905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Recenzja: Woxter Scriba 195 S – czytanie w miniaturze

Z jednej strony Woxter Scriba 195 S jest ciekawym, przykładem miniaturowego czytnika, jakiego na próżno szukać u większości producentów. Z drugiej strony, to kolejny przykład jak wygląda nieśmiertelność. Zadebiutował na rynku w połowie 2023 roku, ale gdy się go włączy, ma się wrażenie cofnięcia w czasie. Jest dowodem na to, że nawet w tak dynamicznej branży jak elektronika użytkowa, wciąż korzysta się w niej z rozwiązań pochodzących gdzieś z okolic plejstocenu, gdy tereny dzisiejszej Polski pokrywała gruba warstwa lądolodu, a najlepsza gra elektroniczna polegała na odbijaniu kwadracika przez dwie kreski na ekranie telewizora. Zapraszam do lektury recenzji czytnika po miesiącu ciągłego korzystania z tego urządzenia.

 

Woxter Scriba 195 S

 

Czytniki Woxter

Hiszpańska firma Quatrotec Electronica S.L. (właściciel marki Woxter) działa na podobnej zasadzie, jak wiele innych przedsiębiorstw na rynku elektronicznym, dodając swoje logo do gotowych produktów z Chin.

 

Oferta marki Woxter (źródło: woxter.es)

 

Woxter w swojej ofercie także czytniki książek. Są to urządzenia z dotykowym ekranem i wbudowanym oświetleniem, jak i obsługiwane tylko fizycznymi przyciskami. Recenzowany model Woxter 195 S to europejska wersja chińskiego bliźniaczego modelu Y-Ben P47L. Wyróżnia się wśród czytników hiszpańskiej marki, ponieważ jest jedynym, w którym wykorzystano ekran o przekątnej mniejszej niż sześć cali. Nie różni się on natomiast możliwościami i sposobem działania. Oprogramowanie czytnika Woxter Scriba 195 S (wersja 1.1.16) jest takie samo jak w innych czytnikach marki. Przy okazji warto zauważyć, że to kolejne wcielenie tego, co opisywałem wcześniej przy okazji recenzji TrekStora Pyrusa na początku 2013 roku i Bemi Cognity CGA w roku 2023. Choć dzieli je kilkanaście lat, to pod względem możliwości są wciąż niemal identyczne.

 

Woxter Scriba 195 S na stronie dystrybutora (źródło: woxter.es)

 

Woxter Scriba 195 S od strony technicznej

Najważniejszym wyróżnikiem czytnika Woxter Scriba 195 S jest jego rozmiar i masa. Wygląda on bardziej jak mały smartfon niż typowy czytnik, a to dzięki wielkości i proporcjom ekranu. Czytnik waży zaledwie 100g (moja waga kuchenna pokazuje nawet 95g). A to głównie dzięki temu, że zastosowano w nim niewielki ekran E-Ink Pearl o przekątnej 4,7 cala (11,8 cm). Ma on całkiem ładny kontrast i wypełnienie tekstu czernią. Wykonany jest w technologii papieru elektronicznego, więc zapewnia dobrą widoczność nawet w pełnym słońcu. Należy jednak mieć na uwadze, że do czytania potrzebować będziemy zewnętrznego światła, bo czytnik nie ma wbudowanego oświetlenia. Ekran jest czarno-biały (16 odcieni szarości) bez funkcji dotykowych. Czytnik obsługuje się fizycznymi przyciskami, które (poza wyłącznikiem) znajdują się na froncie poniżej ekranu oraz na ramce po obu bokach ekranu.

 

Woxter Scriba 195 S na wadze kuchennej

 

Cztery przyciski kierunkowe umieszczone po lewej stronie służą do wybierania opcji i zmiany stron, „OK” służy do zatwierdzania, „M” wywołuje podręczne menu, zaś ostatni oznaczony strzałkami pozwala wycofać się z danego menu. Dodatkowo na froncie po obydwu stronach ekranu są dwa wyraźnie większe przyciski zmiany stron. Naciśnięcie u dołu przenosi nas o jedną stronę do przodu, a wybranie górnej części – cofa o jedną stronę. Wszystkie przyciski pracują słyszalnie ale dość cicho i sprawnie. Nie mam do nich zastrzeżeń. Wyłącznik i gniazdo microUSB (ładowanie akumulatora, przesyłanie plików) znajdują się na dolnej krawędzi obudowy. Obok nich jest też niewielki otwór, który być może umożliwia reset urządzenia, ale go nie testowałem.

