905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Empik Go NA pierwszym CZYTNIKU PocketBooka

Wypożyczalnie treści cyfrowych są coraz częściej widoczne w codziennym życiu. Ikonami tych przemian stały się takie usługi jak Netflix czy Spotify. Wadą tego typu globalnych serwisów jest zazwyczaj faworyzowanie treści amerykańskich, a zdecydowanie mniejszy udział treści europejskich czy wręcz znikomy np. polskich. Dlatego cieszy, że w Polsce wypożyczalnię e-booków znamy głównie jako Legimi z bogatą polskojęzyczną ofertą. Rok temu poznańskiej księgarni przybyła realna alternatywa w postaci usługi Empik Go w wersji na czytniki marki inkBook (wpis „Aplikacja Empik Go na czytniki inkBook, realna ALTERNATYWA dla WYPOŻYCZALNI Legimi”). Teraz ta usługa trafiła także na PocketBooki.

 

Wypożyczalnia Empik Go na czytniku PocketBook Touch HD 3

 

Czym jest Empik Go?

Empik Go to usługa abonamentowego dostępu do książek elektronicznych i audiobooków. Warto jednak pamiętać, że aplikacja na czytniki obsługuje tylko wypożyczanie e-booków. Płacąc co miesiąc abonament, otrzymujemy dostęp do tysięcy książek, które można pobrać na czytnik (tablet lub telefon) i czytać także bez dostępu do sieci.

 

Wypożyczalnia Empik Go trafiła także na czytniki marki PocketBook (źródło: empik.com)

 

Aby ten dostęp utrzymać, trzeba wnosić comiesięczne opłaty. Są one pobierane automatycznie z karty przypisanej do konta w Empiku. Należy także pamiętać o synchronizowaniu czytnika z serwerami księgarni przynajmniej raz na miesiąc rozliczeniowy. Zaletą jest to, że nie trzeba podpisywać z Empikiem długotrwałej umowy. Można się wycofać np. po miesiącu (abonament będzie aktywny do końca opłaconego z góry okresu rozliczeniowego), a potem np. wrócić do płacenia w czasie, gdy będziemy mieć więcej czasu na czytanie (choćby w czasie urlopu).

 

Książki objęte abonamentem oznaczone są a katalogu księgarni komentarzem "czytaj w abonamencie Empik Go" (źródło: empik.com)

 

Oficjalnie w ofercie Empik Go dostępnych jest ponad 30 tys. tytułów. Znajdziemy tam w pierwszej kolejności większość publikacji grupy wydawniczej Foksal. Są to książki firmowane przez Wydawnictwo W.A.B., Wilga oraz Buchmann. Nie brak oczywiście publikacji i innych wydawnictw (m.in. Filia, Wielka Litera, Albatros czy Marginesy). Co (prawie każdą) środę dodawane są nowe pozycje. Zazwyczaj jest to kilka, czasem kilkanaście e-booków na tydzień. Generalnie z miesiąca na miesiąc oferta wypożyczalni się rozszerza. Choć może się zdarzyć i tak, że jakiś wydawca wycofuje wcześniej dostępne książki (ostatni przykład to wycofanie z Empiku publikacji z grupy PDW: m.in. Prószyński, Czarna Owca).

 

W abonamencie Empik Go dostępna jest na wyłączność duża część publikacji grupy Foksal, ale nie wszystkie. Na przykład książka "Chiny 5.0" jest w audiobooku, ale e-booka nie można wypożyczyć

 

Z usługi (jeden abonament) można obecnie korzystać na dwóch urządzeniach (czytniki, tablety, smartfony). Na szczęście w Empik Go można książki dodawać na własne konto także z poziomu strony WWW, bez pośrednictwa aplikacji mobilnej. Oznacza to, że jedno konto powinno „obsłużyć” dwa czytniki jednocześnie. Jeśli ktoś ma abonament „audiobooki i e-booki” to można oczywiście słuchać na telefonie, a czytać wygodnie na czytniku. Gdy przestajemy płacić abonament, książki znikają z urządzenia wraz z zakończeniem opłaconego okresu rozliczeniowego.

