905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Recenzja: Empik GoBook 2.0 - firmowy czytnik wypożyczalni Empik Go

Empik GoBook 2.0 to, jak sama nazwa wskazuje, druga generacja firmowych czytników sieci Empik, przeznaczonych głównie do obsługi wypożyczalni Empik Go. Pierwszy czytnik Empik GoBook recenzowałem w maju 2022 roku. W 2023 roku odświeżony został nie tylko wygląd zewnętrzny ale i firmowa aplikacja.

 

Empik GoBook 2.0

 

Empik GoBook 2.0 od strony technicznej

Nowa obudowa to oczywiście pierwsze, co się zauważa po wzięciu GoBooka 2.0 do ręki. O ile miało się w rękach poprzednią wersję. Jeśli nie, to po prostu można zauważyć, że sprawia ona bardo solidne i przyjemne wrażenie. Pozytywnie wyróżnia się szczególnie matowa ramka wokół ekranu. Dzięki temu, nieźle są na niej niwelowane odbicia światła, nawet jeśli naokoło są jego jaskrawe źródła. Sam ekran jest lekko zagłębiony w obudowie, front urządzenia nie jest płaski. Powierzchnia ekranu jest matowa, więc także niweluje męczące odbicia. Daje to w sumie bardzo pozytywny efekt i sprzyja oczom przy dłuższym czytaniu, nawet jeśli (jak ja) nie używa się wbudowanego oświetlenia.

 

Front czytnika (ekran i ramka wokół ekranu) wykonany jest tak, aby minimalizować odbicia światła

 

Plecki wykonane są z solidnego, ale moim zdaniem zbyt gładkiego plastiku. Żebrowanie plecków obudowy trochę eliminuje ten kłopot.

 

Empik GoBook 2.0 - kolor plecków i firmowe logo odróżniają ten czytnik od modelu PocketBook Verse

 

Na froncie czytnika, przy dolnej krawędzi, znajdują się fizyczne przyciski menu i zmiany stron. Skrajny prawy klawisz służy jako wyłącznik, lewy skrajny przenosi do ekranu startowego, a przy pomocy środkowych można zmieniać strony. Te dwa środkowe klawisze są lekko wypukłe, co ułatwia wyczuwanie ich pod palcami. Oprogramowanie czytnika umożliwia także samodzielne przypisywanie funkcji poszczególnym klawiszom.

 

Przyciski zmiany stron lekko odstają od płaszczyzny obudowy, co ułatwia ich wyczucie pod palcami

 

Czytnik wyposażono w gniazdo USB-C, które umieszczone jest na dolnej krawędzi obudowy. Gniazdo kart pamięci microSD (do 128 GB), dość nietypowo, znajduje się na bocznej krawędzi obudowy.

 

Gniazdo kart microSD umieszczone jest na lewej krawędzi obudowy czytnika Empik GoBook 2.0

 

Empik GoBook 2.0 sprzętowo jest odpowiednikiem znanego z rynku modelu PocketBook Verse. Najważniejsze cechy, o których warto jeszcze wspomnieć to:

- dotykowy ekran wykonany w technologi papieru elektronicznego (E-Ink Carta) o przekątnej sześciu cali (15,2 cm) i rozdzielczości 212 ppi;

- wbudowane oświetlenie ekranu z regulowaną temperaturą barwową oświetlenia (8 białych i 7 żółtych LED-ów);

- masa 182 g;

- standardowe dla czytników PocketBook usługi bezprzewodowej wysyłki plików (Dropbox, Send-to-PocketBook).

 

Oprogramowanie wewnętrzne GoBooka 2.0 różni się w tym momencie od pierwowzoru, czyli wspomnianego PocketBooka Verse. W czasie testów, czyli w ciągu kilkunastu dni od wprowadzenia go na rynek, otrzymał dwie aktualizacje. Obecnie GoBook 2.0 pracuje z oprogramowaniem w wersji 6.8.2659, zaś PocketBook Verse ma firmware oznaczone numerem 6.8.1878. Zasadnicza różnica między nimi przejawia się w aplikacji obsługującej wypożyczalnię Empik Go.

