej

 

Aby wpisć nowy adres dostawy, na stronie amazon.de trzeba wejść do menu Mein Konto/Einstellungen: Neue Adresse hinzufügen. Tu należy uzupełnić formularz. Uwaga, w pierwszej linijce zawsze trzeba podawać nazwę firmy „Mailboxde.com e.K.”, inaczej poczta niemiecka może mieć kłopoty z doręczeniem naszej paczki. Tak więc w pole „Vor- und Nachname” należy wpisać „Mailboxde.com”, a następnie: „Firmenname:” imię i nazwisko oraz koniecznie nasz identyfikator (ID), w „Straße und Hausnummer:” wpisujemy „Äussere Weberstr. 57”, w „Stadt:” natomiast „Zittau”, w „Bundesland/Kanton:” - „Sachsen” (opcjonalnie), w „Postleitzahl:” kod pocztowy „02763”, w „Land:” oczywiście „Deutschland”. Numer telefonu w polu „Telefonnummer für Rückfragen:” powinien być poprzedzony numerem kierunkowym do Polski (+48). Taki powinien być adres doręczeniowy „Versandadresse/Lieferadresse”, natomiast adres rozliczeniowy („Rechnungsadresse”) połączony z kartą płatniczą musi być polski.

 

Krok 5 - zakup czytnika w amazon.de (aktualizacja cen 18.06.2015 r.)

Obecnie mamy do wyboru trzy czytniki. Poniższe odsyłacze przeniosą Cię od razu do strony produktu. Zanim zdecydujesz, który czytnik włożysz do koszyka, zaloguj się swoje konto w Amazonie. Aktualnie dostępne modele i ich odmiany:

- Kindle 7 (z reklamami) za 69,99 EUR (recenzja tutaj);

- Kindle 7 (bez reklam) za 79,99 EUR (recenzja tutaj);

- Kindle Paperwhite 2 (wifi) za 99,99 EUR;

- Kindle Paperwhite 2 (wifi + 3G) za 169,99 EUR;

- Kindle Paperwhite 3 (wi-fi, z reklamami) za 119,99 EUR (od 30.06.2015 r.);

- Kindle Paperwhite 3 (wi-fi, 3G, z reklamami) za 179,99 EUR (od 30.06.2015 r.);

- Kindle Paperwhite 3 (wi-fi, bez reklam) za 139,99 EUR (od 30.06.2015 r.);

- Kindle Paperwhite 3 (wi-fi, 3G, bez reklam) za 199,99 EUR (od 30.06.2015 r.);

- Kindle Voyage (wifi) za 189,99 EUR;

- Kindle Voyage (wifi + 3G) za 249,99 EUR.

 

 

Sądzę, że najciekawszym zakupem (stosunek ceny do możliwości) jest obecnie Kindle Paperwhite 2 (wifi), a od 30 VI 2015 r. jego następca - Kindle Paperwhite 3.

 

Podobne uwagi pojawiają się w polskich i zagranicznych recenzjach najnowszego i najdroższego modelu Kindle. Kindle Voyage (wifi) jest ekscytującą opcją, wartą do rozważenia, ale cena też może podnieść ciśnienie :) Dalsze opisane tu postępowanie będzie dotyczyło tego pierwszego urządzenia.

 

Kindle Paperwhite w koszyku amazon.de

Kindle Paperwhite dodany do koszyka ("Einkaufswagen")

 

Do kasy

 

Po wejściu na stronę produktu należy wybrać przycisk „In den Einkaufswagen” (do koszyka). W dalszej kolejności zapewne wyświetli się oferta zakupu akcesoriów („Kindle-Zubehör”), ale to zwykle średnio opłacalne. Dodatkową ofertę można zamknąć w prawym górnym rogu okna lub żółtym przyciskiem „Dalej” („Weiter”) na dole. Następnie udajemy się do kasy („Zur Kasse gehen”). W tym momencie możemy zostać poproszeni o ponowne podanie hasła logowania do sklepu. Kolejny krok polega na wybraniu naszego adresu w serwisie Mailboxde („An diese Adresse senden”) i rodzaju wysyłki (np. bezpłatna „Standarsversand” zaznaczona domyślnie). I tym razem po raz kolejny wskazujemy przycisk „Dalej” („Weiter”).

 

Adres wysyłki Kindle w Niemczech

Trzeba pamiętać, aby wskazać niemiecki adres wysyłki

 

Kolejny krok polega na wybraniu rodzaju płatności. Odpowiednią kartę do pobrania zapłaty wybieramy po lewej stronie. Jeśli to pierwszy zakup, lub do płatności w euro chcemy dodać nową kartę, wybieramy dodawanie nowej karty w sekcji „karta kredytowa” („Kreditkarten”) - co tu akurat oznacza kartę płatniczą. Tak więc albo uzupełniamy pola zgodnie z danymi naszej nowo dodawanej karty albo wskazujemy już używaną. No i tradycyjnie wybieramy przycisk „Dalej”. Ostatni ekran pokazuje podsumowanie zamówienia, i co najważniejsze, ogólną kwotę do zapłaty. Jeśli wszystko się zgadza, pozostaje potwierdzić „zapłatę teraz w euro” („Jetzt in EUR bezahlen”).

