905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wypożyczalnia LEGIMI na Kindle pod Mac OS – PORADNIK

Do tej pory z wypożyczalni Legimi dla czytników Kindle mogli korzystać tylko posiadacze pecetów z nowszą wersją MS Windows. Teraz ma się to zmienić. Przyszedł czas na komputery z Mac OS.

 

Wypożyczalnia Legimi działa z komputerami Apple

 

Wypożyczalnia Legimi dla czytników Kindle jest już na rynku od października 2017 roku. Moje wrażenia z korzystania z usługi omówiłem w momencie jej premiery („Legimi na Kindle – poradnik, jak korzystać”). Z jednej strony należy ją uznać za duży sukces, ponieważ udało się objąć wypożyczaniem książek najpopularniejsze w Polsce czytniki - Kindle. Z drugiej strony, nie wszyscy wydawcy obecni w wypożyczalni Legimi zgodzili się na udostępnienie swoich e-booków w ten sposób. Dlatego oferta dla posiadaczy Kindle jest okrojona (w stosunku do pełnej oferty wypożyczalni). Dodatkowym ograniczeniem jest możliwość wypożyczenia do 7 lub 10 książek miesięcznie (dotyczy to czytnika Kindle i zależy od wybranego abonamentu).

 

W sumie od premiery usługi niewiele się zmieniło się pod kątem samego sposobu korzystania. Aby czytać na kindelku, konieczna jest synchronizacja czytnika przy pomocy aplikacji działającej na komputerze. Program ten odpowiada za kopiowanie wybranych książek do pamięci czytnika oraz weryfikację uprawnień do dalszego dostępu do wypożyczonych książek.

 

Podczas wprowadzania wypożyczalni Legimi dla czytników Kindle, firma obiecała udostępnić aplikację nie tylko dla (nowszych) wersji systemu MS Windows, ale także dla Mac OS. Trwało to kilka miesięcy, ale doczekaliśmy się. Jak działa Legimi dla Kindle na Mac OS? Przekonajmy się...

 

Z wypożyczalni Legimi na czytnikach Kindle, można korzystać przy użyciu aplikacji dostarczonej przez księgarnię

 

Obecność komputerów z systemem Mac OS nie jest w Polsce duża. Co nie oznacza, że można nie dostrzegać użytkowników tego sprzętu. Na przykład ze statystyk mojego bloga wynika, że przeglądarki WWW pracujące na sprzęcie Apple'a (iOS i Mac OS) odpowiadają za ponad 11% odwiedzin. Legimi zapewne nie może sobie pozwolić na ignorowanie użytkowników Maców. Ponadto, upatruję pojawienie się makowej wersji aplikacji także w presji z rynku niemieckiego. Na Zachodzie udział komputerów z Mac OS (a więc i potencjalnych czytelników) jest nawet większy niż u nas. A Legimi we wrześniu 2017 roku rozpoczęło wypożyczanie e-booków również w RFN.

 

Wypożyczalnia Legimi pod Mac OS – jak to działa?

Na swoim profilu FB, Legimi 16 VII 2018 r. zaprosiło chętne osoby do testowania aplikacji działającej pod Mac OS. W ogłoszeniu napisano m.in., że „prace nad aplikacją są już na ostatniej prostej”. Po zgłoszeniu, otrzymałem odsyłacz umożliwiający pobranie programu. Aplikację testowałem na MacBooku Air z najnowszą dostępną wersją Mac OS.

 

Krok pierwszy – konto w księgarni Legimi

Do uruchomienia abonamentu z czytnikiem Kindle trzeba mieć konto w księgarni Legimi. Trzeba pamiętać, że ta usługa nie działa z abonamentem w wersji bibliotecznej. Ale warto sprawdzić u swojego operatora telefonicznego, czy nie ma on czytelni Legimi w swojej ofercie (Play, T-Mobile). W takim przypadku opłata abonamentowa może być dołączona do rachunku telefonicznego. Jeśli zaczniesz prenumeratę z mojego polecenia, możesz otrzymać 30 dni dostępu gratis (o ile mam w danym momencie aktywną subskrypcję).

