905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Słownik języka polskiego dla czytników PocketBook

 

A niechaj Czytelnicy wżdy postronni znają, PocketBooki nie gęsi, słownik języka polskiego mają! A to dzięki athame z forum.eksiazki.org. Jego dobre chęci i umiejętności oraz baza danych sjp.pl, pozwalają nam cieszyć się słownikiem języka polskiego w wersji na czytniki PocketBook. Co prawda czytniki tej marki mają już wgrane różne słowniki (w tym angielsko-polski), ale SJP uzupełnia lukę w zakresie terminów dotyczących naszego języka ojczystego. Athame udostępnił własną wersję słownika na swoim blogu we wpisie „SJP dla Kobo i PocketBook”. Tam też można pobierać plik dla PocketBooków (sjp.dic) oraz czytników Kobo (dicthtml-pl.zip).

 

Po wgraniu do czytnika PocketBook, plik słownika widoczny jest na liście jako "sjp"

 

Wgranie słownika w czytnikach Kobo wymaga trochę gimnastyki i opisałem to szerzej przy okazji przygotowań do testu Kobo Glo HD, we wpisie „Jak zainstalować własny słownik w czytniku Kobo - poradnik”. Natomiast instalacja słownika w czytnikach PocketBook jest prosta. Pobrany plik należy skopiować do katalogu system/dictionaries, znajdującego się w pamięci czytnika. Jeśli katalog „system” jest niewidoczny, należy włączyć wyświetlanie ukrytych/systemowych plików. Przykładowo w programie Total Commander (dla Windows) można to zrobić wchodząc do menu „Konfiguracja/Ustawienia/Wyświetlanie/Pokaż pliki ukryte”, lub w menedżerze plików (Windows) należy w opcjach folderów zaznaczyć „Pokaż ukryte pliki, foldery i dyski” w sekcji „Ukryte pliki i foldery” oraz wyłączyć "Ukryj chronione pliki systemu operacyjnego". Od momentu wgrania pliku, SJP powinien być widoczny wśród słowników do wyboru. Jeśli tak nie jest, należy go zaznaczyć w ustawieniach czytnika (menu ustawień - Język i klawiatura/Dostępne słowniki).

 

Baza słownika nie ma odmian słów, więc nie zawsze pokaże się odpowiedni termin

 

Wersja przygotowana przez Athame nie ma odmian wyrazów. Stąd zazwyczaj nie uda nam się znaleźć od razu wyjaśnienia słowa, jeśli nie będzie np. w mianowniku czy bezokoliczniku. Znając zasady odmiany w języku polskim, można sobie z tym poradzić. Ale niestety jest większy problem z programem, który domyślnie używany jest do wyświetlania plików EPUB przez czytniki PocketBook. Nie potrafi on zaznaczyć i rozpoznać słów zawierających polskie znaki.

 

Adobe Reader zainstalowany w czytnikach PocketBook nie zaznacza poprawnie słów z polskimi znakami 

 

Znacznie lepiej pod tym względem radzi sobie FB Reader. Słowa z polskimi znakami zaznaczane są poprawnie i mogą być lepiej interpretowane przez słownik. Przypominam, że można go uruchomić przytrzymując palec na tytule książki w księgozbiorze a potem w menu wybierając FB Readera z opcji "Otwórz w".

 

FB Reader dobrze radzi sobie z zaznaczaniem słów z polskimi znakami

 

Zachęcam do testowania i zgłaszania uwag autorowi kompilacji. Najnowsze wersje SJP dla czytników rodziny Kindle opisał Robert Drózd np. we wpisie „Kolejny słownik języka polskiego dla Kindle: SJP.pl spotyka Wikisłownik!”. Im więcej takich możliwości, tym większa użyteczność naszych czytników. Tylko się cieszyć i wspierać autorów choćby dobrym słowem...

 

Słownik języka polskiego dla czytników PocketBook, można pobierać tutaj: "SJP dla Kobo i PocketBook".