905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Premiera nowych modeli Kobo już za dwa tygodnie

Michael Tamblyn, dyrektor Kobo, napisał wczoraj na Twitterze: "Great news for booklovers coming soon from @kobo. Keep your eyes wide open mid-August!". Można z tego wnioskować, że tegoroczna premiera nowych modeli czytników Kobo będzie miała miejsce w połowie sierpnia. Chwilę temu, w zagranicznych serwisach pojawiły się już plotki o takiej możliwości, ale termin premiery nie był znany.

 

Nowy Kobo na zdjęciu z wpisu Michaela Tamblyna (źródło: twitter.com)

 

Nie ma żadnego oficjalnego potwierdzenia parametrów nowych czytników. Niektóre plotki mogą się potwierdzić, inne nie. W zeszłym roku wszyscy na przykład się spodziewali odmłodzonego Kobo Mini z dodanym oświetleniem, ale takiego modelu Kobo nie pokazał. A czego można spodziewać się tym razem?

 

Kobo Aura One - będzie najprawdopodobniej czytnikiem z ekranem o przekątnej 7,8 cala. To, co pokazano na zdjęciu umieszczonym we wspomnianym wpisie, wygląda na urządzenie wodoodporne. Może więc szykuje się następca Aury H2O? Urządzenie powinno lepiej nadawać się do czytania komiksów, które na japońskim rynku stanowią bardzo ważny segment rynku. A przypomnę, że Kobo należy obecnie do japońskiego koncernu Rakuten. Po wycofaniu się Sony z rynku czytników książek, o względy japońskich czytelników książek w wersji elektronicznej walczy tylko Kobo i Amazon. Zainteresowanych tematem odsyłam do mojego wpisu sprzed kilku lat: "Japoński rynek czytników książek elektronicznych".

 

Drugi czytnik będzie prawdopodobnie tańszym urządzeniem o standardowej przekątnej ekranu - 15,2 cm (6 cali). O parametrach tego czytnika nie było do tej pory żadnych przecieków. Ale znowu się nie doczekam odnowionego Kobo Mini!

 

Dostawcą będzie tajwańska firma Netronix, specjalizująca się w produkcji urządzeń m.in. dla Kobo czy Tolino. Wspominałem o niej niedawno, ponieważ produkuje ona między innymi również czytnik finansowany społecznościowo dla bloga Good e-reader ("Good e-Reader 13.3 - czytnik z ekranem o przekątnej 13 cali") oraz urządzenie oferowane na słowackim rynku pod nazwą Dibuk Saga.

 

Kobo obecnie oferuje trzy modele czytników: podstawowy Kobo Touch 2.0, Kobo Glo HD (z ekranem 300 ppi) oraz najstarszy z nich - Kobo Aura H2O (z ekranem o przekątnej 6,8 cala).