905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: Czytnik Onyx Boox Palma w formacie smartfona

W segmencie małych czytników pojawiła się kolejna nowość. Małych, czyli takich które są mniejsze od najpowszechniej występujących urządzenia z ekranem o przekątnej sześciu cali. Tym razem w formacie smartfona.

 

Onyx Boox Palma (źródło: boox.com)

 

Po mniej lub bardziej znanych tego typu produktach marki Yotaphone (polecam moją recenzję Yotaphone 2), Hisense i Moaan, teraz do tej grupy dołączył Onyx Boox. Warto przypomnieć, że to nie pierwsze podejście firmy do tej części rynku. W 2014 na wielu branżowych imprezach pokazano smartfon Onyx Midia InkPhone. Widziałem go na Targach IFA w Berlinie. I choć pierwsze wrażenie sprawiał pozytywne i dobrze się zapowiadał, to po wypuszczeniu na rynek Onyx Midia InkPhone okazał się zupełną porażką. Być może dlatego tym razem producent zupełnie zrezygnował z funkcji telefonicznych.

 

Onyx Boox palma trafił do pierwszych testerów np. do autora kanału My Deep Guide (źródło: youtube.com)

 

Nowość to Onyx Boox Palma i bardzo przypomina telefon. Do funkcji telefonu nawiązuje też wyposażenie urządzenia w głośnik i dwa mikrofony. Nie można jednak w nim korzystać z karty SIM a więc i wykonywać połączeń telefonicznych. To czytnik wyposażony w ekran najnowszej generacji E-Ink Carta 1200 o przekątnej 6,13 cala (15,57 cm) i rozdzielczości 300ppi. Znalazło się także miejsce na wbudowane oświetlenie o regulowanej temperaturze barwowej. W urządzeniu zastosowano ośmiordzeniowy procesor oraz najprawdopodobniej także osobny procesor graficzny wspierający obsługę obrazu. Dlatego też w pierwszych komentarzach na temat tego produktu pojawia się pytanie, czy bateria o pojemności 3950 mAh jest wystarczająco pojemna aby nowy czytnik pracował podobnie długo jak inne tego typu urządzenia. W połączeniu z 6 GB pamięci Ram powinno to jednak dać całkiem wydajnie działające urządzenie. Wewnętrzną pamięć 128 GB można rozbudować przy użyciu karty microSD.

 

Bardzo miło, że pomimo kompaktowej formy znalazło się miejsce dla fizycznych przycisków, których można używać m.in. do zmiany stron.

 

Parametry konkurencyjnych urządzeń Moaan InkPalm Plus i Onyx Boox Palma

 

Moaan InkPalm Plus

Onyx Boox Palma

Ekran

5,84” (14,86 cm)

E-ink

6,13” (15,57 cm)

E Ink Carta 1200

Rozdzielczość ekranu [piksele]

1440 x 720

(182 ppi)

1648 x 824

(300 ppi)

Wbudowane oświetlenie

tak

tak

Regulowana temperatura barwowa oświetlenia

tak

tak

Procesor

1,8 GHz Rockchip RK3566

4 rdzenie

2,0 GHz Qualcomm Snapdragon 665

8 rdzeni

Procesor graficzny

nie

tak (?)

Pamięć RAM [GB]

 

6

Wbudowana pamięć [GB]

64

128

Bateria [mAh]

2000

3950

System operacyjny

Android OS 11

Android OS 11

Masa [g]

140

170

Wymiary [mm]

158,9 x 78,65 x 6,9

159 x 80 x 8

uwagi

Niekompletne tłumaczenie menu na angielski, niedostępny w Europie

Gniazdo kart microSD, żyroskop, dwa mikrofony, głośnik, czujnik światła, menu po angielsku

Premiera rynkowa

2022

2023

Cena [USD]

220

280

 

Szkoda, że producent zdecydował się pozostać przy Androdzie w wersji 11 (na rynku od września 2020 r.), podobnie jak przy swoich starszych czytnikach i tabletach. Tu niestety nie ma żadnej nowości. Onyx Palma ma mieć dostęp do sklepu Google Play, więc przynajmniej jeszcze przez rok czy dwa powinna na nim działać większość aplikacji. Potem może być różnie.

