905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: PocketBook InkPad Color – KOLOR w rozmiarze 7,8 cala

PocketBook znowu jest pierwszy w Europie prezentując swoją tegoroczną nowość. Producent zapowiedział wprowadzenie nowego modelu czytnika z kolorowym ekranem. PocketBook InkPad Color będzie nie tylko większy od poprzednika (PocketBook Color) ale także wyposażony w ekran nowszej generacji. W kolorowym InkPadzie zastosowano unowocześnioną wersję ekranu E-Ink Kaleido, która ma zapewnić bardziej realistyczne oddanie barw. Czy tak będzie, przekonamy się już niedługo. PocketBook InkPad Color może trafić na polski rynek jeszcze w lutym.

 

PocketBook InkPad Color (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

PocketBook InkPad Color – co wiemy?

Z parametrów, które podał producent wynika, że PocketBook InkPad Color będzie powiększoną wersją sześciocalowego modelu, który już znamy. Tym razem będzie to ekran wykonany w technologii E-Ink New Kaleido o przekątnej 7,8 cala z warstwą tekstową (1872×1404 piksele, 300 ppi) oraz kolorową (4096 kolorów, 100 ppi). Producent zapowiada polepszenie komfortu czytania w stosunku do sześciocalowego modelu PocketBook Color, ponieważ usprawnione filtry ekranu poprawiły jasność i nasycenie kolorów, a tło stron zostało wybielone. Wciąż nie będą to miliony odcieni barw jak we współczesnych tabletach czy telefonach, ale powinno być zdecydowanie wyraźniej.

 

PocketBook InkPad Color (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Reszta parametrów w zasadzie nie zmieni się w porównaniu do PocketBooka Color. Podobnie jak w kolorowym modelu sześciocalowym, nie ma tu regulowanej temperatury barwowej oświetlenia. Za szybkość pracy odpowiada dwurdzeniowy procesor 1 GHz, który ma do dyspozycji 1 GB pamięci RAM. Za to użytkownik ma do dyspozycji 16 GB pamięci wewnętrznej (pomniejszonej o pliki systemu operacyjnego). Rozmiary i kształt obudowy będą takie same jak w przypadku wcześniejszych InkPadów – 195×136,5×8 mm. Do nowości należy zaliczyć wprowadzenie gniazda USB C (wcześniej miał takie tylko PocketBook InkPad X). Jako, że kolorowy InkPad nie jest wodoodporny, pozostawiono gniazdo pamięci kart microSD (do 32 GB). Czytnik obsługuje audio poprzez przejściówkę USB C-minijack lub BT. Nowość waży 225 g, czyli podobnie jak InkPad 3 (210 g) lub InkPad 3 Pro (225 g).

 

Dolna krawędź obudowy zawiera wyłącznik, gniazdo kart microSD i gniazdo USB C (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Porównanie podstawowych cech linii PocketBook InkPad

 

PocketBook InkPad 3

(PB 740)

PocketBook InkPad 3 Pro

(PB 740 Pro)

PocketBook InkPad Color

(PB 741)

ekran (przekątna)

19,81 cm (7,8”)

19,81 cm (7,8”)

19,81 cm (7,8”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1872 × 1404 (300 ppi)

E-Ink Carta

1872 × 1404 (300 ppi)

E-Ink new Kaleido

1872 × 1404 (300 ppi dla tekstu, 100 ppi dla kolorów)

kolor

nie

nie

tak [4096]

płaski front

nie

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

tak

wodoodporność

nie

tak

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

(SMARTlight)

tak

(SMARTlight)

nie

pamięć wewnętrzna [GB]

8

16

16

procesor [GHz]

1,0 (dwurdzeniowy)

1,0 (dwurdzeniowy)

1,0 (dwurdzeniowy)

masa [g]

210

225

225

wymiary [mm]

195 × 136,5 × 8

195 × 136,5 × 8

195 × 136,5 × 8

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

tak

kolor obudowy

ciemnobrązowy, czarny

metaliczny szary

srebrny

dodatkowe uwagi

karta microSD do 32 GB, żyroskop, audio (TTS i MP3), Send-to-PocketBook, Dropbox, Legimi, Empik Go

żyroskop, audio (TTS i MP3), Send-to-PocketBook, Dropbox, Legimi

karta microSD do 32 GB, żyroskop, audio (TTS i MP3), Send-to-PocketBook, Dropbox

premiera rynkowa [rok]

2018

2019

2021

cena katalogowa

1 099 PLN

1 149 PLN

1 399 PLN

 

Zapowiedziano także wprowadzenie do tego modelu obsługi wypożyczalni zarówno Legimi jak i Empik Go.

 

Podsumowanie

Nie wiem, jak przyjął się sześciocalowy PocketBook Color w Polsce czy w Europie. Warto jednak zauważyć, że jest on najlepiej sprzedającym się czytnikiem w działającym na terenie Stanów serwisie sprzedażowym Newegg. Oczywiście najpopularniejsze na tamtejszym rynku czytniki Kindle czy Kobo w zasadzie nie są brane pod uwagę w takim podsumowaniu, ponieważ trafiają do amerykańskich klientów innymi kanałami sprzedażowymi. Ale znamienne, że właśnie PocketBook Color wiedzie prym. Wygląda więc na to, że kolorowy ekran jest tym, co interesuje całkiem wielu czytelników e-booków. PocketBook InkPad Color z większym ekranem i bardziej wyrazistymi kolorami ma szansę ten sukces tylko rozszerzyć.

 

PocketBook Color jako "#1 Best Seller" w dziale czytników sklepu newegg.com (źródło: newegg.com)

 

[Aktualizacja 5 XI 2021 r.]

Zapraszam do lektury pełnej recenzji InkPada Color (wpis "Recenzja: PocketBook InkPad Color – KOLOR w rozmiarze 7,8 cala"). Obecnie zwykle najtaniej można go kupić w Amazonie. Więcej na ten temat we wpisie "Czytniki PocketBook trochę TANIEJ w Amazonie niż u konkurencji".