905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Krótki test: PocketBook InkPad Color 3

PocketBook InkPad Color 3 jeszcze nie miał w Polsce premiery rynkowej. Po raz pierwszy został on pokazany na tegorocznych Targach Książek we Frankfurcie i przedstawiciel producenta przywiózł go także na Targi Książki w Krakowie. Dzięki uprzejmości przedstawicieli PocketBooka, mogłem go przez dwa tygodnie używać i sprawdzić jak się sprawdza w domu i w podróży.

 

PocketBook InkPad Color 3 (biały prostokąt pod ekranem na obudowie widoczny na zdjęciach w tym wpisie to naklejka)

 

PocketBook InkPad Color 3 - ekran

Kolorowy ekran wykonany w technologii papieru elektronicznego jest najważniejszym atutem omawianego czytnika. W najnowszym InkPadzie zastosowano E-Ink Kaleido 3, w którym (w porównaniu do poprzednika) zwiększona została rozdzielczość warstwy kolorowej ze 100 do 150 ppi. Warstwa czarno-biała ma wciąż najwyższą dostępną rozdzielczość 300 ppi. To ekran pasywny, a więc można z niego korzystać także bez włączonego oświetlenia. Trzeba jednak pamiętać, że kontrast tego typu ekranów kolorowych jest mniejszy niż w przypadku czarno-białych, a i nasycenie barwami mniejsze niż we współczesnych tabletach czy telefonach. Jednak nie oznacza to, że tego typu ekrany stoją na straconej pozycji, ponieważ czytanie na nich i tak może być przyjemniejsze i zdecydowanie mniej męczące dla oczu.

 

Hmm, jak tak patrzę na poniższe zdjęcia to niestety muszę przyznać, że w rzeczywistości InkPad Color 2 nie odstaje tak bardzo jak to na nich widać.

 

Porównanie ekranu (PDF z włączonym oświetleniem) – PocketBook InkPad Color 2 (po prawej) i PocketBook InkPad Color 3 (po lewej)

 

Porównanie ekranu (PDF z wyłączonym oświetleniem) – PocketBook InkPad Color 2 (po prawej) i PocketBook InkPad Color 3 (po lewej)

 

 

Porównanie ekranu (PDF z włączonym oświetleniem) – PocketBook InkPad 4 (po prawej) i PocketBook InkPad Color 3 (po lewej)

 

 

Porównanie ekranu (EPUB z włączonym oświetleniem) – PocketBook InkPad 4 (po prawej) i PocketBook InkPad Color 3 (po lewej)

 

PocketBook InkPad Color 2 i PocketBook InkPad Color 3

Pod względem konstrukcyjnym i parametrów technicznych najnowszy InkPad Color 3 oficjalnie nie różni się od swojego poprzednika. Sprawiające solidne wrażenie obudowa także jest taka sama, więc będą na nowy model pasować okładki już wcześniej dostępne dla InkPada 4 czy InkPada Color 2.

 

PocketBook InkPad Color 3 - gniazdo USB-C umieszczone jest na dolnej krawędzi obudowy

 

Jedyną różnicą w stosunku do poprzednika jest ekran. Porównanie dwóch kolejnych wersji InkPada z kolorowym ekranem pokazuje, że nie mamy tu do czynienia z rewolucją, a raczej ewolucją. Na stoisku PocketBooka podczas Targów Książki w Krakowie po raz pierwszy miałem okazję porównać ze sobą InkPada Color 2 i InkPada Color 3. I na pierwszy rzut oka nie byłem w stanie ich odróżnić. W szczególności trudno mi było dostrzec większą rozdzielczość kolorowych obrazów w nowszym modelu. Napisy kolorowe na barwnym tle wciąż mogą być trudne do odczytania.

 

Bliższe przyglądnięcie się i przetestowanie pozwala na wskazanie przynajmniej dwóch różnic:

- InkPad Color 3 zmienia strony zauważalnie szybciej od InkPada Color 2. Różnica nie jest wielka ale widoczna;

- Inkpad Color 3 ma mniej widoczną siateczkę, która wynika z nałożenia warstwy kolorowej i jest widoczna w obydwu modelach. Szczególnie widać to na większej powierzchni tego samego koloru czy w tle zwykłego czarnego tekstu.