 

Pierwsze wrażenia recenzentów

W sieci pojawiło się już kilka filmów z pierwszymi wrażeniami wybranych testerów, którym Onyx Boox dostarczył egzemplarze przedprodukcyjne. Wstępnie sprzęt chwalony jest za dobre wyświetlanie tekstu, uproszczone menu (którego komplikacja w czytnikach i tabletach tej marki jest bardzo uciążliwa), sprawność reakcji, obecność Google Play i poręczność.

 

Onyx Boox Palma w wersji przedprodukcyjnej na kanale My Deep Guide - mały i zgrabny (źródło: youtube.com)

 

Na filmach widać, że spora część napisów jest po chińsku. Trudno powiedzieć, czy to z powodu domyślnie zainstalowanych przez producenta chińskich aplikacji, czy niedokończonego procesu lokalizacji. Jednak wygląda na to, że w menu wszystko jest po angielsku.

 

Ekran Onyx Boox z bliska (źródło: youtube.com)

 

Gdzie kupić?

Na razie czytnika nie można kupić. Onyx Boox Palma był przez kilkanaście godzin dostępny w przedsprzedaży w cenie 250 USD i zapewne od jej wyników będzie zależało ewentualne szersze wprowadzenie na rynek. Pierwsza partia została już wyprzedana, choć nie wiadomo, czy było ich po prostu kilka czy też producent zwyczajnie trafił w potrzeby klientów i powodzenie akcji było faktycznie duże. Urządzenie ma trafić na rynek w okolicach sierpnia 2023 r. Regularna cena to 280 USD (ok. 1 115 PLN). Gdy czytnik był jeszcze dostępny w przedsprzedaży, chyba mignęła mi także europejska cena, ale nie mam pewności. Możliwe, że było to 280 EUR (ok. 1 250 PLN).

 

Przedsprzedaż limitowanej edycji czytnika Onyx Boox Palma zakończyła się bardzo szybko (źródło: boox.com)

 

Podsumowanie

Na ocenę czytnika przyjdzie poczekać do czasu, gdy faktycznie finalna wersja pojawi się na rynku i trafi do rąk użytkowników. Wydaje się, że Onyx w tym modelu znacznie uprościł menu więc jest szansa, że w końcu otrzymamy do ręki czytnik tej marki, w którym nie trzeba tygodniami odkrywać mniej lub bardziej tajemniczych i mniej lub bardziej działających funkcji. Kolejnym plusem ale i niewiadomą jest zastosowanie procesora graficznego, dzięki któremu sprawność urządzenia powinna być wysoka ale i czas pracy na jednym ładowaniu baterii może być bardzo krótki. Zapowiada się niezbyt tanio ale za to ciekawie.

 

W tekście wykorzystałem stopklatki z kanału My Deep Guide oraz przekazałem część opinii i pierwszych wrażeń autora: https://youtu.be/eRY5qJ8oaj4

 

Oficjalna strona produktu: https://shop.boox.com/products/palma

 

[Aktualizacja 4 IX 2023 r.]

Czytnik Onyx Boox palma był prezentowany na Targach IFA 2023 w Berlinie. Miałem okazję go chwilę testować: "Czytniki książek elektronicznych na Targach IFA 2023".

 

Onyx Boox Palma (Berlin, wrzesień 2023 r.)

 

 [Aktualizacja 22 X 2023 r.]

Onyx Boox Palma dostępny jest także w sklepie oficjalnego dystrybutora czytników PocketBook na Polskę. Obecnie Palmę można zamawiać w przedsprzedaży w cenie 1 299 PLN. Wysyłka przewidziana jest w ciągu trzech tygodni.

 

Onyx Boox Palma w przedsprzedaży w sklepie czytio.pl (źródło: czytio.pl)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to