905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Recenzja: PocketBook Verse – niedrogi czytnik do Legimi i Empik Go

PocketBook Verse testowałem przez ostatnie cztery tygodnie. Dzięki temu utwierdziłem się w przekonaniu, że to wciąż niezła propozycja dla osób poszukujących niedrogiego czytnika z przeznaczeniem głównie do korzystania z wypożyczalni e-booków.

 

PocketBook Verse - niedrogi, sześciocalowy czytnik szczególnie dobrze nadaje się do korzystania z Legimi i Empik Go

 

PocketBook Verse od strony technicznej

Czytnik jest przedstawicielem linii PocketBooków ze zmodyfikowaną obudową, którą w podobnym kształcie otrzymał już wcześniej np. większy model tej marki - PocketBook InkPad 4. Identyczną obudowę można spotkać w bardziej zaawansowanym modelu - PocketBook Verse Pro. Wydaje się solidna i przyjemna w dotyku. Pozytywnie wyróżnia się szczególnie matowa ramka wokół ekranu. Dzięki temu, skutecznie są na niej niwelowane odbicia światła, nawet jeśli naokoło są jego jaskrawe źródła. Sam ekran jest lekko zagłębiony w obudowie, front urządzenia nie jest płaski. Powierzchnia ekranu jest matowa, więc także niweluje męczące odbicia. Daje to w sumie bardzo pozytywny efekt i sprzyja oczom przy dłuższym czytaniu, nawet jeśli (jak ja) nie używa się wbudowanego oświetlenia.

 

Obudowa PocketBooka Verse (na wierzchu) wygląda jak mniejsza wersja PocketBooka InkPada Color 3 (pod spodem)

 

Plecki wykonane są z solidnego, ale moim zdaniem zbyt gładkiego i trochę śliskiego plastiku. Żebrowanie plecków obudowy trochę eliminuje ten kłopot. Ale i tak PocketBooka Verse wolę używać w okładce.

 

PocketBook Verse - tył obudowy jest lekko żebrowany

 

Podobnie jak w innych modelach marki PocketBook, bardzo dużym atutem Verse są fizyczne przyciski zmiany stron. Umieszczono je na froncie czytnika, przy dolnej krawędzi obudowy. Mają one kształt lekko wypukły, co ułatwia wyczuwanie ich pod palcami. Dodatkowo skrajny prawy klawisz służy jako wyłącznik, zaś lewy skrajny przenosi do ekranu startowego. Oprogramowanie czytnika umożliwia także samodzielne przypisywanie dodatkowych funkcji poszczególnym klawiszom.

 

Fizyczne przyciski zmiany stron umieszczone są przy dolnej krawędzi obudowy

 

PocketBook Verse posiada gniazdo USB-C, które umieszczono na dolnej krawędzi obudowy. Służy ono do ładowania akumulatora i przesyłania plików z komputera. Jeśli nie wystarczy nam 8 GB pamięci wewnętrznej, możliwość rozszerzenia pojemności oferuje gniazdo kart pamięci microSD (do 128 GB). Dość nietypowo, umieszczono je na bocznej krawędzi obudowy. A skoro jeszcze o obudowie, to dostępne są dwie wersje kolorystyczne: szaro-niebieska (plecki i ramka naokoło obudowy) i mglisto-szara (czarne plecki, szara ramka naokoło obudowy). Na zdjęciach widoczny jest testowany przeze mnie Verse w kolorystyce szaro-niebieskiej (bright blue).

 

Gniazdo USB-C znajduje się na dolnej krawędzi obudowy, zaś kart microSD - na bocznej

 

Podsumowując, warto przypomnieć, że PocketBook Verse jest bliźniaczym modelem z Empik GoBook 2.0 oraz następcą modelu PocketBook Touch Lux 5. Od poprzednika odróżnia go trochę większa masa co jest efektem wzmocnionej obudowy (więcej na temat zmian we wpisie „Jak wygląda PocketBook Verse Pro OD ŚRODKA?”) oraz gniazdo USB-C (zamiast microUSB). Pozostałe komponenty pozostały bez zmian. W szczególności ekran E-Ink o przekątnej sześciu cali i średniej rozdzielczość 212 ppi (1024×758 pikseli). Jako, że jest wykonany w technologii papieru elektronicznego, zapewnia bardzo dobrą czytelność przy zewnętrznym oświetleniu, nawet przy pełnym słońcu. W sumie daje on całkiem ładny i czytelny obraz. Jednak w bezpośrednim porównaniu do „wzorcowego” ekranu z Kindle Voyage - odstaje zarówno pod kątem wyrazistości tekstu jak i kontrastu. Wygodę korzystania z PocketBooka pogarsza brak zainstalowanej domyślnie w czytniku czcionki, która dobrze się prezentuje na papierze elektronicznym. Na szczęście można sobie samodzielnie doinstalować własny ulubiony krój (np. Bookerly, Caecilia czy Bitter) i korzystać z niego do wyświetlania e-booków. Wtedy tekst wyświetlany na ekranie Verse prezentuje się znacznie lepiej.