 

Wypożyczalnia Empik Go

GoBook 2.0 otrzymał nową wersję aplikacji do obsługi wypożyczalni Empik Go. Udało się przy tym utrzymać wygodę korzystania z niej na czytniku i jednocześnie zwiększyć jej funkcjonalność. Dodano mianowicie możliwość przeglądania całego katalogu wypożyczalni i dodawania do swojego konta e-booków, które chcemy wypożyczyć. To bardzo pozytywna zmiana. Obecnie korzystanie z wypożyczalni na czytniku tak:

- w sekcji „Katalog” aplikacji na czytniku przeglądamy katalog dostępnych e-booków (działa także wyszukiwanie);

- wybieramy interesujące nas tytuły;

- pobieramy do pamięci czytnika;

- widzimy wypożyczone książki w czytnikowej biblioteczce;

- wypożyczone tytuły otwieramy albo z poziomu aplikacji albo z biblioteczki, jak każdego innego e-booka (działają odsyłacze, podkreślenia, słowniki, wyszukiwanie czy ustawienie własnej czcionki).

 

Nowa aplikacja Empik Go umożliwia przeglądanie katalogu wypożyczalni (ekran po lewej) i dodawanie e-booków na konto użytkownika (ekran po prawej)

 

Katalog e-booków dostępnych w wypożyczalni można w aplikacji przeglądać według sekcji (np. „Biografie i wspomnienia”, „Dla dzieci” itp.) i w ich obrębie sortować pod kątem popularności, daty dodania czy oceny. Niestety nie ma działu „nowości” czy podobnego, gdzie można by śledzić to co ostatnio pojawiło się w ofercie. Aplikacja mobilna posiada taki dział („najnowsze e-booki”). W zakładce „Książki” aplikacja Empik Go wyświetla zarówno e-booki wypożyczone w ramach abonamentu jak i zakupione w Empiku. Można je też filtrować: wszystkie, pobrane, ukończone lub zarchiwizowane. Niestety brak jest bardziej zaawansowanego sortowania, ale za to działa wyszukiwanie (także z polskimi znakami). Z poziomu aplikacji można także otworzyć e-booka do czytania. Jak już wspomniałem, pobrane książki pojawiają się także w czytnikowej biblioteczce. Więc jak raz pobierzemy wszystkie wypożyczone pozycje, o aplikacji możemy w zasadzie zapomnieć. Resztą zajmuje się oprogramowanie czytnika.

 

Aplikacja służąca do wyświetlania e-booków ma podstawowe ale raczej wystarczające opcje zmiany marginesów, odstępu między wierszami czy wielkości czcionki (ekran po lewej), ale brak jest w czytniku ładnych czcionek (ekran po prawej) stąd dograna Caecilia

 

Aplikacja Empik Go sprawdza w tle, czy mamy aktywny (opłacony) abonament. Jeśli nie, to oczywiście książki już nie poczytamy. Na tym polega działanie wypożyczalni. Książki pobrane w ramach abonamentu są traktowane jak wszystkie inne inne wgrane do pamięci czytnika. Nie tylko są widoczne w biblioteczce, ale działają w nich odsyłacze, można w ich używać słowników, robić notatki itp. Sam czytnik jest pełnowartościowym urządzeniem bez względu na to, czy abonament jest aktywny, czy też nie.