 

Krok drugi – wybór książek

Oferta wypożyczalni na czytniki Kindle nie obejmuje obecnie wszystkich pozycji oferowanych przez Legimi. O ile na innych urządzeniach włączonych w obsługę abonamentu dostępne jest ok. 22 tys. e-booków, o tyle lektury na Kindle można w tym momencie wybierać spośród 19 tysięcy (por . wpis „LEGIMI wyraźnie ZWIĘKSZA ofertę abonamentową”).

 

Książki, które chcemy wypożyczyć na Kindle, wcześniej należy dodać na półkę przez stronę WWW księgarni Legimi

 

Sam początkowo miałem z wyborem e-booków kłopot, bo nie ogarnąłem, jak odfiltrować tylko potrzebne (dostępne na Kindle) pozycje. Aby szybko znaleźć dostępne tytuły, (najlepiej po zalogowaniu) trzeba w prawym górnym rogu strony WWW (https://www.legimi.pl/ebooki/?format=unlimited_kindle) wskazać opcję wyświetlania „W abonamencie/ebooki na Kindle”. Wybrana książka powinna mieć w opisie przycisk „Pobierz na półkę” oraz „Ebooka przeczytasz w aplikacjach Legimi na: e-czytniku (w tym Kindle)”. Jeśli na półkę dodamy książki, które nie są udostępnione na kindelki, przegrać ich do naszego urządzenia nie będzie można.

 

Selekcji książek dostępnych na Kindle, dokonujemy na stronie księgarni (źródło: legimi.pl)

 

Krok trzeci – instalacja aplikacji

Instalacja jest prosta, polega na skopiowaniu do aplikacji pliku „Legimi dla Kindle.dmg” dostarczonego przez Legimi. System Mac OS nie powinien się burzyć, że program nie pochodzi ze sklepu Apple'a. Po instalacji, trzeba program uruchomić i podłączyć czytnik przy pomocy kabla USB. Ten Kindle zostanie przypisany do naszego konta. Od tej pory zarówno na naszym komputerze jak i na każdym innym z aplikacją Legimi (także pod MS Windows) będzie można wgrywać na czytnik książki (w ramach naszego abonamentu). Wgrywanie e-booków odbywa się po wybraniu przycisku „Synchronizacja”. Za pierwszym razem może to chwilę potrwać (wgrywane są wszystkie książki znajdujące się na koncie), ale przy kolejnych wypożyczeniach jest znacznie szybciej.

 

Przed instalacją aplikacji, warto wcześniej założyć konto w księgarni Legimi

 

Ikona na górnym pasku systemowym pozwala na wywołanie podręcznego menu. Znajdziemy w nim m.in. opcję aktualizacji czy ustawienia, czy chcemy, aby program uruchamiał się wraz ze startem systemu operacyjnego.

 

Krok czwarty – czytanie

Książki wgrane do kindelka za pomocą komputerowej aplikacji Legimi, wyglądają tak jak inne e-booki. Niestety, część z nich ma zdefiniowane wyrównywanie tekstu do lewego marginesu, co moim zdaniem wygląda brzydko. Nie da się tego samodzielnie zmienić.

 

Książki trafiają do czytnika po uruchomieniu synchronizacji w aplikacji Legimi na komputerze

 

Ważna różnica w stosunku do „zwykłych” książek jest taka, że e-booki mają atrybut wypożyczenia. Tak więc, jeśli czytnik nie zostanie podłączony do aplikacji Legimi, książka przestanie się otwierać po upływie ważności abonamentu. Nie można też takiej książki przekazać komuś innemu. E-booki są zapisane w plikach o rozszerzeniu AZW. Nowe oprogramowanie wewnętrzne czytników Kindle nie pozwala w nich zmieniać pogrubienia czcionki, nie mają także dzielenia wyrazów, co wynika ze specyfiki zastosowanego w wypożyczalni formatu plików.