 

Wypożyczalnia Legimi

Czytniki PocketBook są przynajmniej z kilku powodów najlepszymi do korzystania z wypożyczalni Legimi (więcej we wpisie „Poradnik: PORÓWNANIE modeli czytników książek marki PocketBook”). Cieszy więc, że od pierwszego uruchomienia czytnika, obecna jest także aplikacja dająca dostęp do tej usługi. Korzystanie z Legimi wygląda następująco:

- dodajemy książki na swoje konto poprzez stronę WWW lub aplikację mobilną Legimi (tablet, smartfon);

- pobieramy wybrane tytuły do pamięci czytnika z poziomu zainstalowanej na nim aplikacji;

- wypożyczone książki lądują w czytnikowej biblioteczce;

- pobrane tytuły otwieramy z poziomu aplikacji Legimi lub czytnikowej biblioteczki, tak jak w przypadku każdego innego e-booka (działają odsyłacze, podkreślenia, słowniki, wyszukiwanie czy ustawienie własnej czcionki).

 

Jeśli mamy za dużo urządzeń przypisanych do konta w wypożyczalni Legimi, z poziomu czytnika można nimi zarządzać (ekran po prawej), a potem pobrać książki dodane wcześniej do konta (ekran po lewej)

 

Warto pamiętać, że na czytniku nie można odsłuchiwać audiobooków z wypożyczalni Legimi. Aplikacja Legimi na bieżąco sprawdza, czy mamy aktywny (opłacony) abonament. Jak z powyższego opisu widać, póki co (?) nie można w aplikacji Legimi przeglądać na czytniku katalogu e-booków do wypożyczenia jak to zrobiono w przypadku Empik Go.

 

Wypożyczalnia Empik Go

PocketBook Verse (podobnie jak bliźniaczy Empik GoBook 2.0) otrzymał już nową wersję aplikacji do obsługi wypożyczalni Empik Go. Dodano w niej możliwość przeglądania całego katalogu wypożyczalni i dodawania e-booków do swojego konta z poziomu czytnika. To bardzo pozytywna zmiana pozwalająca rozszerzyć funkcjonalność urządzenia, pozostawiając prostotę korzystania z niego. Obecnie działanie wypożyczalni Empik Go na czytniku wygląda tak:

- w sekcji „Katalog” aplikacji na czytniku można przeglądać cały katalog dostępnych e-booków (działa także wyszukiwanie);

- wybieramy interesujące nas tytuły;

- pobieramy je do pamięci czytnika;

- wypożyczone książki pojawiają się także w czytnikowej biblioteczce;

- wypożyczone tytuły otwieramy albo z poziomu aplikacji albo z biblioteczki, jak każdego innego e-booka (działają odsyłacze, podkreślenia, słowniki, wyszukiwanie czy ustawienie własnej czcionki).

 

Katalog wypożyczalni Empik Go można teraz przeglądać w aplikacji na czytniku (ekran po lewej) i dodawać od razu wybrane tytuły (ekran po prawej)

 

Katalog e-booków dostępnych w wypożyczalni można w aplikacji przeglądać według sekcji (np. „Biografie i wspomnienia”, „Dla dzieci” itp.) i w ich obrębie sortować pod kątem popularności, daty dodania czy oceny. Niestety nie ma działu „nowości” czy podobnego, gdzie można by śledzić to co ostatnio pojawiło się w ofercie. Aplikacja mobilna posiada taki dział („najnowsze e-booki”). W zakładce „Książki” aplikacja Empik Go wyświetla zarówno e-booki wypożyczone w ramach abonamentu jak i zakupione w Empiku. Można je też filtrować: wszystkie, pobrane, ukończone lub zarchiwizowane. Z poziomu aplikacji można także otworzyć e-booka do czytania. Jak już wspomniałem, pobrane książki pojawiają się także w czytnikowej biblioteczce. Więc jak raz pobierzemy wszystkie wypożyczone pozycje, o aplikacji możemy w zasadzie zapomnieć. Resztą zajmuje się oprogramowanie czytnika. Aplikacja Empik Go sprawdza w tle, czy mamy aktywny (opłacony) abonament. Jeśli nie, to oczywiście książki już nie poczytamy. Na tym polega działanie wypożyczalni.

 

Książki pobrane w ramach abonamentu są traktowane jak wszystkie inne wgrane do pamięci czytnika. Nie tylko są widoczne w biblioteczce, ale działają w nich odsyłacze, można w ich używać słowników, robić notatki itp. Na czytniku nie można odsłuchiwać audiobooków z wypożyczalni Empik Go.

 

PocketBook Verse codzienne czytanie

Poza korzystaniem z wypożyczalni, czytnik obsługuje także e-booki pochodzące z innych źródeł, na przykład zakupionych w polskich księgarniach. Urządzenie najlepiej radzi sobie z plikami w najpopularniejszym u nas formacie EPUB. Trochę gorzej mu wychodzi obsługa e-booków w formacie MOBI, ponieważ otwieranie ich trwać może nawet kilkanaście sekund. Verse odczytuje także wiele innych formatów plików. Własne pliki można wgrać do czytnika przy pomocy kabla USB jak i wysyłając je bezprzewodowo (np. na adres poczty elektronicznej przypisany do czytnika zarejestrowanego w usłudze Send-to-PocketBook). Niestety, w momencie recenzji, nie działa połączenie z kontem Dropbox.

 

Od pierwszego uruchomienia aplikacja Legimi i Empik Go znajduje się w czytniku (ekran po prawej), zaś wszystkie książki (zakupione czy wypożyczone) otwierane są z takimi samymi możliwościami formatowania tekstu (ekran po lewej)

 

Wszystkie wgrane do pamięci urządzenia e-booki wyświetlane są w jednej wspólnej biblioteczce, bez względu na ich pochodzenie. Biblioteczka ma bardzo rozbudowane opcje przeglądania, sortowania i filtrowania na wiele różnych sposobów (wg tytułów, katalogów, autorów itp.). To kolejna mocna cecha urządzenia.

 

Aplikacja do czytania w zasadzie nie zmieniła się w porównaniu z Touch Lux 5. Otrzymujemy więc dość podstawowe ustawienia pozwalające na modyfikację wyglądu tekstu e-booka. Menu dające dostęp do spisu treści zakładek i notatek oraz formatowania wyglądu tekstu wywołuje się poprzez dotknięcie ekranu w środku. Do naszej dyspozycji są trzy rozmiary marginesów oraz trzy wielkości interlinii. Brakuje możliwości płynnego pogrubienia czy wymuszenia justowania, ale jest też bardzo miła opcja – możliwość włączenia dzielenia wyrazów wg polskich zasad.

 

Strony zmieniać można bardzo wygodnie przy pomocy fizycznych przycisków albo przez dotknięcie ekranu przy krawędzi. Strefa dotyku przy krawędzi w środkowej lub górnej części przenosi do następnej strony, zaś w dolnej – cofa o stronę.

 

Pliki w formacie PDF to osobna historia. To bardzo popularny sposób zapisywania dokumentów. Niestety sztywne formatowanie rozmiaru strony powoduje, ze w wielu czytnikach słabo się z tego typu publikacji korzysta. Główny problem polega na przycięciu czy przeskalowaniu strony do rozmiaru niewielkiego ekranu. Czytniki marki PocketBook mają dużo przydatnych w tym zakresie narzędzi. Nie inaczej jest z Verse. Dzięki przycinaniu marginesów (co np. można osobno definiować dla stron parzystych i nieparzystych) i opcji wyświetlania obrazu na ekranie w trybie poziomym, da się książki w formacie PDF czytać całkiem znośnie. Jednak z powodu stosunkowo małego ekranu, na tym czytniku bym nie zalecał lektury komiksów czy publikacji zawierających np. jakieś szczegółowe wykresy.