 

Woxter Scriba 195 S (na wierzchu) w zestawieniu z czytnikiem PocketBook InkPad Color 3 (pod spodem)

 

Do dyspozycji użytkownika jest ok. 3,6 GB (z zainstalowanych 4 GB) pamięci. Choć w menu czytnika jest opcja wyświetlania zawartości karty pamięci, to w urządzeniu brak jest takowego gniazda.

 

Na dolnej krawędzi obudowy jest (od lewej) dioda sygnalizująca ładowanie, gniazdo microUSB, wyłącznik i otwór z przyciskiem resetowania

 

Ja kupiłem czytnik w wersji z czarną obudową. Plastik użyty do jej konstrukcji sprawia przyjemne i solidne wrażenie. Wszystkie elementy są w tym samym kolorze, poza białymi napisami i oznaczeniami przycisków. W sprzedaży jest też wersja z czerwoną i błękitną obudową. Warto jeszcze zauważyć, że w pudełku, obok Scriby 195 S, kabla USB i papierowej instrukcji obsługi, znalazł się też woreczek na czytnik. W sumie więc recenzowane urządzenie wcale nie sprawia wrażenia taniej chińszczyzny i przyjemnie trzyma się je w rękach.

 

W pudełku, obok czytnika i kabla USB, znajdziemy też papierową instrukcję obsługi i miękki woreczek na czytnik

 

Woxter Scriba 195 S – codzienne czytanie

Czytnik startuje dość szybko. Od włączenia do wyświetlenia ekranu głównego mija ok. 10 sekund. Strona startowa jest klarowna. Choć trudno mi ją określić jako estetyczną. Ikony sprawiają wrażenie ściągniętych na szybko z internetów, przeskalowanych (tudzież lekko rozciągniętych w pionie) i do tego zbyt dużych jak na taki mały ekran. U góry umieszczono wąski pasek wyświetlający datę, godzinę i stan naładowania baterii. Pierwsza od góry ikonka „NULL” skrywa listę ostatnio czytanych pozycji. Tu ostrzeżenie. Niechcący otworzyłem tam podręczne menu i wybrałem tam w nim pole „NULL”. Zniknęła mi wtedy historia ostatnio otwieranych dokumentów jak i postępy czytania. Od tego momentu plik czytanego aktualnie e-booka otwierał się znacznie dłużej. Dziwne.

 

Woxter Scriba 195 S - ekran główny

 

Na początku korzystania z Woxtera warto wejść w ustawienia (ikonka na dole po prawej) i zdefiniować sobie:

- pełne odświeżanie ekranu – Tryb odświeżania/po pięciu stronach;

- usypianie zamiast wyłączania – Ustawienia zasilania/Auto wyłącznie/Wyłączone;

- język polski – Język (oryginalnie może to być „Idioma”);

- zegar 24h – Data i czas.

 

Ponadto na głównym ekranie są ikony:

- Biblioteka – lista wgranych książek (możliwość wyświetlania w postaci listy lub miniatur okładek);

- Wyszukaj e-booki – wyszukiwarka wgranych do czytnika książek;

- Menadżer plików – widok katalogów i plików dostępnych dla użytkownika (możliwość usunięcia pliku z pamięci czytnika);

- Obrazy – przeglądarka plików graficznych;

- Gra – dwie gry logiczne (sokoban, jigsaw);

- Kalendarz – widok kalendarza;

- Ustawienia – menu ustawień czytnika.

 

Niestety, nie można czytnika ustawić tak, aby startował wyświetlając aktualnie czytaną książkę czy choć biblioteczkę. Po włączeniu zawsze będzie pokazywał ekran główny. Na szczęście, gdy jest tylko usypiany, otwiera się na ostatnio czytanej stronie. Czytnik nie jest połączony z żadną księgarnią, więc e-booki trzeba wgrać samodzielnie. Pliki (np. EPUB) do pamięci urządzenia najlepiej wgrywać przy pomocy Calibre, ale zwykłe kopiowanie przez kabel USB też się sprawdzi. Książki warto umieszczać w katalogu „Books”.

