905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak wygląda PocketBook Verse Pro OD ŚRODKA?

Wiadomo już, dlaczego nowe czytniki PocketBook z ekranem o przekątnej sześciu cali są cięższe od swoich poprzedników. Elim Garak, użytkownik jednego z niemieckich forów dyskusyjnych, opublikował wczoraj zdjęcia pokazujące wnętrze modelu PocketBook Verse Pro. Postanowiłem więc jego konstrukcję porównać z poprzednim modelem.

 

PocketBook Verse na Targach IFA 2023 w Berlinie

 

PocketBook Verse i PocketBook Verse Pro to czytniki, które pokazano po raz pierwszy na Targach IFA 2023 w Berlinie. Od połowy września można je kupić m.in. w sklepie oficjalnego polskiego dystrybutora:

To zmodyfikowane wersje wcześniejszych modeli (odpowiednio) PocketBook Touch Lux 5 i PocketBook Touch HD 3. Obydwa z nich recenzowałem, a Touch HD 3 wciąż używam.

 

Więcej na temat nowości można znaleźć we wpisie „Zapowiedź: Dwa nowe czytniki z ekranem 6 cali - PocketBook Verse i PocketBook Verse Pro”. Najbardziej widoczną zmianą jest nowa obudowa, kształt przycisków zmiany stron i zastosowanie gniazda USB-C. Ale zmieniła się także masa. PocketBook Verse jest cięższy o 27 gramów od Touch Lux 5, zaś Verse Pro o 31 gramów od Touch HD 3. Zastanawiało mnie, co jest przyczyną zmiany masy nowych czytników, a zdjęcia dostarczone przez Elima Garaka wyjaśniają zagadkę.

 

Nie chcę rozbierać mojego Touch HD 3, szukałem więc w internetach zdjęcia wnętrza czytnika. Poniżej zamieszczam stopklatkę zaczerpniętą z filmu pokazującego wymianę ekranu przez technika z jednego z ukraińskich serwisów (VoltoStore), zajmujących się naprawą PocketBooków. W przypadku Touch HD 3 metalowa ramka usztywniająca konstrukcję ma otwór w miejscu, gdzie umieszczona jest bateria. Jest ona przyklejona do ekranu. Dzięki temu obudowa czytnika może być cieńsza (bateria jest blisko ekranu), ale z drugiej strony najbardziej delikatna część urządzenia (ekran) styka się bezpośrednio z najcięższym elementem wnętrza (ekran).

 

 

Mocowanie baterii w czytniku PocketBook Touch HD 3 (źródło: www.youtube.com/@voltostore)

 

Jak to wygląda w Verse Pro (i zapewne także w Verse)? Moim zdaniem jest to zaprojektowane znacznie solidniej. Na zdjęciach widać, że otwór w ramce został zaślepiony metalową wkładką. I to do niej (a nie do ekranu) jest teraz przymocowana bateria. Spodziewam się, że to nie tylko usztywni korpus czytnika, ale także zabezpieczy delikatny ekran od bezpośredniego wpływu, jaki może mieć na niego bateria np. przy upadku czytnika.

 

 

Wnętrze czytnika PocketBook Verse Pro (fot. Elim Garak)

 

Można się spodziewać, że podobna zmiana zaszła we wnętrzu PocketBooka Verse w porównaniu to Touch Lux 5.

 

Podsumowanie

Zmiana konstrukcyjna, jaka zaszła w czytniku PocketBook Verse Pro spowodowała, że nie jest on już tak lekki jak jego poprzednik. Wygląda jednak na to, że dzięki odseparowaniu baterii od ekranu powinien on być znacznie odporniejszy na mechaniczne uszkodzenia.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to