 

Czytnik dobrze sprawdza się w trudnych warunkach oświetleniowych. Ja zwykle czytam korzystając ze światła zewnętrznego (słońce, lampka) bez włączania wbudowanego oświetlenia. Traktuję czytnik (pod tym względem) jak książkę. Ale w miejscach gdzie chcę czytać, a jest słabe światło (poczekalnie, autobus itp.) przydaje się także wbudowane oświetlenie. Warto zaznaczyć, że czytnik ma możliwość regulowania zarówno natężenia jak i temperatury barwowej oświetlenia (światło bardziej białe lub żółtawe). Jest ono dość równomiernie rozprowadzane po ekranie, a i zakres regulacji jest bardzo dobry. Dla miłośników czytania w ciemnościach jest także dostępny tzw. „tryb ciemny” czyli wyświetlanie białego tekstu na czarnym tle.

 

W czytniku oczywiście można korzystać ze wszystkich usług i funkcji typowych dla czytników PocketBook. Mamy więc do dyspozycji (poza wspomnianymi wcześniej usługami bezprzewodowej wysyłki) m.in. prostą przeglądarkę WWW, słowniki (można też zainstalować własne), opcję eksportu notatek, możliwość instalacji paru zewnętrznych aplikacji (np. KOReader, Taranis) czy ustawienia własnego wygaszacza ekranu. Początkującym użytkownikom polecam poradnik „PocketBook – co USTAWIĆ na początku w czytniku z oprogramowaniem w wersji 6.x”. W razie potrzeby, w pamięci czytnika znajduje się także polskojęzyczna instrukcja obsługi (na końcu menu ustawień).

 

W czytniku mamy do dyspozycji m.in. słownik angielsko-polski, ale można dodać także własne (np. dostępny w sieci słownik języka polskiego)

 

Podsumowując, codzienne czytanie na recenzowanym modelu jest przyjemne. Nie zaskakuje fakt, że czytnik pracuje bardzo stabilnie i w sumie podobnie (pod względem szybkości i funkcjonalności) jak poprzednik. Dotyczy to także długiego czasu pracy na jednym ładowaniu baterii. Także pod tym względem Verse zachowuje się jak na porządny czytnik przystało.

 

Okładki

Na czytnik PocketBook Verse (i PocketBook Verse Pro) dostępnych jest kilka różniących się od siebie wzornictwem firmowych okładek. Obecnie w sprzedaży są dwie wersje typu „shell”. Pierwsza (taka bardziej plastikowa) występuje w czterech odmianach kolorystycznych. Druga (taka bardziej materiałowa) ma dwie odmiany: z kwiatami i rombami. Materiałowa sprawia bardo miłe wrażenie w dotyku, choć obawiam się, że na dłuższą metę jednak ta plastikowa będzie bardziej trwała. Kształt obydwu wersji jest taki sam. Ekran przykrywa sztywna klapka wybudzająca i usypiająca czytnik. Wyłożona jest od środka delikatnym materiałem i ma wytłoczenie na fizyczne przyciski. Plecki zasłaniają cały czytnik i obejmują obudowę na rogach.

 

 

Etui PocketBook Verse shell (niebieskie)

99 PLN (czytio.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (czarne)

99 PLN (czytio.pl)

98,79 PLN (amazon.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (czerwone)

99 PLN (czytio.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (pomarańczowe)

99 PLN (czytio.pl)

121,12 PLN (amazon.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (kwiaty)

91,79 PLN (amazon.pl)

 

Etui PocketBook Verse shell (romby)

 

 

Okładki dopasowane do PocketBooka Verse można kupić także w chińskim serwisie sprzedażowym Aliexpress. W tym momencie dostępne wzory na pierwszy rzut oka sprawiają przeciętne wrażenie, a i ceny nie są zbyt konkurencyjne. Ja więc tym razem zdecydowałem się na firmową okładkę z motywem kwiatowym. Mogę ją spokojnie polecić, głównie dlatego, że jest bardzo przyjemna w dotyku.

 

 

Etui PocketBook Verse (trzynaście wzorów)

8,03 USD (ok. 32 PLN) (aliexpress.com)

 

Etui PocketBook Verse z podstawką i uchwytem na dłoń (siedem wzorów)

od 15,60 USD do 16,46 USD (ok. 63 - 67 PLN) (aliexpress.com)

 

Etui PocketBook Verse (dziesięć wzorów)

od 14,48 do 16,01 USD (ok. 59 - 65 PLN) (aliexpress.com)

 

PocketBook Verse – gdzie kupić

Czytniki są m.in. dostępne w sklepie internetowym oficjalnego dystrybutora marki na Polskę. Obecnie PocketBook Verse kosztuje 559 PLN (wersja szaro-niebieska lub mglisto-szara).

