904 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

WYPOŻYCZALNIA e-booków Legimi na CZYTNIKACH PocketBook - zestawienie

Kolejne modele czytników PocketBook, teraz już niemal standardowo wzbogacone są o obsługę wypożyczalni Legimi. Tegoroczne premiery znacznie rozszerzają wybór sprzętu do korzystania z abonamentowego dostępu. Uzyskałem właśnie wstępną informację, że także ostatnia premiera - PocketBook Touch HD 3 – jest planowany, jako czytnik już jest z obsługą wypożyczalni Legimi. Jako, że pytany byłem ostatnio także o to, które starsze modele (np. do kupienia jako używane) warto wziąć pod uwagę, przy Legimi, postanowiłem zrobić niniejsze zestawienie.

 

Najnowszy model - PocketBook Touch HD 3 także ma powinien otrzymać obsługę Legimi (źródło: pocketbook.com)

 

Wspominam o marce PocketBook, ponieważ moim zdaniem korzystanie z abonamentu Legimi właśnie na tych czytnikach jest zwyczajnie najwygodniejsze. W tym przypadku cenię je za integrację usługi z pozostałymi funkcjami oprogramowania – przede wszystkim z biblioteczką. Książki z Legimi wyświetlane są tak samo jak inne e-booki, można więc w nich korzystać z zainstalowanych słowników jak i cieszyć się podziałem wyrazów, podkreśleniami, notatkami czy wyszukiwaniem. Książki z Legimi mają po prostu taką samą „funkcjonalność” jak inne EPUBy. Brakuje tego inkBookom. Z kolei czytniki Kindle mają dość ograniczoną ofertę dostępnych, w ramach wypożyczalni, książek.

 

Obecnie lista PocketBooków z obsługą wypożyczalni Legimi jest już dość długa i obejmuje osiem modeli (w tym cztery z bieżącej oferty). PocketBook Touch HD 3 najprawdopodobniej wkrótce do tej listy dołączy już do tej listy dołączył. Jest więc z czego wybierać.

 

Czytniki marki PocketBook obsługujące wypożyczalnię Legimi

Model czytnika

Wyróżnik w przypadku Legimi

Cena katalogowa

Uwagi

PocketBook Touch Lux 2

 

-

wycofany z produkcji, więcej we wpisie tutaj

PocketBook Touch Lux 3

pierwszy z obsługą Legimi; szary, bordowy, biały, złoty

-

wycofany z produkcji, wciąż do kupienia w niektórych sklepach; więcej we wpisie tutaj

PocketBook Sense

bardzo lekki i niewielki

-

wycofany z produkcji, więcej we wpisie tutaj

PocketBook Touch HD

pierwszy czytnik z ekranem 300 ppi i obsługą Legimi

-

wycofany z produkcji, więcej we wpisie tutaj

PocketBook Touch HD 2

ekran E-Ink o rozdzielczości 300 ppi i oświetleniem z regulowaną temperaturą barwową; bordowy, brązowy

659 PLN

wycofany z produkcji, więcej we wpisie tutaj

PocketBook Aqua 2

wodoodporny, najtańszy czytnik z obsługą Legimi; lazurowy

529 PLN

więcej we wpisie tutaj; dostępny także w ofercie ratalnej na stronie Legimi; wycofany z produkcji

PocketBook InkPad 3

ekran E-Ink o przekątnej 7,8 cala, rozdzielczości 300 ppi i oświetleniem z regulowaną temperaturą barwową; brązowy, czarny

1 099 PLN

największy ekran, więcej we wpisie tutaj; dostępny także w ofercie ratalnej na stronie Legimi

PocketBook Touch Lux 4

najlżejszy (obok Touch HD 3 i Touch Lux 5) obecnie model z Legimi

509 PLN

najtańszy sensowny czytnik do Legimi, więcej we wpisie tutaj; dostępny także w ofercie ratalnej na stronie Legimi; wycofany z produkcji

