905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

CoolReader dla czytników PocketBook przynosi pozytywne zmiany

Posiadacze czytników PocketBook mogą cieszyć się różnorodną funkcjonalnością, która może być jeszcze rozszerzana przez samodzielnie doinstalowane modyfikacje. Wspominałem o tym przy okazji recenzji czytnika PocketBook Basic Touch (PB 624), PocketBook Ultra (PB 650) i PocketBook Touch Lux 2 (PB 626). Jedną z takich modyfikacji jest program Cool Reader, rozszerzający możliwości wyświetlania książek. Najnowsza wersja przynosi ciekawe uzupełnienia.

 

Nowy wygląd CoolReadera

Nowy wygląd menu Cool Readera

 

Cool Reader

Cool Reder jest bezpłatnym programem do wyświetlania e-booków. Dostępny jest na różne platformy, m.in. na Androida. Pod koniec sierpnia 2015 r. na stronie projektu ukazała się wersja 0.0.6-17-43 programu dla czytników PocketBook. Mogą ją pobrać zarówno posiadacze starszych jak i nowszych modeli. Programu można używać bez opłat.

 

CoolReader - informacje o e-booku

Informacja o wersji programu i wyświetlanej książce

 

Ja wgrałem Cool Readera do czytnika PocketBook Ultra, więc wybrałem wersję instalacyjną programu z oznaczeniem „pro5” na końcu nazwy pliku (np. cr3-v0.0.6-17-43-pro5.zip). Oznacza to, że można ją instalować na czytnikach PB z najnowszym firmware w wersji 5. Aby przekonać się, jaka jest wersja w naszym czytniku, wystarczy wejść w ustawienia czytnika. Tam znajduje się sekcja „oprogramowanie” informująca o tym, czy mamy najnowsze (piątej generacji), czy wcześniejsze. Dla starszych czytników PocketBook należy pobrać pakiet instalacyjny np. z "pro4" w nazwie pliku. Oznacza Cool Readera dla czytników z firmware w wersji 4.

 

Główne cechy i nowości

Jest wiele cech programu, które wyróżniają go spośród podobnych, na przykład zainstalowanych w PocketBookach. Mogą być nieprzydatne dla wielu użytkowników, a ich mnogość może nawet wręcz zniechęcić. Program w nowej wersji posiada jednak kilka funkcji, które mogą być argumentem za zainstalowaniem go. Oto kilka najważniejszych:

- dopasowanie wyglądu programu do ekranów o wyższej rozdzielczości (np. PB Ultra 1024x758);

- możliwość wyświetlania tekstu na całej powierzchni ekranu (bez żadnych „przeszkadzajek”, tylko tekst z minimalnymi marginesami);

- możliwość wielu modyfikacji informacji wyświetlanych na górnym pasku stanu, który wyświetlany jest podczas czytania (np. wyświetlanie zegarka, ilości stron do końca tekstu);

- płynna regulacja natężenia oświetlenia gestem wzdłuż lewego brzegu ekranu;

- regulacja wielkości czcionki poprzez szczypanie ekranu;

- dzielenie wyrazów na sylaby według polskich reguł;

- zmiana stron gestem.

 

Całą strona poświęcona wyłącznie na wyświetlanie tekstu

 

Przypisy w CoolReaderze

W ustawieniach Cool Readera można zdefiniować wyświetlanie przypisów w dolnej części ekranu, ale mi się to nie udało

 

Instalacja

Pliki instalacyjne najlepiej pobrać wprost ze strony projektu. Po wejściu  na stronę z pakietami instalacyjnymi (https://github.com/blchinezu/pocketbook-coolreader/releases) można wybrać odpowiedni (dla wersji firmware w czytniku) pakiet do instalacji z sekcji „Latest release”. Kolejne aktualizacje mogą być dokonywane przez internet z poziomu czytnika (funkcja OTA).

 

Pliki z rozpakowanego archiwum *.zip należy przekopiować do odpowiednich katalogów w czytniku (dając baczenie na ich strukturę). Jeśli w pobranym archiwum pliki są np. w katalogu "/system/bin/", to należy jego zawartość skopiować do katalogu o analogicznej nazwie w pamięci wewnętrznej czytnika.

 

W pliku README.TXT opisane jest to w następujący sposób:

 

/README
ten plik

 

/install.sh
Używany przez CR3 do automatycznych aktualizacji (OTA)
Jest instalowany przez CR3 jeśli znajdzie "latest.zip" w pamięci urządzenia

 

/package.version
Zawiera informacje o programie: wersja, data, kompilacja, odmiana

 

/system/config/extensions.cfg
Przykład pliku extensions.cfg aktywującego używanie CR3

(uwaga: jeśli na czytniku jest zdefiniowanych kilku użytkowników, wtedy plik extrensions.cfg powinien trafić do:  "systemprofilesprofil_uzytkownikaconfig") 

 

/system/config/cr3/

Katalog zawierający konfiguracje CR3

Jest tworzony automatycznie, nie ma potrzeby kopiowania do pamięci urządzenia

 

/system/bin/
Zawartość musi zostać skopiowana do urządzenia (zawiera plik wykonywalny)

 

/system/share/
Zawartość musi być skopiowana do urządzenia (zawiera wszystkie wymagane przez CR3 pliki)

 

Po restarcie czytnika, Cool Reader zostanie domyślnym programem do wyświetlania plików EPUB.

 

Reguły dzielenia wyrazów w CoolReaderze

Cool Reader posiada wbudowane reguły dzielenia wyrazów w różnych językach, w tym po polsku

 

Program przeznaczony jest dla osób, którym nie wystarcza funkcjonalność domyślnie zainstalowanych programów. Instalację należy robić świadomie. Nie należy pochopnie wgrywać Cool Readera, czy innych programów bez świadomości co się robi. Jeśli program nie będzie nam odpowiadał, lub ktoś będzie miał kłopoty z czytnikiem, po zainstalowaniu Cool Readera, można go odinstalować poprzez uważne usunięcie wgranych poprzednio plików.

 

W razie poważniejszych kłopotów, najlepszym sposobem odwrócenia niechcianych zmian, jest przywrócenie czytnika do stanu fabrycznego. Aby to zrobić należy wejść w ustawienia, a następnie wybrać menu konserwacja/ustawienia fabryczne. Taka czynność usunie zawartość i ustawienia wprowadzone przez użytkownika. Mam nadzieję, że nie będzie takiej konieczności...