 

Woxter Scriba 195 S ma całkiem ładny, kontrastowy i wyraźny ekran, który szczególnie korzystanie wygląda przy dobrym oświetleniu zewnętrznym, nawet w pełnym świetle słonecznym

 

Otwieranie pliku EPUB może chwilę potrwać. Waha się to zwykle od 3 do 5 sekund, ale czasem trwa nawet ponad pół minuty. Czytnik oferuje bardzo podstawowe opcje formatowania wyglądu tekstu. W przypadku najpopularniejszego formatu EPUB razi przede wszystkim brak możliwości zmiany kroju czcionki. Gdy jest ona wbudowana w plik, to czytnik ją wykorzysta. Jeśli więc chcemy, żeby książka była wyświetlana przy pomocy ładnej czcionki, trzeba ją sobie wbudować przy pomocy np. Calibre. Podobnie w przypadku dzielenia wyrazów, musi być ono zdefiniowane w pliku. Do dyspozycji użytkownika pozostaje regulacja wielkości tekstu (sześć stopni, z czego przydatne są trzy) i marginesów (trzy stopnie, które niespecjalnie się różnią od siebie).

 

Woxter Scriba 195 S - ustawienia wielkości czcionki w pliku EPUB

 

Niestety, program służący do wyświetlania e-booków nie działa poprawnie i czytnik nie wykorzystuje w pełni możliwości ekranu. Otóż po wyświetleniu każdej strony, tekst przez chwilę jest czarny, a potem lekko traci na kontraście. Tymczasem inne elementy wciąż są na ekranie wyświetlane kontrastowo i dość wyraźnie. Nie jest to więc wina samego ekranu. Psuje to niestety wrażenia z lektury tym bardziej, że widać jak jakość wyświetlanego tekstu się pogarsza.

 

Woxter Scriba 195 S w trybie odwróconym

 

Ciekawostką jest obecność tzw. trybu nocnego czy odwróconego (białe litery na czarnym tle). Trochę trudno go włączyć, bo po wybraniu z menu opcji „Black/White text” mamy do wyboru „NULL” lub „NULL”. Aby włączyć ten tryb trzeba tylko wybrać odpowiednie „NULL”. Nie należę do zwolenników takiego czytania, ale w recenzowanym modelu opcja jest i zazwyczaj działa poprawnie. W niektórych plikach jednak pokazywane są tylko białe strony z białym tekstem. Tekst można też obrócić, aby wyświetlał się poziomo. Przy takim ustawieniu spodziewałem się, że wygodnie będzie można czytać pliki PDF, ale nie polecam. Jeśli sobie przygotujemy dokument o rozmiarach ekranu – to OK. Ale możliwości dopasowania pliku PDF do czytania na małym ekranie Woxtera są żadne. Wyświetlić PDF-a można (np. bilet) ale do czytania się zwyczajnie nie nadaje.

 

Czytnik nie jest szybki, ale też nie jakiś ślamazarny. Ogólnie wrażenia z czytania raczej nie są komfortowe, co najwyżej akceptowalne. Jeśli nie liczyć oczywiście wspomnianego pogarszania wyglądu tekstu w chwilę po wyświetleniu nowej strony. Przy tego typu rozmiarze ekranu trzeba się też liczyć z częstą zmianą stron. Trochę to wybija z rytmu czytania, szczególnie że co 5 stron (lub częściej) następuje pełne odświeżenie ekranu (mignięcie całego ekranu wyświetlanego na czarno).

 

Woxter Scriba 195 S – bateria

Bateria to zdecydowanie najsłabszy komponent recenzowanego czytnika. Jego funkcjonalność jest bardzo podstawowa, bo przecież nie ma on łącza Wi-Fi ani Bluetooth. A więc dość prądożernych komponentów. Owszem czytnik jest lekki, więc i zamontowana w nim bateria pewnie niezbyt pojemna. Ale, że trzeba ją ładować dwa-trzy razy w ciągu czytania jednej książki? To już całkiem słabiutko. W sumie przy codziennym korzystaniu z czytnika, baterię musiałem ładować co dwa-trzy dni.

 

Woxter Scriba 195 S - gdzie kupić?

