905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PocketBook Touch HD 2 – pierwszy PocketBook z regulowaną temperaturą barwową oświetlenia

PocketBook zasypał nas w tym roku masą nowości. Niedawno uruchomiono wypożyczalnię Legimi na PocketBooku Touch HD, wcześniej wprowadzono na rynek rubinową wersję tegoż PocketBooka Touch HD - Ruby Red, złotą wersję modelu Touch Lux 3. Pojawiły się także całkiem nowe urządzenia: PocketBook Basic 3, PocketBook Basic Lux oraz wodoodporny PocketBook Aqua 2.

 

PocketBook Touch HD 2 (źródło: mat. prasowe firmy PocketBook)

 

Dziś trafia na polski rynek kolejna nowość – PocketBook Touch HD 2. Tym, co wyróżnia go od pozostałych czytników tej marki (oraz od oferty niektórych konkurentów), jest zintegrowane oświetlenie z regulowaną temperaturą barwową. Funkcja została określona w opisie czytnika jako SMARTlight.

 

PocketBook Touch HD 2 posiada gniazdo kart micrSD, obsługuje pliki mp3 (źródło: mat. prasowe firmy PocketBook)

 

Nie wszyscy producenci mogą pochwalić się taką funkcjonalnością, jak ta wprowadzona właśnie w nowym PocketBooku. Pionierem w tym względzie był Rakuten Kobo ze swoim Kobo Aura One. Obecnie podobne rozwiązanie znajdziemy także w czytnikach z rodziny Tolino - Vision 4 HD, Tolino Epos. Podobną funkcję zastosowano we wchodzącym na amerykański rynek Nooku GlowLight 3. Jednak PocketBook Touch HD 2 to pierwszy czytnik posiadający regulację temperatury barwowej, który oficjalnie będzie sprzedawany na polskim rynku.

 

Od tyłu, PocketBook Touch HD 2, od poprzednika wyróżnia tylko kolor (źródło: mat. prasowe firmy PocketBook)

 

Co oznacza nowa funkcja SMARTlight w praktyce? PocketBook Touch HD 2 ma możliwość regulacji nie tylko poziomu natężenia oświetlenia ale również jego ciepłoty (temperatury barwowej). Daje to szansę na lepsze odczucia przy czytaniu z włączonym oświetleniem ekranu. Zainteresować się tym powinny przede wszystkim osoby czytające do późna w łóżku, szczególnie jeśli nie korzystają przy tym z zewnętrznego źródła światła (np. osobnej lampki z regulowaną temperaturą barwową). W nowym PocketBooku jest możliwość wyboru między światłem bardziej białym a żółtawym. SMARTlight może działać automatycznie lub regulowane przez użytkownika. W tym pierwszym przypadku czytnik będzie dobierał bardziej białe światło w ciągu dnia i automagicznie zmieniał je na żółtawe pod wieczór. Z kolei manualna regulacja, powinna dać użytkownikowi możliwość samodzielnego decydowania o tym, jakie w danym momencie światło mu odpowiada.

 

PocketBook Touch HD 2 trafił już kilkanaście dni temu na rynek rosyjski (źródło: mat. prasowe firmy PocketBook)

 

Poszczególni producenci czytników stosują różne komponenty odpowiedzialne za oświetlenie ekranów ich urządzeń. Pamiętam, jak sam byłem niemile zaskoczony, gdy pierwszy raz zobaczyłem zimne, nieprzyjemnie niebieskawe światełko Nooka Simple Touch with GlowLight. To mnie na długo wyleczyło z marzeń o czytniku z oświetleniem. Również współcześnie, pojawiają się uwagi użytkowników, dla których oświetlenie w jednym czytniku jest zbyt zimne (niebieskawe), lub za ciepłe (żółtawe). Mam nadzieję, że nikt z posiadaczy nowego PocketBooka nie będzie już miał problemów z nieodpowiednim kolorem światła. Można je dopasować! Samo oświetlenie ekranu w czytniku, jako takie, też się przydaje, szczególnie w miejscach, gdzie trudno o dobre światło – w poczekalniach, autobusach, pociągach itp.

 

W Legimi nie ma sprzedaży nowych PocketBooków (źródło: mat. prasowe firmy PocketBook)

 

Czytnik, który trafi na polski rynek, od razu będzie miał zainstalowane oprogramowanie obsługujące wypożyczalnię Legimi. Na szczęście oprogramowanie nowego modelu jest na tyle podobne do poprzednika, że nie musimy czekać, aż zostanie napisana nowa wersja aplikacji. To już piąty czytnik marki PocketBook (po Touch Lux 2, Touch Lux 3, Sense i Touch HD), który współpracuje z wypożyczalnią Legimi. Jednocześnie jeden z trzech, w bieżącej ofercie producenta. Na razie brak jest informacji, czy Legimi wprowadzi ten model do sprzedaży ratalnej, połączonej z abonamentem.

 

PocketBook Touch HD 2 pojawił się już przedpremierowo w niektórych sklepach (źródło: morele.net)

 

Poza tym, PocketBook Touch HD 2 nie różni się od swego poprzednika. No może jeszcze warto zwrócić uwagę na kolor obudowy. Nowy model oferowany jest (na razie?) tylko w wersji ciemnobrązowej. Parametry techniczne, kształt obudowy oraz użyte materiały, pozostały bez zmian. nawet masa (180g) się nie zmieniła. Mamy więc urządzenie z 8 GB wbudowanej pamięci z możliwością korzystania z kart microSD (do 32 GB). Czytnik obsługuje TTS (zamiany tekstu na głos), odsłuch plików audio (mp3) oraz wyświetlanie kilkunastu formatów plików tekstowych (m.in. EPUB, PDF, MOBI, FB2, DOC). Nie bez znaczenia, są fizyczne klawisze zmiany stron, które (jak dla mnie) są dużym udogodnieniem w czytniku. W testowanym przeze mnie poprzedniku nowego modelu, ekran jest mocną stroną czytnika. Pozostaje mieć nadzieję, że pomimo zastosowania nowego oświetlenia i tu będzie on wyraźny i kontrastowy. Postaram się to sprawdzić przy najbliższej okazji.

 

Czytnik będzie dostosowany do rynku polskiego, m.in. domyślnie ma być zainstalowana aplikacja Legimi (źródło: mat. prasowe firmy PocketBook)

 

PocketBook Touch HD 2 na rynku polskim oficjalnie będzie kosztował 699 PLN.