cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Czytniki PocketBook dają możliwość samodzielnego instalowania zewnętrznych aplikacji. Niekiedy wykorzystują to programiści, uzupełniając funkcjonalność urządzeń tej marki. Najbardziej użytecznym dodatkiem pozostaje (cały czas rozwijany) KOReader, dający m.in. bardzo duże możliwości dopasowania wyglądu tekstu e-booka (wpis: „KOReader dla CZYTNIKÓW PocketBook ROZSZERZA możliwości”). Ale jest także kilka innych aplikacji, które już wcześniej opisywałem: CoolReader, Madżong, SGTPuzzles. W tym tygodniu pojawiła się aplikacja Taranis wyświetlająca prognozę pogody.
Taranis to aplikacja wyświetlająca prognozę pogody na czytniku PocketBook
Taranis został udostępniona przez orontee, jednego z użytkowników forum MobileRead. Pozwala on na korzystanie z serwisu Open Weather Map, wyświetlając na ekranie czytnika bieżącą sytuację pogodową oraz prognozę na najbliższe 24 godziny. Taranisa przetestowałem na trzech czytnikach: PocketBook InkBook 4, PocketBook InkPad Color 2 oraz PocketBook Touch HD 3. Najlepiej wygląda to na Touch HD 3. W przypadku Colora 2 nie zauważyłem większych problemów (poza wyświetlaniem godzin), ale na InkPadzie 4 pojawiają się też puste miejsca w dolnej części wykresu. W obydwu przypadkach pojawia się jednak błąd w tłumaczeniu opisu bieżącej sytuacji pogodowej. Przy wyborze miejsc w Polsce, opisy z automatu powinny być po polsku. Jednak na przykład zamiast temperatury odczuwalnej, na ekranie widnieje „felt”. Ale zrobiłem już tłumaczenie menu i mam nadzieję, że autor programu skorzysta z niego w najbliższej wersji programu. Będzie więc prawdopodobnie także wersja polskojęzyczna. Jeśli napotkacie jakieś błędy w tłumaczeniu, to proszę o zgłoszenie. Pozostaje mieć nadzieję, że autor jeszcze rozwinie projekt. Jest na przykład propozycja, aby wyświetlana w Taranisie prognoza pogody mogła także służyć jako wygaszacz ekranu. Trzymam kciuki!
Aby zmienić lokalizację, należy dotknąć ekran na nazwie miejscowości, wprowadzić nową w odpowiednim formacie (ekran po lewej), a aplikacja przy kolejnym uruchomieniu będzie wyświetlać to co ustawimy (ekran po prawej)
Instalacja programu jest bardzo prosta. Pobrane z oficjalnego zasobu archiwum (artifact.zip) należy rozpakować i następnie znajdujący się w środku plik „taranis.app” trzeba skopiować przez kabel USB do katalogu „applications” w pamięci czytnika. Po bezpiecznym wysunięciu czytnika z komputera, ikonka @taranis powinna pojawić się wśród aplikacji. Oczywiście aplikację Taranis instalujemy, jak zwykle tego typu programy, na własną odpowiedzialność.
Jako, że autor programu jest Francuzem, domyślnie wyświetlana jest sytuacja pogodowa w Paryżu. Ale po dotknięciu ekranu na nazwie miasta można wprowadzić inną nazwę miejscowości. Powinno to być zapisane w formacie „miasto, kraj”, np. Kraków, PL. Program zapamiętuje to ustawienie i przy kolejnym uruchomieniu zobaczymy już sytuację pogodową dla wybranego miejsca.
Oficjalna strona projektu Taranis: https://github.com/orontee/taranis