905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

PocketBook Basic Lux – czytnik podstawowy ale oświetlony

 

PocketBook wprowadzi lada chwila na polski rynek już drugi nowy model. O pierwszym – PocketBook Basic 3 - pisałem dwa tygodnie temu. Kolejna nowość to również rozwinięcie podstawowego modelu z oferty firmy. Tym razem nowością jest wprowadzenie oświetlenia do czytnika bez dotykowego ekranu. Na rynku brak jest takich rozwiązań, które łączą w sobie podstawowe funkcje czytnika bez dotykowego ekranu i wbudowane oświetlenie. Nowy PocketBook Basic Lux może więc być ciekawym rozwiązaniem, dla osób które nie potrzebują czy nie lubią ekranu dotykowego a chcą mieć możliwość czytania również przy słabym oświetleniu zewnętrznym (poczekalnie, autobusy, pociągi itp.).

 

PocketBook Basic Lux (źródło: PocketBook)

PocketBook Basic Lux, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do modelu Basic 3. Ma taką samą obudowę jak i sposób obsługi. Tył obudowy pokryty jest gumowanym plastikiem, a przód zawiera trzy przyciski poniżej ekranu – dwa (po bokach) do zmiany stron, a środkowy do obsługi menu.

 

PocketBook Basic Lux (źródło: PocketBook)

 

Oprogramowanie jest niemal identyczne, więc obydwa modele będą obsługiwały pliki EPUB, PDF. MOBI, FB2 i inne. Będą obsługiwały zarówno synchronizację z Dropboksem jak i usługi Send-to-PocketBook czy PocketBook Sync. Również takie parametry jak procesor (1 GHz), pamięć wewnętrzna (8 GB), moduł wi-fi, gniazdo kart microSD oraz masa (170 g) są identyczne. Różnica tkwi jednak nie tylko w oświetleniu ale i w lepszym ekranie. W PocketBooku Basic Lux zastosowano mianowicie E-Ink Carta o rozdzielczości 1024x758 pikseli (212 ppi).

 

PocketBook Basic Lux (źródło: PocketBook)

 

Porównanie parametrów bieżącej oferty podstawowych modeli PocketBooka:

 

 

PocketBook Basic 3

PB 614 (2)

PocketBook Basic Lux

PB 615W

ekran przekątna [cale]

6

6

dotykowy

nie

nie

E-Ink

Carta

Carta

rozdzielczość [piksele]

800×600 (167 ppi)

758×1024 (212 ppi)

wbudowane oświetlenie

nie

tak

procesor

1 GHz

1 GHz

pamięć RAM

256 MB

256 MB

pamięć wbudowana

8 GB

8 GB

gniazdo kart pamięci microSD

tak

tak

wi-fi

tak

tak

przyciski zmiany stron

tak

tak

wymiary [mm]

174,4×114,6×8,3

174,4×114,6×8,3

masa [g]

170

170

kolor obudowy

biały, czarny

ciemnobrązowy

usługi internetowe

Dropbox, Send-to-PocketBook

Dropbox, Send-to-PocketBook

cena katalogowa

329 PLN

399 PLN

 

PocketBook Basic Lux będzie wkrótce dostępny w polskich sklepach, a jego sugerowana cena detaliczna to 399 PLN. Jako, że na rynku rosyjskim bardzo podobny model (ale w wersji bez wi-fi, z ekranem E-Ink Pearl, ważący 180 g) jest już od końca zeszłego roku, możemy zapoznać się z pobieżną prezentacją czytnika dokonaną np. na kanale ZBS Kitai. Autor chwali nowość m.in. za solidną konstrukcję obudowy, dobry kontrast i równomierne oświetlenie ekranu.

 

 

Przegląd możliwości nowego PocketBooka na kanale ZBS Kitai (źródło: youtube.com)

 

[Aktualizacja 14 VI 2016 r.]

Czytnik pojawił się w ofercie sklepowej. Proponowana cena detaliczna, to niemal 409 PLN.

 

Zapowiedź PocketBooka Basic Lux w sklepie empik.com (źródło: empik.com)