Czytnik Woxter Scriba 195 S można kupić m.in. w europejskich oddziałach Amazonu. W tym momencie najtaniej oferowany jest we Hiszpanii, ale biorąc pod uwagę koszty dostawy, najbardziej opłaci się kupno w polskim oddziale. Szczególnie w przypadku wersji z czarną obudową

 

 

Woxter Scriba 195 S (czarny)

297,01 PLN

oferta amazon.pl

 

Woxter Scriba 195 S (niebieski)

313,99 PLN

oferta amazon.pl

 

Woxter Scriba 195 S (czerwony)

293,36 PLN

oferta amazon.pl

 

Pojawiają się też oferty sprzedaży recenzowanego czytnika na OLX. Ja jednak ze swej strony serdecznie odradzam zdalny zakup przez tą platformę. Zostałem tam oszukany kilka razy przez sprzedawców i pomimo zgłoszenia oszustwa, przedstawiciele OLX klepnęli przelanie pieniędzy do sprzedających. Przekonałem się, że ten ich „pakiet ochrony”, za który biorą pieniądze, najwyraźniej nie chroni mnie jako oszukanego klienta.

 

Podsumowanie

Woxter Scriba 195 S to obecnie najmniejszy, ale wciąż całkiem funkcjonalny czytnik dostępny na rynku. Przemawia do mnie pomysł czytnika niewielkiego, lekkiego, poręcznego i do tego z fizycznymi przyciskami zmiany stron. Takie urządzenie może sobie leżeć spokojnie w torebce lub plecaku i czekać na ten moment, gdy będzie potrzebne. Można go po prostu zawsze ze sobą nosić, a nie specjalnie ze sobą zabierać. Gorzej jednak z realizacją takiej idei. Recenzowałem na swoim blogu dwa tego typu urządzenia: Kobo Mini oraz TrekStor Pyrus Mini. W tej kategorii kiedyś był także dostępny PocketBook Mini. Ale teraz tego typu urządzeń w zasadzie na rynku nie ma (należy trzymać się z dala od wynalazków typu HaxMini czy Veidoo). Choć na plus recenzowanego teraz czytnika przemawia realizacja wspomnianej idei, dostępność i niezła jakość ekranu, to trudno mi polecić czytnik Woxter Scriba 195 S ze względu na archaiczne oprogramowanie i bardzo słabą baterię.

 

Woxter Scriba 195 S może sobie spokojnie leżeć w plecaku i czekać aż będzie przydatny. Nie trzeba myśleć o tym, aby go specjalnie ze sobą zabierać

 

Porada konsumencka na dziś brzmi: Woxter Scriba 195 S może służyć od biedy jako drugi, zapasowy czytnik, który zawsze jest w plecaku czy torebce i czeka na swój moment. Ale jeśli szukacie w pełni funkcjonalnego, miniaturowego urządzenia to trzeba się liczyć ze znacznie większym wydatkiem, bo choćby Onyx Boox Palma nie należy do tanich.

 

Plusy

- bardzo lekki i poręczny;

- fizyczne przyciski zmiany stron;

- dobry, kontrastowy ekran;

- dobry jakościowo plastik obudowy;

- niewygórowana cena;

- polskie menu.

 

Minusy

- archaiczne oprogramowanie o bardzo ograniczonych możliwościach;

- brak podziału wyrazów (ale działa dzielenie wbudowane w plik);

- brak wyboru czcionek do wyświetlania tekstu w EPUB-ach (ale działają czcionki wbudowane w plik);

- bardzo słaba bateria;

- niezbyt szybkie działanie;

- braki i błędy w tłumaczeniu menu;

- brak aktualizacji oprogramowania;

- brak możliwości wyboru kroju czcionki dla wyświetlania plików EPUB;

- gniazdo microUSB;

- brak dostępnych okładek (choć woreczek w zestawie).

 

Parametry Woxter Scriba 195 S według dystrybutora:

Ekran: E-Ink Pearl o przekątnej 4,7 cala (11,8 cm), 540×950 pikseli (232 ppi);

Pamięć wewnętrzna: 4 GB (ok. 3,6 GB dostępne dla użytkownika);

Procesor: 600 MHz (RK2818);

Bateria: 800 mAh;

Kolory obudowy: czarna, czerwona, niebieska;

Rozmiary: 136×75×7,9 mm;

Masa: 100 g;

Łączność: gniazdo microUSB;

Obsługiwane formaty tekstowe: EPUB, PDF, FB2, HTM, DOC, TXT, RTF, TAR, TCR;

Menu w języku: angielskim, niemieckim, włoskim, francuskim, polskim, hiszpańskim, portugalskim, niderlandzkim, szwedzkim, rosyjskim.

 

Oficjalna strona produktu: https://woxter.es/esp/es/libros-electronicos/2419-woxter-scriba-195-s-black-libro-electronico-8435089035445.html

 

Odsyłacze do czytników, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon.