905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Tolino Vision 4 HD – premiera 8 listopada

 

Tolino Vision 4 HD od jutra ma być dostępny w niemieckich księgarniach. To dość niespodziewana premiera, ponieważ nowości spodziewano się raczej na Targach Książki we Frankfurcie, które odbyły się w zeszłym miesiącu. Poza tym, kilka miesięcy temu miała miejsce premiera Tolino Page (wpis „Tolino Page – nowy podstawowy model niemieckiego sojuszu Tolino”). Najwyraźniej jednak przyszedł czas na podniesienie poprzeczki. Nowy model Tolino będzie jednocześnie najbardziej zaawansowanym technologicznie członkiem tej rodziny urządzeń.

 

Tolino Vision 4 HD został wyposażony w technologię SmartLight

 

Premiera Tolino Vision 4 HD wprowadzi do oferty niemieckich czytników ostatnią nowinkę technologiczną związaną z papierem elektronicznym – SmartLight – wbudowane oświetlenie o zmiennej barwie (temperaturze) światła. Pomysł polega na tym, że w dzień oświetlenie ekranu ma zimne, niebieskawe, potem białe światło, a im bliżej zachodu słońca, tym jest ono bardziej ciepłe, żółtawe. Ma to odpowiadać naturalnemu rytmowi dnia i naszego ciała, przyzwyczajonemu do zmiany barwy światła wraz z wędrówką słońca nad horyzontem. Temperaturę barwową światła można będzie zmieniać ręcznie lub zdać się na automatykę. Nowe Tolino nie ma jednak czujnika poziomu oświetlenia. Na rynku jest już czytnik z takim rozwiązaniem, to Kobo Aura One (z ekranem o przekątnej 7,8 cala). Cieszy się on chyba dużym powodzeniem, ponieważ pojawiały się informacje o braku w sklepach czytnika, sprzedawanego w niebagatelnej przecież cenie 230 euro. Drugą istotną nowością będzie zwiększenie pamięci wewnętrznej nowego Tolino do 8 GB.

 

Tolino Vision 4 HD ma taką samą (wodoodporną) obudowę jak poprzednie modele serii

 

Pozostałe parametry Tolino Vision 4 HD nie odbiegają specjalnie od jego poprzednika – Tolino Vision 3 HD (wpis „Tolino Vision 3 HD - recenzja wodoodpornego czytnika z ekranem 300 ppi”). Czytnik ma płaski front, w którym umieszczono dotykowy ekran E-Ink Carta o przekątnej 15,2 cm (6 cali) oraz rozdzielczości 300 ppi (1448×1072 piksele). Za pracę odpowiada procesor 1 GHz i 512 MB pamięci RAM. Urządzenie jest wodoodporne, a obudowa identyczna jak u poprzedników, „skrywa” także średnio (jak dla mnie) przydatną funkcję Tap2flip – zmiany strony książki po puknięciu w spód czytnika. Te same wymiary zagwarantują, że wcześniej zakupione okładki będą pasowały i do 4 HD.

 

Według recenzenta z lesen.net, ekran jest znakomity, choć kontrast trochę gorszy niż w Tolino Vision 3 HD

 

O poważnym podejściu Tolino do niemieckiego rynku świadczy również fakt, że jeden z ważniejszych w niemieckojęzycznym internecie serwisów zajmujących się książkami elektronicznymi, ma w chwili premiery już gotową recenzję produktu. Johannes Haupt, autor recenzji umieszczonej już na lesen.net, podkreśla w niej, że Tolino Vision 4 HD jest pierwszym sześciocalowym urządzeniem z nowym typem wbudowanego oświetlenia. Zauważa też, że nowość jest zauważalnie lżejsza od najważniejszego konkurenta – Kindle Paperwhite 3.

 

Filmowa recenzja z lesen.net (źródło: youtube.com)

 

Wraz z Tolino Vision 4 HD, czytniki Tolino otrzymają aktualizację oprogramowania wewnętrznego. Niestety, wciąż brakuje przyjaznej obsługi dokumentów w formacie PDF.

 

Podsumowanie

Tolino jako druga firma wykorzystała najnowszą dostępną technologię oświetlenia, mającą poprawić komfort czytania. Tym samym firma pokazała, że stać ją na wiele i zależy jej na użytkownikach czytników książek elektronicznych. Gdyby mnie ktoś pytał, czy mam kryształową kulę i czy się domyślam co Amazon wdroży w Kindle Paperwhite 4 lub Kindle Voyage 2, to mogę stwierdzić, że widzę światło o zróżnicowanej temperaturze barwowej... Ciekawe tylko, czy już w tym roku?

 

[Aktualizacja 8 XI 2016 r.]

Niemieckie księgarnie wprowadziły Tolino Vision 4 HD do swojej oferty. Tak, jak spodziewali się dyskutanci na niemieckich forach, cena nowego modelu Tolino zbliżona jest raczej do Kindle Voyage (kosztuje 190 EUR) niż do Kindle Paperwhite 3 (kosztuje 140 EUR). Urządzenie kosztuje 179 EUR. Tolino Vision 3 HD bedzie wycofywany z rynku, można go teraz kupić w obniżonej cenie - 149 EUR.

 

Księgarnia Buecher ma już zimowy wystrój oferty czytników Tolino(źródło: buecher.de)

 

Ebook.de oferuje Tolino Vision 4 HD ciągle jeszcze w jesiennych barwach (źródło: ebook.de)

 

Weltbild nie wycofał Tolino Vision 3 HD, ale oferuje go za 149 EUR (źródło: weltbild.de)