 

W ramach Empik Go uzyskujemy obecnie dostęp do prawie 43 tys. polskojęzycznych e-booków. Abonament wypożyczalni obejmuje obecnie dwa plany. W ramach Go Mini za 24,99 PLN (co 30 dni) można pobrać dwa tytuły. Zaś w Go Plus za 49,99 PLN (co 30 dni) można wypożyczyć 8 tytułów. Do jednego konta mogą być podłączone dwa urządzenia (np. smartfon i czytnik GoBook) plus czytnik Kindle. W czytnikowej aplikacji nie ma dostępu do komiksów. Czytnik nie obsługuje plików audio, więc ani audiobooków ani podcastów dostępnych w Empik Go oczywiście na nim nie posłuchamy.

 

Wypożyczalnia Legimi

Od pierwszego uruchomienia na czytniku obecna jest także aplikacja obsługująca wypożyczalnię Legimi. W tym przypadku nie ma różnicy pomiędzy wersją zainstalowaną na GoBooku 2.0, a czytnikami z logo PocketBook. Obsługa Legimi wygląda w obydwu przypadkach tak samo:

- dodajemy książki na swoje konto poprzez stronę WWW lub aplikację mobilną Legimi (tablet, smartfon);

- pobieramy wybrane tytuły do pamięci czytnika z poziomu zainstalowanej na nim aplikacji;

- wypożyczone książki lądują w czytnikowej biblioteczce;

- wypożyczone tytuły otwieramy z poziomu aplikacji lub biblioteczki, jak każdego innego e-booka (działają odsyłacze, podkreślenia, słowniki, wyszukiwanie czy ustawienie własnej czcionki).

 

Aplikacja Legimi wygląda tak jak w innych PocketBookach (ekran po prawej), ale teraz można z jej poziomu zarządzać urządzeniami korzystającymi z dostępu do konta (ekran po lewej)

 

Aplikacja Legimi także sprawdza, czy mamy aktywny (opłacony) abonament. Jak z powyższego opisu widać, póki co (?) nie można w aplikacji Legimi przeglądać na czytniku katalogu e-booków do wypożyczenia.

 

Empik GoBook 2.0 codzienne czytanie

Poza korzystaniem z wypożyczalni, czytnik obsługuje także e-booki pochodzące z innych źródeł, na przykład zakupionych w księgarni empik.com. Urządzenie najlepiej radzi sobie z plikami w najpopularniejszym u nas formacie EPUB. Trochę gorzej mu wychodzi obsługa e-booków w formacie MOBI, ponieważ otwieranie ich trwać może nawet kilkanaście sekund. GoBook odczytuje także wiele innych formatów plików. Własne pliki można wgrać do czytnika przy pomocy kabla USB, ale i wysyłając je bezprzewodowo (np. na adres poczty elektronicznej przypisany do czytnika zarejestrowanego w usłudze Send-to-PocketBook).

 

Ikony umieszczone na głównym ekranie czytnika (ekran po prawej) jak i w opuszczanym menu na górnej krawędzi (ekran po lewej) można modyfikować, wybierając inne niż domyślne funkcje dostępne w urządzeniu

 

Wszystkie wgrane do pamięci urządzenia e-booki wyświetlane są w jednej wspólnej biblioteczce, bez względu na ich pochodzenie. Biblioteczka ma bardzo rozbudowane opcje przeglądania, sortowania i filtrowania na wiele różnych sposobów (wg tytułów, katalogów, autorów itp.). To jedna z mocnych cech urządzenia.

 

Biblioteczka z różnymi opcjami wyświetlania (ekran po lewej) jak i sortowania e-booków (ekran po prawej) to jedna z mocniejszych stron oprogramowania czytnika

 

Aplikacja do czytania w zasadzie nie zmieniła się. Otrzymujemy więc dość podstawowe ustawienia pozwalające na modyfikację wyglądu tekstu e-booka. Menu pozwalające na dostęp do spisu treści zakładek i notatek oraz formatowania wyglądu tekstu wywołuje się poprzez dotknięcie ekranu w środku. Do naszej dyspozycji są trzy rozmiary marginesów oraz trzy wielkości interlinii. Brakuje możliwości wymuszenia justowania, ale jest też bardzo miła opcja – możliwość włączenia dzielenia wyrazów wg polskich zasad.