 

Pobranie na półkę w wypożyczalni należy potwierdzić (bo może akurat chcemy ten tytuł kupić w pliku) (źródło: empik.com)

 

Empik Go obecnie dostępny jest w czterech opcjach:

- audiobooki i e-booki – za 39,90 PLN/mies.;

- audiobooki – za 29,90 PLN/mies.;

- e-booki – za 29,90 PLN/mies.;

- lektury szkolne (audiobooki i e-booki) – za 9,90 PLN/mies.

 

W aplikacji mobilnej można w wynikach wyszukiwania łatwo odfiltrować te pozycje, które są objęte abonamentem

 

Empik Go na czytniku PocketBook Touch HD 3

Pierwszym czytnikiem marki PocketBook, który właśnie otrzymał dostęp do usługi Empik Go jest PocketBook Touch HD 3. To wszechstronny, bardzo dobry, lekki i zgrabny czytnik z sześciocalowym ekranem 300 ppi (przekątna 15,2 cm), fizycznymi klawiszami zmiany stron i regulację temperatury barwowej oświetlenia. Więcej na jego temat napisałem w recenzji „PocketBook Touch HD 3 RECENZJA najbardziej ZAAWANSOWANEGO PocketBooka”.

 

Aplikacja Empik Go powinna samoczynnie pojawić się na dolnym pasku ikon ekranu startowego, po aktualizacji oprogramowania w czytniku PocketBook Touch HD 3

 

Aplikacja Empik Go dostępna jest w oprogramowaniu wewnętrznym oznaczonym numerem 6.1.785. Ta Aby korzystać z usługi, należy zaktualizować czytnik do tej wersji firmware'u. Powinna być ona stopniowo udostępniana od dziś dla wszystkich czytników PocketBook Touch HD 3 podłączonych do internetu (jako OTA). Po instalacji i restarcie, na pasku ikon ekranu startowego powinna pojawić się ikona aplikacji „Empik Go”. Jeśli jej tam nie będzie, można ją samodzielnie dodać (długie przytrzymanie dowolnej ikonki z paska wywołuje odpowiednie menu) albo za każdym razem wybierać w razie potrzeby z menu „Aplikacje”. Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić po jej uruchomieniu, jest zalogowanie się na swoje konto w księgarni Empik. Jeśli takiego konta nie mamy, lepiej je sobie wcześniej utworzyć np. w przeglądarce WWW na komputerze.

 

Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji należy się zalogować, aby mieć dostęp do zakupionych w Empiku e-booków oraz pozycji wypożyczonych w ramach Empik Go

 

Przy okazji instalacji nowego oprogramowania, powinny zniknąć bolączki trapiące część czytników PocketBook Touch HD 3, które pojawiły się po aktualizacji oprogramowania w marcu 2020 r. Czytnik powinien teraz działać bez zacięć. Dodatkowym atutem przemawiającym za instalacją bieżącej wersji jest wprowadzenie możliwości powiększania rycin zawartych w tekście. Krótkie dotknięcie ekranu na rysunku wywołuje ikonkę z czterema strzałkami i przez nią można uruchomić tryb powiększania ryciny. Opcja szczególnie przydatna jest właśnie w takich czytnikach jak Touch HD 3, z ekranem o przekątnej sześciu cali.

 

W nowej wersji oprogramowania dla PocketBooka Touch HD 3 można powiększać ryciny zawarte w tekście. Najpierw trzeba dotknąć rycinę tak, aby wywołać ikonę z czterema strzałkami (ekran po lewej), następnie wskazać ikonę z czterema strzałkami aby przejść do trybu powiększania (ekran środkowy) i gestem szczypania ekranu skalować rycinę (ekran po prawej)

 

Ale wracając do Empik Go. Biblioteczkę wypożyczonych książek możemy obsługiwać albo z poziomu strony WWW księgarni albo aplikacji mobilnej. Aplikacja mobilna pomoże w zarządzania biblioteczką wypożyczeń w czytniku ale konieczna, jeśli chcemy słuchać audiobooków (o ile mamy taki abonament). Jest ona dostępna na urządzenia pracujące pod kontrolą Andoida oraz iOS. Mając aktywną usługę Empik Go, możemy przeszukiwać ofertę wypożyczalni, filtrując tylko te pozycje, które są w danym abonamencie dostępne. Jeśli znajdziemy pozycję, która nas interesuje, wybranie przycisku „Czytaj” dodaje ją do naszej biblioteczki. Na tronie WWW postępujemy analogicznie, wybierając przycisk z napisem „Czytaj w Empik Go” umieszczony poniżej ceny e-booka (jeśli znajduje się on w abonamencie).