 

PocketBook Verse

szaro-niebieski

 

559 PLN

PocketBook Verse

mglisto-szary

 

559 PLN

 

 

Podsumowanie

Moja opinia na temat czytnika PocketBook Verse jest podobna jak w przypadku poprzednika – to jeden z przyjemniejszych czytników w cenie do 600 PLN. A więc jednocześnie to jeden z najtańszych sensownych czytników z przeznaczeniem do wypożyczalni e-booków – zarówno Legimi jak i Empik Go. Na podkreślenie zasługuje obecność fizycznych przycisków zmiany stron, co nie jest oczywiste w sprzęcie oferowanym w podobnej cenie. na plus zaliczyć także trzeba stabilność działania, długi czas pracy na jednym ładowaniu baterii i mnogość obsługiwanych formatów e-booków.

 

PocketBook Verse w materiałowej okładce z motywem kwiatowym

 

Porada konsumencka na dziś brzmi: jeśli szukacie tańszego czytnika dopasowanego do wypożyczalni e-booków, to PocketBook Verse jest bardzo dobrym wyborem. Mogę je spokojnie polecić z własnego doświadczenia.

 

 

Plusy

- dość lekki i poręczny;

- fizyczne przyciski zmiany stron;

- wzmocniona obudowa;

- USB-C;

- możliwość dopasowania temperatury barwowej oświetlenia do własnych upodobań;

- przeglądanie oferty wypożyczalni Empik Go i wypożyczanie książek w aplikacji na czytniku;

- wyświetlanie treści książek wypożyczonych z Empik Go i Legimi przez aplikację wewnętrzną czytnika (posiada dzielenie wyrazów, dostęp do słowników, wyszukiwanie w tekście z polskimi znakami);

- dzielenie wyrazów w e-bookach według polskich reguł (MOBI, EPUB);

- polskie menu, instrukcja obsługi oraz klawiatura ekranowa (z polskimi znakami) w czytniku;

- mnogość czytanych formatów plików;

- duże możliwości dopasowania (np. wgrania własnych czcionek i słowników, ustawienia wygaszacza, zdefiniowania funkcji przypisanych do klawiszy);

- możliwość instalacji zewnętrznych aplikacji (np. KOReader);

- bezprzewodowa wysyłka książek do czytnika (także zakupów z polskich księgarni);

- stabilność działania;

- znakomite zarządzenie tytułami w czytnikowej biblioteczce;

- sporo narzędzi do przystosowania plików PDF.

 

Minusy

- ekran o przeciętnym kontraście i nasyceniu tekstu czernią;

- brak sekcji z listą ostatnio dodanych tytułów w czytnikowej aplikacji Empik Go;

- dodawanie e-booków do wypożyczenia w Legimi poza czytnikiem - tylko przez WWW lub aplikację mobilną;

- brak możliwości wymuszenia wyrównywania tekstu e-booka do lewego i prawego marginesu (justowania);

- brak domyślnie zainstalowanych ładnych czcionek.

 

Parametry techniczne PocketBook Verse (wg producenta):

Ekran: przekątna 15,2 cm (6 cali) ekran E-Ink Carta dotykowy z wbudowanym oświetleniem o regulowanej temperaturze barwowej i rozdzielczością 1024×758 pikseli, 16 odcieni szarości, dotykowy, 212 ppi;

Waga: 182 g;

Rozmiary: 156×108×7,6 mm;

Pamięć: ok. 6,8 GB wewnętrznej (8 GB pomniejszone o pliki systemu operacyjnego);

Gniazdo kart microSD: do 128 GB;

Czcionki: 15 krojów łacińskich czcionek (możliwość dodawania własnych);

Obsługiwane formaty tekstowe: EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR, PRC (MOBI);

Obsługiwane formaty graficzne: JPEG, BMP, PNG, TIFF;

Łączność: Wi-Fi;

USB: USB-C;

Procesor: 1 GHz (dwurdzeniowy);

Pamięć RAM: 512 MB;

System: linux.

 

Główne funkcje: Dropbox, Send-to-PocketBook, czytnik kanałów RSS, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, Scribble, przeglądarka zdjęć, Empik Go, Legimi.

 

Oficjalna strona produktu PocketBook Verse: https://pocketbook.pl/pl-pl/catalog/bestseller-pl/pocketbook-verse-mist-grey-pl

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to