 

Kindle wysyłany bezpłatnie na terenie Niemiec

Bezpłatna wysyłka kindelka na terenie RFN

 

Płatność w niemieckim Amazonie

Wybór sposobu płatności

 

Formularz dodawania nowej karty płatniczej

 

Zamówienie w amazon.de

Podsumowanie zamówienia przed zapłatą („Jetzt in EUR bezahlen”)

 

Teraz następuje czas oczekiwania na dostarczenie paczki do Mailboxde. Pośrednik poinformuje nas o dostawie osobnym listem.

 

Krok 6 - wpłata dokładnej kwoty w euro dla mailbox.de

Dotarcie paczki do magazynu Mailboxde w Żytawie umożliwia podjęcie następnych działań, czyli wybrania rodzaju przesyłki (w sekcji "Received shipments") i opłaceniu kosztów pośrednictwa (poprzez wygenerowanie danych do przelewu wybierając "(Recharge)" przy napisie "Credit:"). Przy płatności należy wybrać sposób płatności ("Choose a payment method") dla mailboxde.com (w moim przypadku T-Mobile usługi bankowe, a po wprowadzeniu opłat za przelewy w tym banku - bardziej się opłaca poprzez PayPal) i wygenerować szczegółowe dane do zapłaty ("Generate a call for payment"). W przesłanym liście ("Your request has been sent") otrzymamy szczegóły przelewu.

 

Przy płatności PayPalem należy wybrać "Recharge" (ang. "doładuj"), kiedy nasza przesyłka dotrze już do Mailboxde (powinna być widoczna w sekcji "Received Shipments")

 

 Następnie w okienku "Amount", na tej samej stronie, wpisujemy kwotę odpowiadającą kosztom naszej przesyłki z Mailboxde i wybieramy "Pay Now" (ang. zapłać teraz)

 

 Opłata na rzecz Mailboxde zostanie powiększona o prowizję PayPala. Tutaj, najtańsza opcja przesyłki Czeską Pocztą (8,09 EUR) została zwiększona do 8,66 EUR i taką kwotę trzeba zaakceptować na koncie PayPal. Po wybraniu "PapyPal Check out" zostaniemy skierowani do logowania w serwisie PayPal. Płatność przez PayPal jest natychmiastowa

 

Ja wybrałem najtańszą dostawę Pocztą Polską. Można też zażyczyć sobie kuriera (UPS lub GLS). Za przesyłkę i pośrednictwo zapłaciłem europejskim przelewem bankowym w sumie 7,26 EUR. Moja paczka była cięższa niż jeden czytnik, więc przy założeniu, że zamawiamy jednego kindelka, opłata nie będzie wyższa (aktualiazacja: wysyłka paczki z czytnikiem Czeską Pocztą do Polski to aktualnie najtańsza opcja i kosztuje 8,09 EUR, firma Mailboxde zrezygnowała z wysyłki Polską Pocztą).

 

Przelew do mailboxde.com

Szczegóły przelewu do mailboxde.com (źródło: T-Mobile usługi bankowe)

 

Podsumowanie

Od złożenia zamówienia w nocy z 3 na 4 listopada do otrzymania paczki minęło w sumie 9 dni. Prawdopodobnie ten okres przy bardziej sprzyjającej konstelacji świąt i weekendów może być krótszy, przynajmniej do miejsc położonych bliżej Bogatyni.

 

Uważam, że przy takim czasie dostawy i cenie czytników w niemieckim Amazonie, cała procedura ma sens. W moim przypadku Mailboxde się sprawdził. Pozostaje mieć nadzieję, że polscy klienci nie zablokują serwerów Amazona :)

 

Trasa przesyłki z amazon.de do mailboxde.com

Trasa mojej przesyłki na terenie Niemiec (źródło: amazon.de)

 

Kalendarium

3/4 XI - złożenie i opłacenie zamówienia w amazon.de

4 XI - wysyłka z magazynu Amazona w Bad Hersfeld do magazynu Mailboxde;

5 XI - dostarczenie paczki do Zittau;

5 XI - list od Mailboxde o otrzymaniu paczki i konieczności opłacenia dalszej przesyłki;

5 XI - zlecenie przelewu w T-Mobile Usługi Bankowe;

7 XI - potwierdzenie przyjęcia przelewu przez Mailboxde;

7 XI - list z Mailboxde o potrzebie potwierdzenia przesyłki i określeniu jej zawartości;

8 XI - list z Mailboxde informujący o nadaniu przesyłki;

10 XI - nadanie paczki z urzędu pocztowego w Bogatyni (według ewidencji Poczty Polskiej);

11 XI - dotarcie paczki do Krakowa;

12 XI - dostarczenie paczki do domu.

 

 

Moją recenzję czytnika Amazon Kindle Touch 2014 (Kindle7) można przeczytać tutaj: Najtańszy Kindle 7 (Kindle Touch 2014) z niemieckiego oddziału Amazon - recenzja czytnika z ekranem 6"