905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Kindle Paperwhite 2 bezpośrednio z Amazonu - taniej i z roczną gwarancją choć używany

[Aktuazlizacja:] Obecnie opisywana tu oferta na Kindle Paperwhite 2 nie jest już dostępna, na takich samych warunkach można kupić Kindle 7, Kindle Paperwhite 3 oraz Kindle Voyage. Więcej sczegółów we wpisie "Jak kupić Kindle Paperwhite 3 za 330 złotych? Bezpośrednio z Amazonu - używane ale taniej i z roczną gwarancją..."

 

Kindle Paperwhite w różnych wersjach jest zapewne najchętniej kupowanym obecnie czytnikiem książek w naszym kraju. Wiele osób wciąż decyduje się także na zakup tańszych, używanych czytników tej marki. Do tej pory można było nabyć je głównie z drugiej ręki. Jest jednak również inna opcja. Amazon sprzedaje także urządzenia używane i to całkiem niedrogo. Dlaczego jeszcze warto rozważyć ich zakup? Ponieważ objęte są pełną gwarancją!

 

Używany Kindle Paperwhite 2... dlaczego nie? (źródło: amazon.de)

 

Ale zacznijmy od początku. Czy warto kupować używany czytnik? To oczywiście każdy musi ocenić sam. Pierwszym argumentem „za” jest niższa cena. Kindle Paperwhite 3, poza okresem promocji, kosztuje obecnie w wersji wysyłanej do Polski (bez reklam) 144,70 EUR. Używane egzemplarze Kindle Paperwhite 2 (starszy model) można natomiast nabyć aktualnie za 103,30 EUR. Taki zakup możemy również zamówić bezpośrednio na polski adres i już bez dodatkowych opłat za przesyłkę. A więc możemy kupić podobny czytnik ponad 40 euro taniej (różnica to prawie 180 PLN). Amazon nie oferuje już fabrycznie nowych egzemplarzy tego modelu czytników. Jednocześnie różnice pomiędzy Kindle Paperwhite 2 a Kindle Paperwhite 3 nie są (poza ekranem) znaczące. Pisałem o tym więcej przy okazji recenzji Kindle Paperwhite 3.

Drugi argument przemawiający za zakupem używanego sprzętu właśnie w Amazonie to pełna gwarancja producenta. Na moje zapytanie o używane czytniki, skierowane do niemieckiego oddziału Amazonu, otrzymałem następującą odpowiedź - „This devices come with a 12 month warranty by Amazon, cause warehousedeals are allways with 12 month warranty”. Oznacza to, że używane czytniki, sprzedawane przez Amazon w ramach ofert „warehousedeals”, mają rok pełnej amazonowej gwarancji. Tak samo jak nowe urządzenia.

Trzeci argument, choć dla nas może mniej ważny, to możliwość zwrotu. Jeśli kupimy nowy lub używany czytnik z niemieckiego Amazonu, mamy 30 dni na decyzję, czy urządzenie sobie zostawiamy. W razie czego można odesłać, ale nie mam pewności, czy poniesiemy koszty takiej przesyłki.

Czy są argumenty przeciw? No cóż, nie każdy chce mieć używany sprzęt. Może się też okazać, że w okresie promocyjnym niewiele drożej kupimy Kindle Paperwhite 3 przeznaczony na niemiecki rynek. Można go sobie sprowadzić korzystając z usług sprawdzonego pocztowego pośrednika Mailboxde.

Jak kupić (naj)tańszy czytnik Kindle Paperwhite 2? Najpierw trzeba wejść na stronę produktu. Tutaj zobaczymy, że nie ma możliwości zakupu nowego czytnika. Należy więc wybrać opcję „Available from these sellers.” (niem. "Erhältlich bei diesen Anbietern.")  - dostępny u tych sprzedawców. Na otwartej stronie łatwo zauważyć, że jedynym sprzedawcą jest sam Amazon. Czytniki oferowane są w ramach „amazon.de warehousedeals”. Teraz pozostaje wybrać czytnik, który nam odpowiada.

 

Aby wejść do tańszych ofert, należy wybrać odsyłacz "these sellers" (źródło: amazon.de)

 

Nie ma zdjęć oferowanych produktów, są one opisane po niemiecku. Aktualnie występują dwa rodzaje opisu śladów użytkowania: good (niem. "Gebraucht - Gut" -dobry) lub acceptable (niem. "Gebraucht - Akzeptabel" - akceptowalny). Pierwszy z nich szerzej opisany jest jako noszący niewielkie rysy na obudowie. Natomiast w przypadku urządzeń w stanie akceptowalnym można się spodziewać widocznych śladów użytkowania (np. przytarta obudowa). Jak wynika z opisu, czytniki są w pełni sprawne a jedynie posiadają ślady użytkowania na obudowie.

 

Używane czytniki Kindle Paperwhite 2 są oferowane i wysyłane przez Amazon (źródło: amazon.de)

 

Pozostaje sfinalizować zamówienie:

- wybrać przycisk „Add to Basket” (niem. "In den Einkaufswagen") ;

-potwierdzić przejście do kasy żółtym przyciskiem „Proceed and checkout” (niem. "Zur Kasse gehen");

- zalogować się na swoje konto (niem. "Anmelden");

- wybrać polski adres dostawy (niem. "„An diese Adresse senden”);

- sprawdzić cenę. Po wybraniu polskiego adresu dostawy powinna ona wzrosnąć, ponieważ w Polsce obowiązuje wyższa stawka podatku VAT. Jest ona automatycznie naliczany przez sklep przy wysyłce do naszego kraju. W kasie zobaczymy więc 103,30 EUR zamiast początkowego 99,94 EUR;

 

Po wskazaniu polskiego adresu dostawy, cena czytnika uwzględni polską stawkę podatku VAT (źródło: amazon.de)

 

- wybrać bezpłatną dostawę w ciągu trzech dni roboczych „Standard Shipping (2 to 3 business days)” (lub szybszą ale płatną) i wskazać „Continue”;

- wybrać kartę płatniczą (ang. „Your credit cards”, niem. „Kreditkarten”);

- jeśli wszystko się zgadza - zakup finalizuje żółty przycisk „Place your order” (niem. „Jetzt in EUR bezahlen”);

- czekać na paczkę i cieszyć się tańszym aczkolwiek sprawnym czytnikiem.

 

Podsumowanie zamówienia używanego Kindle Paperwhite 2 z bezpłatną przesyłką do Polski (źródło: amazon.de)

 

Korzystając z moich odsyłaczy przy zakupach Kindle, motywujecie mnie do dalszej pracy :)