 

PocketBook Inkpad Color 3 - wbudowany głośnik znajduje się na prawej krawędzi obudowy

 

Porównanie podstawowych cech linii PocketBook InkPad Color

 

PocketBook InkPad Color 2

(PB 743C)

PocketBook InkPad Color 3

(PB 743K3)

ekran (przekątna)

19,81 cm (7,8”)

19,81 cm (7,8”)

ekran [piksele]

E-Ink New Kaleido

1872×1404 (300 ppi dla tekstu, 100 ppi dla kolorów)

E-Ink Kaleido 3

1872×1404 (300 ppi dla tekstu)

702×936 (150 ppi dla kolorów)

kolor

tak [4096]

tak [4096]

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

tak

tak

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

SMARTlight

tak

SMARTlight

pamięć wewnętrzna [GB]

32

32

procesor [GHz]

1,8 GHz (czterordzeniowy)

1,8 GHz (czterordzeniowy)

masa [g]

267

267

wymiary [mm]

189,5×134×7,95

189,5×134×7,95

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

srebrny

szary (Storm Sea)

audio

TTS i MP3 (BT, adapter USB)

TTS i MP3 (BT, adapter USB)

dodatkowe uwagi

żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox, USB-OTG, Legimi, Empik Go

żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox, USB-OTG, Legimi, Empik Go

premiera rynkowa [rok]

2023

2023

cena katalogowa

1 499 PLN

1 499 PLN

 

Legimi i Empik Go

Z początku polskie wypożyczalnie nie działały na czytniku, który mam w rękach. W czasie testu otrzymał on dostęp zarówno do Legimi jak i Empik Go. Mogę więc potwierdzić, że te usługi już działają i w momencie premiery rynkowej obydwie wypożyczalnie powinny być dostępne. Sposób ich działania na PocketBooku InkPad Color 3 nie zmienił się w porównaniu do innych czytników tej marki.

 

PocketBook InkPad Color 3 – gdzie kupić?

Póki co czytnika nie ma jeszcze u nas w sprzedaży. Opisywany przeze mnie egzemplarz prawdopodobnie jest jedynym w naszym kraju. Gdy pojawi się w ofercie polskiego dystrybutora, zamieszczę tu informację. PocketBook InkPad Color 2 kosztuje obecnie 1419 PLN. Może to być okazja do tańszego zakupu czytnika, który ma następcę, ale wciąż się nie zestarzał.

 

Zestaw PocketBook InkPad Color 3 z firmową okładką można teraz kupić za 1480 PLN (źródło:czytio.pl)

 

Czytnik jest już dostępny w sklepie polskiego dystrybutora. Najbardziej opłaca się zakup w komplecie z firmową okładką. Oto bieżąca oferta:

 

Podsumowanie

PocketBook InkPad Color 3 przeszedł u mnie krótki test zarówno w warunkach domowych jak i podczas kilkudniowego wyjazdu. W tym czasie co kilka dni pojawiały się na nim kolejne wersje oprogramowania, które na przykład dodawały obsługę Legimi i Empik Go. Trudno mi powiedzieć, jaka będzie finalna wersja firmware'u, gdy czytnik trafi w ręce klientów, ale generalnie urządzenie działa stabilnie. Dostępne są na nim także wszystkie funkcje i opcje, w które wyposażone są inne PocketBooki z bieżącej oferty. W czasie testu czytnik pracował stabilnie, choć z jednym błędem miałem problem. Jest on dość łatwo zauważalny, bo ujawnia się przy zmianie stron dotykiem. Podczas czytania, dotknięcie lub muśnięcie (od prawej do lewej) ekranu przy krawędzi często zamiast zmiany strony na następną, wywoływało zaznaczanie tekstu lub wywołanie menu regulacji poziomu natężenia oświetlenia.

 

Okładki pasujące na wcześniejsze modele PocketBook InkPad 4 oraz PocketBook InkPad Color 2 będą pasować także na Inkpada Color 3

 

Czy warto rozważyć zakup InkPada Color 3? Tak, jeśli potrzebujecie kolorowego ekranu, który mniej męczy wzrok. Wtedy to jest to całkiem niezła opcja. PocketBook InkPad Color 3 sprawdzi się lepiej przy publikacjach zawierających kolorowe zdjęcia, wykresy, mapy czy inne ilustracje. Trzeba jednak mieć na uwadze, że E-Ink Kaleido 3 wciąż ma wyraźnie mniejszy kontrast jak i nasycenie kolorami, gdy porównamy go do współczesnych ekranów w smartfonach czy tabletach.

 

Czy warto rozważać aktualizację, jeśli już macie czytnik z kolorowym ekranem? Różnica pomiędzy nowym ekranem E-Ink Kaleido 3, a E-Ink Kaleido Plus, który zastosowano w poprzednim InkPadzie (InkPad Color 2) nie jest ani wielka ani łatwo zauważalna. Przesiadka z tego modelu nie ma sensu. Ale w porównaniu do PocketBooka Inkpada Color czy mniejszego PocketBooka Color, komfort korzystania jest większy, między innymi dzięki regulacji temperatury barwowej oświetlenia SMARTlight (10 białych i 9 żółtych LED-ów).

 

Jeśli jednak potrzebujecie czytnika do lektury przede wszystkim tekstu, w takim wypadku wciąż znacznie lepszą opcją jest moim zdaniem urządzenie z czarno-białym ekranem.