905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Gry logiczne SGTPuzzles na czytniki PocketBook

Czytniki PocketBook, jak to czytniki książek, projektowane są głównie do czytania. Ale miewają też inne funkcje, jak choćby słuchanie audiobooków. Znajdziemy w nich także zainstalowane gry: pasjans, sudoku oraz szachy. Można też samodzielnie rozszerzyć funkcjonalność PocketBooków. W sieci dostępne są różnorodne aplikacje, które można wgrać samodzielnie. Chyba najpopularniejszą jest KOReader dający użytkownikowi duże możliwości modyfikacji sposobu wyświetlania tekstu e-booków. Więcej na jego temat znajdziecie we wpisie „KOReader dla CZYTNIKÓW PocketBook ROZSZERZA możliwości”. Ale są i bardzie rozrywkowe opcje. Na przykład kilka lat temu pisałem m.in. o grze Mahjong („Gra MADŻONG dla CZYTNIKÓW PocketBook”).

 

Pakiet łamigłówek SGTPuzzles testowałem na czytniku PocketBook Era z najnowszą wersją oprogramowania wewnętrznego

 

Tym razem proponuję coś dla osób lubiących łamigłówki. Aplikacja SGTPuzzles to czytnikowa wersja pakietu gier logicznych, który dostępny jest bezpłatnie także na inne platformy sprzętowe i systemowe jako „Simon Tatham's Portable Puzzle Collection”. W skład zestawu wchodzą 52 dość podobne do siebie łamigłówki. Różnią się trochę rozwiązaniami graficznymi, ale generalnie ich idea jest bardzo zbliżona do znanego chyba wszystkim windowsowego „Sapera”.

 

Instalacja

Instalację wykonujemy na własną odpowiedzialność. Nie powinna być ryzykowna. Ja testowałem na czytniku PocketBook Era z oprogramowaniem wewnętrznym w wersji 6.7.949. Aplikacja działała stabilnie. Tak samo powinno być z innymi bieżącymi modelami. Według informacji na stronie projektu, gry będą działać z:

PB632 – PocketBook Touch HD 3;

PB631 – PocketBook Touch HD / Touch HD 2;

PB740 – PocketBook InkPad 3;

PB633 - Pocketbook Color;

PB1040 – PocketBook InkPad X;

PB626 – PocketBook Touch Lux 3;

PB628 – PocketBook Touch Lux 5.

 

Aby zainstalować gry, czytnik należy podłączyć kablem USB z komputerem. Pobrany wcześniej plik SGTPuzzles.app (ok. 1,6 MB) należy skopiować do katalogu „applications” znajdującego się w pamięci czytnika. Następnie trzeba bezpiecznie wysunąć czytnik i najlepiej go zrestartować. Ikonka opisana jako @SGTPuzzles powinna być od tego momentu widoczna w sekcji „Użytkownika” okna „Aplikacje”.

 

Strona projektu PocketPuzzles

 

Plik można pobrać ze strony projektu. Najnowsza wersja dostępna jest tutaj: https://github.com/SteffenBauer/PocketPuzzles/blob/master/release/stable/SGTPuzzles.app

 

Uruchamianie

Wybranie ikony @SGTPuzzles ładuje cały zestaw gier, które są podzielone na trzy ekrany. Każdą łamigłówkę uruchamia się osobno z tego zestawienia.

 

Zestaw łamigłówek, na który składa się trzy ekrany różnych mini gier (ekran po prawej), uruchamia się z menu Aplikacji (ekran po lewej)

 

Wszystkie gry mają ujednolicone menu, na przykład szachownica w prawym górnym rogu ekranu zawiera odesłanie do reguł danej planszy (menu: ? How to play). Większość gier można modyfikować pod kątem trudności i wielkości planszy (ikonka ze strzałkami w prawym górnym rogu ekranu).

 

Menu gier (wywoływane ikoną szachownicy) jest ujednolicone (ekran po lewej), a pozycja „? How to play” wyświetla krótkie wyjaśnienie zasad gry (ekran po prawej)

 

Wyjście do listy wszystkich gier możliwe jest przez strzałkę w lewym górnym rogu ekranu lub przyciskiem Home (do ekranu głównego czytnika). Wszystko jest raczej intuicyjne, ale przyda się znajomość angielskiego do wczytania się w reguły.

 

Standardowe ustawienia gier (ekran po lewej) można modyfikować (ekran środkowy) pod kątem trudności i rozmiaru planszy (ekran po prawej)

 

Podsumowanie

Sam nie korzystam z czytnika do grania. Choć przyznam, że zdarza mi się raz na jakiś czas uruchomić pasjansa. No cóż, kiedyś grywałem w niego w MS Windows 3.0. Więc pomyślałem, że może komuś łamigłówki także się przydadzą...

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to