905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: PocketBook Era Color – siedem cali w kolorze

PocketBook Era Color będzie kolejnym wcieleniem udanego modelu PocketBook Era – czytnika książek z ekranem o przekątnej siedmiu cali i fizycznymi przyciskami zmiany stron. Firma właśnie zapowiedziała wprowadzenie nowości na rynek. W informacji prasowej zapewniono, że od razu będą w czytniku obecne aplikacje obsługujące obydwie polskie wypożyczalnie e-booków: Legimi i Empik Go.

 

PocketBook Era Color (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Ekran to oczywiście najbardziej widoczna modyfikacja w porównaniu do pierwszej Ery. W Erze Color producent zdecydował się na E-Ink Kaleido 3. To rodzaj ekranu znany już m.in. z modelu PocketBook InkPad Color 3. Obecnie to najpopularniejszy typ ekranu stosowany w kolorowych czytnikach. Cechuje go (póki co) najlepsze odwzorowanie kolorów i czas reakcji. Jednak producenci i recenzenci wyraźnie zaznaczają, że nie są to kolory, do jakich przywykliśmy w przypadku korzystania z ekranów znanych choćby ze smartfonów. W Kaleido 3 jest możliwość odwzorowania 4096 kolorowych odcieni (150 ppi). Warstwa odpowiadająca za tekst pracuje w pełnej dostępnej rozdzielczości 300 ppi. Zapewne, podobnie jak w InkPadzie Color 3, jakość tekstu także w Erze Color będzie lekko pogorszona delikatną siateczką nadległej warstwy kolorowej.

 

PocketBook Era Color (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Czym jeszcze różni się nowy model od poprzedniego? Okazuje się, że nie tylko ekranem, ale także ośmiordzeniowym szybszym (1,8 GHz) procesorem, standardem BlueTooth 5.4 i dwuzakresowym wi-fi. Wygląda na to, że w nowej Erze znalazły się najnowsze komponenty używane przez producenta, które do tej pory były tylko w InkPadzie Color 3.

 

Porównanie parametrów czytników PocketBook Era i PocketBook Era Color

 

PocketBook Era

(PB 700)

PocketBook Era Color

(PB 700K3)

ekran (przekątna)

17,8 cm (7”)

17,8 cm (7”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta 1200

1680 × 1264

(300 ppi)

E-Ink Kaleido 3

1680 × 1264 (300 ppi) - tekst

840 × 632 (150 ppi) - kolor

kolor [odcienie]

nie

tak [4096]

płaski front

tak

tak

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

tak

tak

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

(SMARTLight)

tak

(SMARTLight)

pamięć wewnętrzna [GB]

16/64

32

procesor [GHz]

1,0

(dwurdzeniowy)

1,8

(czterordzeniowy)

masa [g]

228

235

wymiary [mm]

155 × 134,3 × 7,8

155 × 134,3 × 7,8

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

słoneczny miedziany, gwiezdny srebrny

niebiesko-szary

audio

TTS i MP3 (głośnik, BT, adapter)

TTS i MP3 (głośnik, BT, adapter)

dodatkowe uwagi

żyroskop, USB-C, Send-to-PocketBook, Dropbox, Legimi, Empik Go, opcja ładowania bezprzewodowego, opcja wyświetlania w trybie odwróconym

żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox, USB-C z OTG, Legimi, Empik Go, opcja ładowania bezprzewodowego, opcja wyświetlania w trybie odwróconym

premiera rynkowa [rok]

2022

2024

cena katalogowa [PLN]

959/1099

1149

 

Warto dodać, że PocketBook Era Color jest wodoodporna (IPX8), posiada także wbudowany głośnik. PocketBook Era z czarno-białym ekranem wciąż jest w sprzedaży, ale od dłuższego czasu nie ma już wersji z 64 GB pamięci wewnętrznej. Pozostała w ofercie tylko wersja ze srebrną obudową i 16 GB.

 

Podsumowanie

Jeśli moje przypuszczenia są słuszne, w nowej Erze Color producent umieścił komponenty (procesor, pamięć) zastosowane wcześniej w modelu InkPad Color 3. Dzięki temu Era Color może być najszybciej działającym PocketBookiem. Daty rynkowej premiery jeszcze nie podano. [Aktualizacja: na stronie PocketBooka w oficjalnym komunikacie podano kwiecień 2024 r.] Mam jednak nadzieję, że dzięki niższej (w porównaniu do wspomnianego kolorowego InkPada) cenie, może to też być czytnik, który w tym roku przybliży kolorowy ekran szerszej rzeszy e-czytelników. Przegląd bieżącej oferty czytników PocketBook znaleźć można we wpisie „Poradnik: PORÓWNANIE modeli czytników książek marki PocketBook”.

 

[Aktualizacja 8 IV 2024 r.]

Czytnik PocketBook Era Color dostępny jest już w sklepie polskiego dystrybutora tej marki. Kosztuje 1149 PLN.

 

PocketBook Era Color w sklepie Czytio (źródło: czytio.pl)

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to