 

Wybranie trzech kropek przy tytule (ekran po lewej) umożliwia oznaczenie książki jako ukończonej, pobranie pliku lub jego zarchiwizowanie (ekran po prawej)

 

Sposób korzystania z Empik Go na czytniku jest w skrócie następujący:

- opłacamy usługę;

- wybieramy sobie i dodajemy książki objęte abonamentem przez stronę WWW Empiku lub aplikację mobilną Empik Go;

- synchronizujemy aplikację Empik Go w czytniku;

- pobieramy do pamięci czytnika książki dodane wcześniej na półkę;

- otwieramy pobrane książki z poziomu aplikacji Empik Go lub biblioteczki w czytniku.

 

Aplikacja Empik uruchomiona na czytniku PocketBook Touch HD 3 ma w zasadzie jedno zadanie – pobrać wypożyczone e-booki do pamięci czytnika a także czytnikowej biblioteczki. Poza tym ma dość ograniczoną funkcjonalność. Możemy też poszczególne książki oznaczyć w niej jako ukończone lub przenieść je do archiwum. Przy wyborze tej drugiej opcji, książki zostaną usunięte z listy, ale będzie do nich można powrócić w razie potrzeby.

 

Wyszukiwanie tytułów w aplikacji może się odbywać także z wykorzystaniem polskich znaków

 

Strona startowa aplikacji Empik Go w PocketBooku wyświetla zarówno książki wypożyczone w Empik Go przy użyciu aplikacji mobilnej jak i zakupione w Empiku. Można je filtrować i wyświetlać: wszystkie, pobrane, ukończone lub zarchiwizowane. Niestety brak jest bardziej zaawansowanego sortowania, ale za to działa wyszukiwanie (także z polskimi znakami). Z poziomu aplikacji można także rozpocząć czytanie, ale pobrane książki pojawiają się także w czytnikowej biblioteczce. Więc jak raz pobierzemy wszystkie wypożyczone pozycje, o aplikacji możemy w zasadzie zapomnieć. Resztą zajmuje się czytnik.

 

Jeśli nie chcemy jakiegoś e-booka widzieć już na liście wypożyczeń, można go "zarchiwizować"

 

Czytanie wypożyczonych z Empiku książek odbywa się w domyślnej czytnikowej aplikacji PB Reader, a nie w aplikacji obsługującej abonament. Książki pochodzące z Empik Go traktowane są jak wszystkie inne pozycje dodane do naszej biblioteczki. To bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ w PocketBooku nie musimy pamiętać, czy dana pozycja jest wypożyczona z Legimi, Empik Go czy samodzielnie wgrana – każda będzie dostępna z poziomu jednego wspólnego księgozbioru. Ma to także inne zalety, a mianowicie książki powinny mieć dzielenie wyrazów, dostęp do wszystkich zainstalowanych czcionek i słowników, tworzenia notatek oraz zakreśleń, powiększania rycin zawartych w tekście czy w końcu opcji odczytywania przez mechanicznego lektora (Ivona TTS). Jednym słowem PocketBook zapewnia przyjazne środowisko, w którym każda książka jest traktowana tak samo i użytkownik ma wszystko co potrzeba pod ręką.