 

Czytnik przypisany do abonamentu nie może być zbyt często zmieniany

 

Krok piąty – płacenie

Abonament można wykupić na miesiąc lub (z umową) na dwanaście miesięcy. Dostępne są dwie taryfy. W pierwszej z nich („ebooki bez limitu”) można korzystać z 4 urządzeń (w tym jeden czytnik - Kindle). Tylko na czytniku ilość pobrań e-booków ograniczona jest do siedmiu. W drugiej ofercie (ebooki + audiobooki bez limitu) można słuchać audiobooków, a na czytnik Kindle da się pobrać do dziesięciu książek. Przy wybraniu tańszego abonamentu rocznego zapłacimy 39,99 PLN/mies., a przy droższym 44,99 PLN/mies. U operatorów telefonicznych ta sama oferta powinna być tańsza.

 

Z abonamentu można także korzystać u operatorów telefonicznych, np. w usłudze "Czytelnia w Play by Legimi" (źródło: www.play.pl)

 

Wybór czytnika Kindle do abonamentu Legimi

W bieżącej ofercie Amazonu znajdują się trzy czytniki Kindle. Niestety, najnowszy z nich – Kindle Paperwhite 4 nie jest jeszcze (w momencie pisania tego tekstu) obsługiwany przez aplikację Legimi. Z wypożyczalni skorzystać więc można na Kindle 8 lub Kindle Oasis 2 lub wcześniejszych dotykowych modelach (Kindle Touch, Kindle 7, Kindle Paperwhite 1-3, Kindle Voyage, Kindle Oasis 1). Ja osobiście polecam Kindle Paperwhite 4, ale trzeba jeszcze chwilę poczekać na obsługę tego modelu przez aplikację Legimi. Optymalny (w tym momencie) czytnik (Kindle Paperwhite 3) nie jest już sprzedawany przez producenta.

 

Bieżąca oferta czytników Kindle współpracujących z wypożyczalnią Legimi

 

Model czytnika

Uwagi

Cena

Kindle 8

[produkcja zakończona]

Ekran o przekątnej 15 cm (6 cali) i rozdzielczości 167 ppi bez wbudowanego oświetlenia; 4 GB pamięci wewnętrznej; biała lub czarna obudowa. Czytnik nie jest już produkowany.

82,68 EUR

(ok. 360 PLN)

Kindle 10

Ekran o przekątnej 15 cm (6 cali) i rozdzielczości 167 ppi wbudowane oświetlenie (4 LEDy); 4 GB pamięci wewnętrznej; biała lub czarna obudowa. Następca Kindle 8. Także z polskiego Amazonu.

93,01 EUR

(ok. 400 PLN)

 

399,99 PLN (z amazon.pl)

Kindle Paperwhite 4

[produkcja zakończona]

Przed ew. zakupem warto się upewnić czy Czytnik już współpracuje z aplikacją. Ekran o przekątnej 15 cm (6 cali) i rozdzielczości 300 ppi z wbudowanym oświetleniem; 8/32 GB pamięci wewnętrznej; czarna obudowa; wodoodporny

144,70 EUR

(ok. 630 PLN)

 

175,71 EUR

(ok. 765 PLN)

Kindle Oasis 2

[produkcja zakończona]

Ekran o przekątnej 17,7 cm (7 cali) i rozdzielczości 300 ppi z wbudowanym oświetleniem; 8/32 GB pamięci wewnętrznej; fizyczne przyciski zmiany stron; grafitowa lub złota obudowa; wodoodporny. Nie jest wysyłany bezpośrednio do Polski, zakup możliwy przez pośrednika pocztowego 

229,99 EUR

(ok. 1 000 PLN)

 

259,99 EUR

(ok. 1 130 PLN)

Kindle Oasis 3

Ekran o przekątnej 17,7 cm (7 cali) i rozdzielczości 300 ppi z wbudowanym oświetleniem o regulowanej temperaturze barowej; 8/32 GB pamięci wewnętrznej; fizyczne przyciski zmiany stron; grafitowa lub złota obudowa; wodoodporny. Nie jest wysyłany bezpośrednio do Polski, zakup możliwy przez pośrednika pocztowego

229,99 EUR

(ok. 1 060 PLN)

 

259,99 EUR

(ok. 1 195 PLN)

Kindle Paperwhite 5

Ekran o przekątnej 17,3 cm (6,8 cala) i rozdzielczości 300 ppi z wbudowanym oświetleniem i regulowaną temperaturą barową oświetlenia; 8/32 GB pamięci wewnętrznej; wodoodporny. Z polskiego Amazonu.

