905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Premiera: PocketBook Basic Lux 4 – prosty czytnik z Legimi i Empik Go

PocketBook, choć inwestuje sporo wysiłku w dostarczenie na rynek innowacji choćby w postaci czytników z kolorowymi ekranami, nie zapomina także o prostych urządzeniach. Linia Basic Lux została zaktualizowana w postaci modelu PocketBook Basic Lux 4, a nowością jest zamiana stosowanego dotychczas „zwykłego” ekranu na dotykowy. Tym samym firma najwyraźniej kończy z rozwojem czytników bez dotykowego ekranu.

 

PocketBook Basic Lux 4 (źródło: czytio.pl)

 

Poza tym urządzenie wygląda dokładnie jak poprzednik. Będą więc na niego pasować okładki, które zostały już wyprodukowane z myślą o takich modelach jak PocketBook Touch Lux 4 czy PocketBook Touch Lux 5. Polecam takie z silikonowymi pleckami i funkcją podstawki (więcej we wpisie: „SILIKONOWE okładki na czytniki PocketBook z aliexpress.com”).

 

PocketBook Basic Lux 4 - na dolnej krawędzi obudowy umieszczono (od prawej) wyłącznik, gniazdo kart microSD oraz gniazdo microUSB (źródło: czytio.pl)

 

PocketBook Basic Lux 4 jest wyposażony (tak jak poprzednio) w sześciocalowy ekran E-Ink Carta o standardowej dziś rozdzielczości 1024×758 pikseli (212 ppi). Choć tym razem będzie on dotykowy, to w przypadku oświetlenia zrezygnowano z opcji regulacji temperatury barwowej. To zdecydowany krok wstecz. Co dziwne, zabrakło także powszechnie już stosowanego gniazda USB-C, pozostawiając microUSB. To także trudno uznać za krok do przodu.

 

Porównanie podstawowych cech czytników PocketBook Basic Lux 3 i PocketBook Basic Lux 4

 

PocketBook Basic Lux 3

(PB 617)

PocketBook Basic Lux 4

(PB 618)

ekran (przekątna)

15,2 cm (6”)

15,2 cm (6”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

nie

tak

wodoodporność

nie

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

(SMARTlight)

nie

pamięć wewnętrzna [GB]

8

8

procesor [GHz]

1,0 (dwurdzeniowy)

1,0 (dwurdzeniowy)

pamięć operacyjna RAM [MB]

512

512

masa [g]

155

155

wymiary [mm]

161,3×108×8

161,3×108×8

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

czarny

czarny

aplikacja Legimi, Empik Go

nie

tak

dodatkowe uwagi

słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), karta microSD do 32 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, PocketBook Cloud, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników

słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), karta microSD do 32 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, PocketBook Cloud, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników

premiera rynkowa [rok]

2022

2023

cena katalogowa [PLN]

499

499

 

W sumie otrzymujemy więc niemal wierną kopię wycofanego chwilę temu z rynku czytnika PocketBok Touch Lux 4. Choć z drugiej strony może to być o tyle interesujące, że PocketBook Basic Lux 4 będzie tym samym jednym z najtańszych na rynku sensownym czytnikiem z obsługą polskich wypożyczalni e-booków – Legimi i Empik Go.

 

Nie będzie jednak najtańszy, ponieważ ten model wyceniono na 499 PLN, a więc tyle samo co kosztuje obecnie Empik GoBook (posiadający regulację temperatury barwowej oświetlenia). Czytnik Empiku jest odpowiednikiem PocketBook Touch Lux 5, który oferowany jest o 60 PLN drożej. Również bezpośredni konkurent w postaci Kindle 11 jest niewiele droższy, bo kosztuje 510 PLN.

 

Podsumowanie

Szkoda, że w nowym modelu linii Basic zrezygnowano z ekranu bez warstwy dotykowej. Czytniki takie wciąż mogą się sprawdzić. Przekonałem się o tym biorąc całkiem niedawno do recenzji archiwalnego Kindle 3 Keyboard czy Bemi Cognita CGA. W obydwu tych czytnikach ekran, choć starej generacji, wciąż wygląda ładniej niż w wielu nowych urządzeniach. Między innymi właśnie dzięki temu, że nie ma tam dodatkowej warstwy odpowiadającej za obsługę dotyku, która przy okazji może pogorszyć kontrast. W kontekście tego, moim zdaniem zmiany wprowadzone w modelu Basic Lux 4 nie przysporzą mu popularności. Czytniki tej serii może nie były tak wygodne w użyciu jak urządzenia z dotykowymi ekranami, ale dzięki brakowi warstwy dotykowej, miały całkiem ładny kontrast. Jednak wygląda na to, że także PocketBook zakończył przygodę z ekranami bez dotyku.

 

Gdybym miał dziś wybierać najtańszy czytnik z przeznaczeniem głównie do Legimi czy Empik Go, i tak bym wybrał Empik GoBook lub PocketBooka Touch Lux 5. Zaś w czasie promocji cenowej można też rozważyć zakup Kindle 11 pamiętając jednak, że na czytnikach Kindle jest limit wypożyczeń 7 lub 10 e-booków miesięcznie.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to