 

Strony zmieniać można bardzo wygodnie przy pomocy fizycznych przycisków albo dotykając ekranu przy krawędzi. Dotknięcie przy krawędzi w środkowej lub górnej części przenosi do następnej strony, zaś dotknięcie w dolnej – cofa o stronę.

 

W czytniku można zdefiniować różne reakcje na dotknięcia w poszczególnych polach ekranu (ekran po lewej) jak i gesty przesuwania palcem (ekran po prawej)

 

Pliki w formacie PDF to osobna historia. To popularny sposób zapisywania dokumentów. Niestety sztywne formatowanie rozmiaru strony powoduje, ze w wielu czytnikach słabo się z tego typu publikacji korzysta. Główny problem polega na przycięciu czy przeskalowaniu strony do rozmiaru niewielkiego ekranu. Czytniki marki PocketBook mają dużo przydatnych w tym zakresie narzędzi. Nie inaczej jest z GoBookiem 2.0. Dzięki przycinaniu marginesów (co np. można osobno definiować dla stron parzystych i nieparzystych) i opcji wyświetlania obrazu na ekranie w trybie poziomym, można książki w formacie PDF czytać całkiem znośnie. Jednak z powodu stosunkowo małego ekranu na tym czytniku bym nie zalecał lektury komiksów czy publikacji zawierających np. jakieś szczegółowe wykresy.

 

Choć mały (sześciocalowy) ekran nie sprzyja czytaniu plików PDF, to liczne narzędzia jak dopasowanie do szerokości ekranu (ekran po lewej) czy przycinanie marginesów (ekran po prawej) mogą znacznie pomóc

 

Czytnik dobrze sprawdza się w trudnych warunkach oświetleniowych. Ja zwykle czytam korzystając ze światła zewnętrznego (słońce, lampka) bez włączania wbudowanego oświetlenia. Traktuję czytnik (pod tym względem) jak książkę. Ale w miejscach gdzie chcę czytać, a jest słabe światło (poczekalnie, autobus itp.) przydaje się także wbudowane oświetlenie. Warto zaznaczyć, że czytnik ma możliwość regulowania zarówno natężenia jak i temperatury barwowej oświetlenia (światło bardziej białe lub żółtawe). Jest ono równomiernie rozprowadzane po ekranie, a i zakres regulacji jest bardzo dobry. Dla miłośników czytania w ciemnościach jest także dostępny tzw. „tryb ciemny” czyli wyświetlanie białego tekstu na czarnym tle.

 

Tryb ciemny można włączyć w opuszczany menu (ekran po lewej) i działa on nie tylko podczas czytania e-booków, ale i w menu czytnika (ekran po prawej)

 

W czytniku oczywiście można korzystać ze wszystkich usług i funkcji typowych dla czytników PocketBook. Mamy więc do dyspozycji (poza wspomnianymi wcześniej usługami bezprzewodowej wysyłki) m.in. prostą przeglądarkę WWW, słowniki (można też zainstalować własne), opcję eksportu notatek, możliwość instalacji paru zewnętrznych aplikacji (np. KOReader, Taranis) czy ustawienia własnego wygaszacza ekranu. Początkującym użytkownikom polecam poradnik „PocketBook – co USTAWIĆ na początku w czytniku z oprogramowaniem w wersji 6.x”. W razie potrzeby, w pamięci czytnika znajduje się także polskojęzyczna instrukcja obsługi (na końcu menu ustawień).

 

Książki z wypożyczalni traktowane są w czytniku jak e-booki pochodzące z innych źródeł, a więc mają m.in. dostęp do słowników (ekran po lewej), a w czytniku można też instalować własne aplikacje, jak Taranis (ekran po prawej)

 

Podsumowując, codzienne czytanie na recenzowanym modelu jest przyjemne. Nie zaskakuje fakt, że czytnik pracuje podobnie (pod względem szybkości i funkcjonalności) jak poprzednik.