689,99 PLN

 

Podsumowanie

Po raz kolejny Legimi przekracza bariery, które przekroczyć nie jest łatwo. Zarówno wejście ze swoją usługą do ekosystemu Kindle (ominięcie prowizji dla Amazonu) jak i świata Mac OS (ominięcie prowizji dla Apple), to raczej spore wyzwanie dla polskiej firmy. Póki co się sprawdza i oby tak zostało. Posiadacze komputerów Apple i czytników Kindle zyskali ofertę, która ma powinna się sprawdzić o ile ktoś szuka abonamentowego dostępu do e-booków i audiobooków.

 

Po raz kolejny Legimi przekracza bariery...

 

W komentarzach użytkowników, na temat korzystania z wypożyczalni Legimi, często pojawiał się argument większej odwagi w doborze lektury. Sam tego doświadczyłem. Dzięki swobodnemu dostępowi do tysięcy tytułów, można rozpocząć lekturę wybranej pozycji bez ryzyka finansowego (abonament i tak już został opłacony). Jeśli kupimy e-booka, który zupełnie nie trafia w nasze gusta – kamień w wodę. Jeśli w Legimi wybierzemy na półkę taką pozycję, nic się złego nie dzieje, po prostu przerywamy lekturę i sięgamy po następną. W przypadku usługi przeznaczonej dla czytników Kindle, nie jest to możliwe w takim zakresie jak np. w przypadku PocketBooków. Tu mamy do wyboru kilka e-booków na miesiąc. Należy więc dość ostrożnie wybierać to, co chcemy przeczytać, bo może się okazać, że będziemy wyczekiwać końca okresu rozliczeniowego, aby w końcu pobrać coś do czytania, co nam się spodoba.

 

Jeśli mam aktywny dostęp do wypożyczalni, możesz otrzymać 30 dni (a nie 14) darmowego okresu testowego, korzystając z tego odsyłacza

 

Plusy

- dostępna na najpopularniejsze w Polsce czytniki;

- mniejsze ryzyko finansowe w przypadku trafienia na słabą lekturę;

- pliki można przez miesiąc używać bez kontaktu z komputerem;

- usługa dostępna również u operatorów telefonicznych;

- normalnie wyświetlają się okładki książek.

 

Minusy

- dostęp na nowszych (dotykowych) modelach Kindle;

- mniejsza swoboda w wyborze książek (raz wypożyczonych książek nie można zmienić przed upływem miesiąca);

- w ramach abonamentu brak synchronizacji postępów czytania między Kindle a innymi urządzeniami;

- ograniczona oferta w stosunku do innych abonamentów;

- tylko siedem lub dziesięć książek na miesiąc;

- można korzystać tylko z jednego czytnika Kindle;

- podłączenie drugiego czytnika do abonamentu to dodatkowe 20 PLN;

- słabe formatowanie niektórych książek (tekst wyrównany do lewego marginesu, brak dzielenia wyrazów);

- brak obsługi abonamentu w wersji bibliotecznej.

 

P.S.

Każdy, kto został przyjęty do testowania nowej usługi, mógł cieszyć się dostępem do wypożyczalni. Dziękuję Legimi za dostęp do wypożyczalni, na potrzeby niniejszego wpisu.

 

[Aktualizacja 1 I 2019 r.]

Jeśli czytnik (podłączony do komputera) nie jest rozpoznawany przez aplikację, należy napisać do wsparcia Legimi, najlepiej przez konto na FB.

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon