905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Gra MADŻONG dla CZYTNIKÓW PocketBook

Czytniki książek elektronicznych, jak sama nazwa wskazuje, służą do czytania e-booków. Zdarza się jednak całkiem często, że te urządzenia wyposażane bywają w dodatkowe funkcje. W „skrajnym” przypadku czytniki są tabletami lub odwrotnie. Nie jestem zwolennikiem mnożenia funkcji obecnych w czytnikach, ale bywa, że uruchomię pasjansa czy dostanę baty w szachach.

 

Madżong - kolejna gra na czytniki PocketBook

 

Gdy w czytnikach marki PocketBook

Jedną z marek, które od dawna utrzymują gry na swoich czytnikach, jest PocketBook. Znajdziemy tu pasjansa, sudoku i szachy. Jako, że te czytniki napędzane są Linuksem, bywają na nie dostępne także zewnętrzne aplikacje. Opisywałem tu możliwości Cool Readera i KOReadera. Niedawno znalazłem (na forum Mobileread) także grę madżong (Mahjong Solitaire for PocketBook eReaders).

 

Okno startowe gry madżong

 

W zamierzchłych czasach pierwszych komputerów osobistych, gra madżong (mahjong) stanowiła jeden z popularniejszych (obok pasjansa) elementów ich oprogramowania. Klony tej chińskiej łamigłówki trafiały na wiele platform sprzętowych i programowych (m.in. IBM PC, Amiga, Atari ST, Macintosh). Jest więc duże prawdopodobieństwo, że większość z Was spotkało się z elektroniczną wersją tej gry. Ogólnie rzecz biorąc, polega na znajdowaniu kamieni z identycznymi wzorami.

 

Madżong – instalacja na czytniku PocketBook

Instalacja aplikacji jest stosunkowo prosta, ale wymaga jednak podstawowej znajomości prawideł w kopiowaniu plików. Aby sprawnie wgrać madżonga do PocketBooka, może być konieczne włączenie w komputerze wyświetlania plików sytemowych/ukrytych.

 

Do instalacji wystarczy kilka kroków:

i) pobranie archiwum zawierającego pliki aplikacji (odsyłacze poniżej);

ii) rozpakowanie archiwum na komputerze;

ii) podłączenie czytnika kablem USB, skopiowanie pliku „pb-mahjong.app” do katalogu  „applications” na czytniku;

iii) dodatkowo (choć nie jest to konieczne) skopiowanie pliku „pl.txt” do katalogu „system/language/”;

iv) bezpieczne usunięcie czytnika z systemu.

 

Plik instalacyjny można pobrać ode mnie lub ze strony projektu. W moim archiwum dodałem uzupełnienie (pl.txt), pozwalające ładniej wyświetlać nazwę aplikacji w menu. Zamiast „@Pb-mahjong” będzie to „Madżong”. Odinstalowanie programu polega na usunięciu wspomnianego wyżej pliku „pb-mahjong.app” z pamięci czytnika (przy pomocy dowolnego menedżera plików z komputera).

 

Menu gry madżong

 

Po instalacji, w menu aplikacji czytnika (wywoływanym z dolnej krawędzi okna startowego) powinna pojawić się nowa ikonka aplikacji. Ja przetestowałem jej działanie na dwóch dotykowych modelach marki PocketBook – Touch HD 3 oraz InkPad 3. Program uruchamia się w trybie poziomym i działa sprawnie.

 

"Four Bridges" to najtrudniejsza opcja madżonga na PocketBooku

 

Menu gry uruchamia się prawym klawiszem czytnika. Znajdziemy tu możliwość kontynuacji wcześniejszej gry (Continue), podpowiedź kolejnego ruchu (Hint) oraz trzy opcje: łatwą, trudną i cztery mosty (chyba najtrudniejszą). Wyjść z gry można po wybraniu opcji Exit lub lewym klawiszem czytnika.

 

Podsumowanie

Korzystanie z madżonga na ekranie E-Ink niestety nie sprzyja grywalności. Brak kolorów jednak utrudnia rozpoznawanie zarówno wzorów na kamieniach jak i poziomu, na których są ułożone. Ale na pewno lepiej wygląda to w świetle słonecznym na czytniku, niż na przykład na smartfonie. Zdecydowanie przyjemniej gra się też na większym ekranie InkPada 3. Jeśli ktoś się czasami nudzi, spokojnie można zainstalować madżonga. Miłej zabawy!