 

Podsumowanie

Empik, udostępniając swoją aplikację na czytnikach PocketBook, wykonał kolejny krok w konkurencyjnej walce z Legimi – która jednak pozostaje wciąż największą polską wypożyczalnią e-booków i audiobooków. Jednocześnie wyeliminowane zostały bolesne dla użytkownika ograniczenia, obecne w wersji na czytniki inkBook, takie jak otwieranie książek wyłącznie w aplikacji, brak dzielenia wyrazów, brak dostępu do słowników itp. Teraz czytelnicy związani z Empik Go mają kolejną platformę sprzętową do wyboru. I kolejny argument, żeby sięgnąć po tę usługę. Wzmocni to zapewne także pozycję czytników marki PocketBook na polskim rynku. Zyskają one kolejną funkcję, o którą dopytują się czytelnicy. Podobnie jak w przypadku obsługi Legimi, także e-booki z Empik Go są w PocketBookach integralną częścią biblioteczki, czego brakuje w przypadku rozwiązania zastosowanego wcześniej w inkBookach. Korzystanie z usługi Epik Go w PocketBookach w porównaniu do inkBooków daje użytkownikowi więcej swobody decyzji, co czytać i jak czytać. Każda książka, bez względu na to czy jest zakupiona w księgarni X czy wypożyczona w usłudze Y – i tak jest we wspólnej biblioteczce oraz korzysta z takich samych narzędzi.

 

PocketBook zapowiedział wprowadzenie aplikacji Empik Go także na inne swoje oferowane obecnie czytniki. Wszystkie te modele (poza InkPadem X) mają już obsługę wypożyczalni Legimi. Nie podano jednak ram czasowych, kiedy zostaną dla nich udostępnione odpowiednie aktualizacje oprogramowania.

 

Plusy aplikacji Empik Go na PocketBooku

- umożliwia dostęp do usługi abonamentowej na czytnikach (wybrane modele, na razie tylko PocketBook Touch HD 3);

- czytanie także bez dostępu do sieci (po pobraniu książki na czytnik);

- aplikacja Empik Go pobiera plik, a tekst wyświetla już aplikacja czytnikowa;

- z jednego abonamentu można korzystać jednocześnie na dwóch czytnikach;

- korzystanie podczas czytania ze wszystkich funkcji obecnych w czytniku, takich jak słowniki, własne czcionki itp.;

- aplikacja sama aktywuje połączenie wi-fi jeśli jest to konieczne;

- przy okazji wprowadzenia nowej wersji oprogramowania wewnętrznego, pojawiła się opcja powiększania rycin zawartych w tekście e-booka (także z Empik Go).

 

Minusy aplikacji Empik Go na PocketBooku

- brak synchronizacji postępów czytania z aplikacją mobilną;

- brak możliwości sortowania wypożyczonych książek w biblioteczce aplikacji;

- brak obsługi audiobooków.

 

[Aktualizacja 1 II 2021 r.]

Do 24 II 2021 roku można skorzystać z 30 dni bezpłatnego dostępu do wypożyczalni Empik Go. W tym celu trzeba się zalogować na konto na stronie Empikupodając kod EGOK61X3U (nieaktualne). Działa on tylko dla nowych użytkowników, którzy wcześniej nie korzystali z płatnego lub bezpłatnego dostępu do abonamentów Empik Go.

 

[Aktualizacja 14 III 2022 r.]

Na stronie WWW usługi Empik Go nie można już dodawać książek na swoją półkę w ramach wypożyczalni. Przycisk „Czytaj w abonamencie Empik Go” nie działa. Wyświetla on tylko informację, że nowe tytuły da się wypożyczać z poziomu aplikacji mobilnej. Dla mnie to spore utrudnienie, ponieważ ja korzystam z czytnika i teraz muszę prosić kogoś z rodziny (kto akurat jest zalogowany na konto w aplikacji) o dodanie lektury dla mnie.

 

Informacja wyświetlana po próbie użycia przycisku „Czytaj w abonamencie Empik Go” (źródło: empik.com)

 

[Aktualizacja 10 XII 2023 r.]

Czytnik Empik GoBook 2.0 to kolejne urządzenie firmowane przez wypożyczalnię. Ma nową wersję aplikacji Empik Go. Więcej we wpisie „Recenzja: Empik GoBook 2.0 - firmowy czytnik wypożyczalni Empik Go”.

 

[Aktualizacja 30 I 2024 r.]

Czytnik PocketBook Era otrzymał aplikację Empik Go, która umożliwia bezpośrednio na nim wybieranie z katalogu książek do wypożyczenia. Więcej we wpisie Aktualizacja: PocketBook Era z NOWĄ aplikacją Empik Go.