 

Okładki

Póki co Empik GoBook 2.0 nie doczekał się firmowego etui. Pasują jednak na niego wszystkie okładki przygotowane dla czytników PocketBook Verse i PocketBook Verse Pro. Obecnie w sprzedaży są dwie wersje firmowej okładki typu „shell”. Pierwsza (taka bardziej plastikowa) występuje w czterech odmianach kolorystycznych. Druga (taka bardziej materiałowa) ma dwie odmiany: z kwiatami i rombami. Materiałowa sprawia bardo miłe wrażenie w dotyku, choć obawiam się, że na dłuższą metę jednak ta plastikowa będzie bardziej trwała.

 

Empik GoBook 2.0 w firmowej okładce typu shell z motywem kwiatowym

 

Kształt obydwu wersji jest taki sam. Ekran przykrywa sztywna klapka wybudzająca i usypiająca czytnik. Wyłożona jest od środka delikatnym materiałem i ma wytłoczenie na fizyczne przyciski. Plecki zasłaniają cały czytnik i obejmują obudowę na rogach.

 

 

Etui PocketBook Verse shell (niebieskie)

99 PLN (czytio.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (czarne)

99 PLN (czytio.pl)

98,79 PLN (amazon.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (czerwone)

99 PLN (czytio.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (pomarańczowe)

99 PLN (czytio.pl)

98,79 PLN (amazon.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (kwiaty)

92,50 PLN (amazon.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (romby)

 

 

 

Empik GoBook 2.0 w firmowej okładce typu shell z motywem kwiatowym

 

Okładki dopasowane do GoBooka 2.0 można kupić także w chińskim serwisie sprzedażowym Aliexpress. W tym momencie dostępne wzory na pierwszy rzut oka sprawiają przeciętne wrażenie, a i ceny nie są zbyt konkurencyjne. Warto jednak pamiętać, że asortyment w Aliekspresie zmienia się bardzo dynamicznie. Poniżej prezentuję przykładowe oferty. Ja jednak tym razem zdecydowałem się na firmową okładkę z motywem kwiatowym.

 

 

Etui PocketBook Verse (trzynaście wzorów)

od 10,62 USD do 12,41 USD (ok. 43 - 50 PLN) (aliexpress.com)

 

Etui PocketBook Verse z podstawką i uchwytem na dłoń (siedem wzorów)

od 15,60 USD do 16,46 USD (ok. 63 - 67 PLN) (aliexpress.com)

 

Etui PocketBook Verse (dziesięć wzorów)

od 14,48 do 16,01 USD (ok. 59 - 65 PLN) (aliexpress.com)

 

Empik GoBook 2.0 – gdzie kupić

Czytniki są dostępne w sklepie internetowym empik.com, ale co ważne w okresie przedświątecznym, także w fizycznych sklepach sieci Empik. W razie wyboru tego czytnika na prezent „last minute”, nie powinno więc być kłopotu z czasem realizacji zamówienia. Dla pewności można też na stronie produktu w empik.com wybrać opcję „Dostępny w salonie. Odbierz za 2 godziny” i sprawdzić, czy jest w najbliższej placówce.

 

Oferta Empik GoBook 2.0 w firmowym sklepie (źródło: empik.com)

 

Empik GoBook 2.0 oferowany jest obecnie za 589 PLN (zarówno w empik.com jak i w sklepach stacjonarnych). W pudełku z czytnikiem (obok kabla USB-C) jest też kod na cztery e-booki w ramach dwumiesięcznego abonamentu Go Mini.