PocketBook Touch HD 3

wodoodporny; ekran 300 ppi z oświetleniem o regulowanej temperaturze barwowej

699 PLN

więcej we wpisie tutaj; już obsługuje Legimi trzeba poczekać na aktualizację oprogramowania do wersji ze wsparciem wypożyczalni Legimi

PocketBook InkPad 3 Pro

wodoodporny; ekran E-Ink o przekątnej 7,8 cala, rozdzielczości 300 ppi i oświetleniem z regulowaną temperaturą barwową

1 149 PLN

więcej we wpisie tutaj; już obsługuje Legimi;

PocketBook Touch Lux 5

najnowszy model; najlżejszy (obok Touch HD 3 i Touch Lux 4); ekran E-Ink o przekątnej 6 cali, rozdzielczości 212 ppi i oświetleniem z regulowaną temperaturą barwową

529 PLN

więcej we wpisie;

PocketBook Color

jedyny na rynku czytnik z kolorowym ekranem E-Ink (o przekątnej 6 cali, rozdzielczości 300 ppi dla czarno-białego tekstu i 100 ppi dla koloru)

899 PLN

więcej we wpisie;

PocketBook InkPad X

model z największym ekranem w ofercie firmy; ekran E-Ink Mobius (nietłukący) o przekątnej 10,3 cala, rozdzielczości 227 ppi i oświetleniem z regulowaną temperaturą barwową

1 899 PLN

największy czytnik z obsługą Legimi, więcej we wpisie;

PocketBook InkPad Color

model z największym kolorowym ekranem w ofercie firmy; ekran E-Ink Kaleido Plus o przekątnej 7,8 cala, rozdzielczości 300 ppi dla tekstu i 100 ppi dla koloru oraz oświetleniem

1 399 PLN

największy kolorowy czytnik z obsługą Legimi, więcej we wpisie;

 

Przypominam, że wypożyczalnia Legimi polega na czasowym dostępie do e-booków oraz audiobooków w ramach opłaconego abonamentu miesięcznego. Można zawrzeć umowę na dłuższy czas, lub co miesiąc odnawiać dostęp. Szczegóły podane są na stronie usługi. Operatorzy telefoniczni oferują wypożyczalnię właśnie jako dodatkową, co miesiąc płatną, usługę (np. jako „Czytelnia w Play by Legimi” czy "Ebooki Legimi" w T-Mobile), z której można zrezygnować w dowolnej chwili. Kupując abonament, trzeba mieć na uwadze, że na czytnikach nie będą działać audiobooki z Legimi, tylko E-booki.

 

Dostęp do wypożyczalni Legimi oferują także operatorzy telefonii komórkowej (źródło: play.pl)

 

Katalog cyfrowej biblioteki liczy obecnie ponad 22 tys. [Aktualizacja 12 XI 2019 r.] 30,5 polskojęzycznych e-boków (nie dotyczy czytników Kindle). Na PocketBookach można korzystać także z abonamentu Legimi użyczanego poprzez biblioteki publiczne. Szerzej opisywałem to w tekście „Legimi w bibliotece – za darmo...”. Lista bibliotek wymienionych we wspomnianym wpisie już nie jest aktualna, ale raczej się ona zwiększa niż zmniejsza. Warto spytać w lokalnej placówce.

 

Jeśli mam aktywny dostęp, z mojego polecenia można otrzymać 30 dni bezpłatnego dostępu

 

Jeśli chcesz bezpłatnie przetestować wypożyczalnię Legimi, wejdź z tego odsyłacza. Możliwe, że otrzymasz 30 dni dostępu gratis. Warto sprawdzić, bo zazwyczaj (bez polecenia) jest to 7 lub 14 dni.

 

Legimi reklamowane w Bibliotece Kraków (źródło: biblioteka.krakow.pl)

 

[Aktualizacja 6 III 2021 r.]

Wszystkie bieżące modele czytników PocketBook można kupić w amazon.pl. Ceny są płynne, ale zwykle niższe od konkurencyjnej oferty na naszym rynku. Więcej we wpisie „Czytniki PocketBook trochę TANIEJ w Amazonie niż u konkurencji”.

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon