905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Premiera: PocketBook Color – sześciocalowy czytnik Z KOLOROWYM ekranem

PocketBook ogłosił właśnie premierę rynkową, zapowiadanego już w kwietniu, sześciocalowego czytnika z kolorowym ekranem nowej generacji. Teraz już znamy parametry, a wkrótce pierwsze egzemplarze powinny trafić do rąk użytkowników, także w Polsce. Mam nadzieję, że kolor to będzie przełom technologiczny na rynku czytników książek. Zapewne nie na taką skalę jak w przypadku fotografii czy telewizji, ale jednak. Tak jak druk książek kolorowych nie wyparł książek czarno-białych, tak i czytniki z kolorowymi ekranami zapewne nie wyprą i nie zastąpią całkowicie „tradycyjnych”, ale na pewno jest dla koloru miejsce na rynku.

 

PocketBook Color (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

PocketBook Color

PocketBook Color to pierwszy w Polsce czytnik z sześciocalowym, dotykowym ekranem wykonanym w technologii E-Ink Kaleido. Oznacza to, że zachowa cechy innych czytników z ekranami z papieru elektronicznego, a więc będzie można czytać tak samo, jak książkę. Nowością jest oczywiście możliwość wyświetlania 4096 kolorów. Trudno to porównać do możliwości dzisiejszych ekranów smartfonów czy telewizorów. Nie ma się więc co nastawiać na podobną precyzję odwzorowania barw. Rozdzielczość 300 ppi zachowana jest w trybie wyświetlania czarno-białego tekstu, jednak przy kolorach jest ona mniejsza. W przypadku obrazów kolorowych jest to prawdopodobnie 100 ppi. Sposób wyświetlania tekstu można poprawić ustawiając w każdej książce dodatkowo poprzez dobór poziomu kontrastu, jasności, nasycenia i korekcji gamma.

 

PocketBook Color (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Pozostałe parametry techniczne, lokują czytnik wśród oferty droższych modeli PocketBooka. Z jednej strony katalogowa cena 899 PLN wynika z samego ekranu, ale i pozostałe wyposażenie stoi na podobnym poziomie co PocketBook Touch HD 3. Jest tu więc dwurdzeniowy procesor, 16 GB pamięci wewnętrznej, obsługa audio przez BT i kabel-przejściówkę microUSB oraz gniazdo kart pamięci microSD. Obecność tego ostatniego (czego nie ma w Touch HD 3) wynika zapewne z faktu, że kolorowe wydawnictwa są znacznie obszerniejsze niż „zwykłe” e-booki. No i PocketBook Color nie jest wodoodporny. Producent nie podał informacji na temat ewentualnej obsługi wypożyczalni Legimi przez ten model.

 

Porównanie parametrów czytników PocketBook Touch HD 3 i PocketBook Color

 

PocketBook Touch HD 3

(PB 632)

PocketBook Color

(PB 633)

ekran (przekątna)

15,2 cm (6”)

15,2 cm (6”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1448×1072 (300 ppi)

E-Ink Kaleido

1448×1072 (300 ppi dla odcieni szarości, 100 ppi dla kolorów)

kolor (odcienie)

nie

tak (4096)

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

tak

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

(SMARTlight)

nie

pamięć wewnętrzna [GB]

16

16

procesor [GHz]

1,0 (dwurdzeniowy)

1,0 (dwurdzeniowy)

pamięć operacyjna RAM [MB]

512

512

masa [g]

155

160

wymiary [mm]

161,3×108×8

161,3×108×8

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

audio

tak (MP3, M4B)

przez adapter microUSB-minijack lub BT, TTS (Ivona)

tak (MP3, M4B)

przez adapter microUSB-minijack lub BT, TTS (Ivona)

kolor obudowy

miedziano-czarny, szaro-czarny

srebrno-czarny

dodatkowe uwagi

aplikacja Legimi, słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), Send-to-PocketBook, Dropbox, akcelerometr, wybudzanie przez okładkę, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników

karta microSD do 32 GB, słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), Send-to-PocketBook, Dropbox, akcelerometr, wybudzanie przez okładkę, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników

premiera rynkowa [rok]

2018

2020

cena katalogowa [PLN]

699

899

 

PocketBook Color na razie oferowany jest w przedsprzedaży, a wysyłka rozpocznie się za kilka dni – od 31 lipca 2020 r. Póki co, można go zamawiać w sklepie oficjalnego polskiego dystrybutora: czytio.pl.

 

Co czytać w kolorze?

Przedsprzedaż powiązana jest z akcją promocyjną, w której dla pierwszych stu osób, które zakupią PocketBooka Color, przewidziano kody na bezpłatne e-booki „ze specjalnie dobranej oferty Wydawnictwa Marginesy oraz księgarni Ebookpoint i Woblink”. Jak się można spodziewać, będą to publikacje zawierające takie elementy graficzne, które sprawdzą się właśnie na kolorowym ekranie. I tak Wydawnictwo Marginesy oferuje jeden z sześciu e-booków o tematyce biograficznej (m.in. „Saga Puszczy Białowieskiej” Simony Kossak). Księgarnia Woblink z kolei przygotowała ponad czterdzieści pozycji do wyboru (m.in. „Nowe przygody Bolka i Lolka. Domowi odkrywcy” Leszka Talko). Kolejnym partnerem akcji jest księgarnia ebookpoint.pl, z której oferty można wybrać jeden z dwudziestu tytułów z oferty Grupy Helion (sprzedawca przekaże kod na e-booka z wybranej puli, w której są przewodniki turystyczne, książki poświęcone dietetyce i kulinariom oraz pozycje związane z samorozwojem).

 

Promocyjna oferta Wydawnictwa Marginesy (źródło: publio.pl)

 

Podsumowanie

Wcześniejsze próby wprowadzenia czytników z kolorowymi ekranami nie powiodły się. Problemem była słaba rozdzielczość, niskie nasycenie kolorów i bardzo wysoka cena urządzeń. Kiedy na żywo zobaczyłem pierwszego kolorowego PocketBooka (PocketBook Color Lux) na targach IFA 2013 w Berlinie, zrobiłem mu raptem dwa zdjęcia. Obraz na ekranie czytnika był raczej rozczarowujący. Tym razem także dużo zależy od wrażenia, jakie wywrze na czytelnikach jakość kolorów w ekranach E-Ink Kaleido. Prognozy są o tyle dobre, że w pierwszych recenzjach chińskich urządzeń (czytnik iReader C6 i telefony Hisense) z tego typu ekranami, pozytywnie zaskoczyły one autorów serwisu Good e-Reader. PocketBook wprowadzając na rynek pionierskie urządzenie PocketBook Color, wiele ryzykuje ale i pokazuje markę oraz jej innowacyjność z dobrej strony.