 

Podsumowanie

Moja opinia na temat czytnika Empik GoBook 2.0 jest podobna jak w przypadku poprzednika – to jeden z przyjemniejszych czytników w cenie do 600 PLN. Trochę szkoda, że sieć nie wykorzystuje ogromnego potencjału marketingowego, jakim jest sieć fizycznych sklepów, które (szczególnie w okresie przedświątecznym) odwiedza bardzo wielu klientów. Mianowicie w sklepach Empik nie można dotknąć czytnika, wziąć go do ręki ani przetestować korzystania z Empik Go. Cieszy fakt, że firma rozwija funkcjonalność czytnikowej aplikacji Empik Go, choć do opcji znanych z wersji mobilnej jeszcze trochę brakuje.

 

Empik GoBook 2.0 wyciągnięty z okładki

 

Porada konsumencka na dziś brzmi: jeśli szukacie czytnika dopasowanego do wypożyczalni e-booków, to Empik GoBook 2.0 lub PocketBook Verse będą bardzo dobrym wyborem. Mogę je spokojnie polecić z własnego doświadczenia.

 

Plusy

- dość lekki i poręczny;

- fizyczne przyciski zmiany stron;

- wzmocniona obudowa;

- możliwość dopasowania temperatury barwowej oświetlenia do własnych upodobań;

- przeglądanie oferty wypożyczalni Empik Go i wypożyczanie książek w aplikacji na czytniku;

- wyświetlanie treści książek wypożyczonych z Empik Go przez aplikację wewnętrzną czytnika (posiada dzielenie wyrazów, dostęp do słowników, wyszukiwanie w tekście z polskimi znakami);

- dzielenie wyrazów w e-bookach według polskich reguł (MOBI, EPUB);

- polskie menu, instrukcja obsługi oraz klawiatura ekranowa (z polskimi znakami) w czytniku;

- mnogość czytanych formatów plików;

- duże możliwości dopasowania (np. wgrania własnych czcionek i słowników, ustawienia wygaszacza, zdefiniowania funkcji przypisanych do klawiszy);

- bezprzewodowa wysyłka książek do czytnika (także zakupów z polskich księgarni);

- stabilność działania;

- znakomite zarządzenie tytułami w czytnikowej biblioteczce;

- sporo narzędzi przystosowania plików PDF do wyświetlania na ekranie czytnika;

- dostępność od ręki w niektórych stacjonarnych sklepach sieci Empik.

 

Minusy

- brak sekcji z listą ostatnio dodanych tytułów w czytnikowej aplikacji Empik Go;

- brak możliwości odczytu komiksów z oferty Empik Go;

- niewielki wybór okładek na czytnik (zarówno firmowych jak i no-name);

- bardzo długie otwieranie plików w formacie MOBI;

- brak możliwości wymuszenia wyrównywania tekstu e-booka do lewego i prawego marginesu (justowania);

- brak domyślnie zainstalowanych ładnych czcionek.

 

Parametry techniczne Empik GoBook 2.0 (wg producenta):

Ekran: przekątna 15,2 cm (6 cali) ekran E-Ink Carta dotykowy z wbudowanym oświetleniem o regulowanej temperaturze barwowej i rozdzielczością 1024×758 pikseli, 16 odcieni szarości, dotykowy, 212 ppi;

Waga: 182 g;

Rozmiary: 156×108×7,6 mm;

Pamięć: ok. 6,8 GB wewnętrznej (8 GB pomniejszone o pliki systemu operacyjnego);

Gniazdo kart microSD: do 128 GB;

Czcionki: 15 krojów łacińskich czcionek (możliwość dodawania własnych);

Obsługiwane formaty tekstowe: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI);

Obsługiwane formaty graficzne: JPEG, BMP, PNG, TIFF;

Łączność: Wi-Fi;

Procesor: 1 GHz (dwurdzeniowy);

Pamięć RAM: 512 MB;

System: linux.

 

Główne funkcje: Dropbox, Send-to-PocketBook, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć, Empik Go, Legimi.

 

Oficjalna strona produktu PocketBook Verse: https://pocketbook.pl/pl-pl/catalog/bestseller-pl/pocketbook-verse-mist-grey-pl

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to