905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Premiera: PocketBook Touch Lux 5 w SPECJALNEJ edycji jako Empik GoBook

Empik miał już w swojej historii czytniki książek z własnym logo i specjalną wersją oprogramowania. W 2010 na rynek trafił czytnik Oyo. Ten sam model oferowała równolegle niemiecka Thalia (dziś ma w ofercie czytniki Tolino), francuska Chapitre (dziś ma w ofercie czytniki Bookeen) oraz holenderska Salexyz (już nie istnieje). Kolejne podejście miało miejsce dwa lata później, gdy księgarnia wprowadziła model PocketBook Basic (PB 611) oraz PocketBook Touch (PB 622) ze zmodyfikowanym oprogramowaniem. Ten drugi model miał na przykład połączenie z firmowym sklepem (zamiast przeglądarki internetowej). Mamy rok 2021 i we współpracy z PocketBookiem na rynek trafia Empik GoBook.

 

Opakowanie Empik GoBook (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Empik GoBook

Empik GoBook jest nową wersją kolorystyczną (Classic Blue) obecnego już wcześniej na rynku czytnika PocketBook Touch Lux 5. Miał on premierę ponad rok temu, ale wciąż to jeden z tańszych i bardziej funkcjonalnych czytników na rynku. Posiada 8 GB pamięci wewnętrznej, fizyczne przyciski zmiany stron oraz ekran wykonany w technologii papieru elektronicznego (przekątna sześć cali, rozdzielczość 212 ppi) z wbudowanym oświetleniem o regulowanej temperaturze barwowej. Dostępny jest w wersji z czarną (Ink Black) i bordową (Ruby Red) obudową.

 

Empik GoBook (źródło: mat. prasowe PocketBook) 

 

Jak sama nazwa wskazuje Empik GoBook został pomyślany zapewne jako wsparcie dla czytelników korzystających z wypożyczalni Empik Go. Czytnik został już kilka dni temu zaanonsowany w sklepowej gazetce „Tom Kultury” (z ofertą ważną między 8 a 24 XII 2021 r.). Dostępny jest już w sklepie internetowym, ale nie widziałem go na razie stacjonarnie. Wyceniony został na 549 PLN (wraz z kodem dostępu do wypożyczalni Empik Go przez 60 dni). Według księgarni, oferta wypożyczalni obejmuje obecnie ponad 35 tys. polskojęzycznych e-booków.

 

Anons oferty Empik GoBook (źródło: empik.com)

 

Podsumowanie

Widząc informację o wypuszczeniu empikowej edycji czytnika PocketBook, spodziewałem się trochę więcej niż tylko nowej wersji kolorystycznej. Ciekaw więc jestem, czy firma zdecyduje się na kolejny krok, choćby integrację firmowego czytnika ze swoim sklepem. Nie namawiam bynajmniej do zamykania GoBooka na możliwość korzystania z innych udogodnień oferowanych standardowo przez PocketBooki. Ale być może byliby czytelnicy chętni na dokonywanie zakupów e-booków bezpośrednio z poziomu czytnika. Tego typu rozwiązania można znaleźć w innych najpopularniejszych markach od Kindle poczynając, idąc przez Kobo, Tolino a kończąc na Bookeenie. Wszystkie te czytniki mają integrację z firmową księgarnią. Może i w Polsce czas na ponowne przetestowanie takiego rozwiązania?

 

Opakowanie czytnika PocketBook Basic w wersji empikowej (źródło: empik.com)