905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: PocketBook InkPad Color 2 - NOWA wersja czytnika z kolorowym ekranem

Firma PocketBook kontynuuje przechodzenie nowych modeli nawiązujących wyglądem do tego, co znamy z czytnika PocketBook Era. Warto przypomnieć, że wzornictwo to zostało docenione w tym roku nagrodą Red Dot Design Award. Producent zapowiedział właśnie premierę nowego modelu PocketBook InkPad Color 2.

 

PocketBook InkPad Color 2 (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

PocketBook InkPad Color 2, jak sugeruje nazwa, jest następcą (obecnego na rynku od 2021 roku) pierwszego InkPada z kolorowym ekranem. Więcej na jego temat można znaleźć we wpisie „Recenzja: PocketBook InkPad Color – KOLOR w rozmiarze 7,8 cala”. W nowym InkPadzie wykorzystano dotykowy ekran E-Ink Kaleido Plus o przekątnej 7,8 cala. Tego typu ekran został użyty także w poprzednim modelu, ale w nowym czytniku znajdzie się jego poprawiona wersja. Po pierwsze, posiada on regulację temperatury barwowej oświetlenia. Jest to o tyle ważne, że może wpływać zarówno na wyrazistość jak i wierność oddawania kolorów. Po drugie, zastosowano inne filtry, co powinno skutkować bardziej równomiernym wyświetlaniem kolorów. Dzięki temu kolory powinny być lepiej widoczne przy mniejszym natężeniu oświetlenia. Czy tak się stanie, trzeba będzie ocenić w praktyce. Tym bardziej, że w InkPadzie Color 2 zastosowano dodatkową warstwę plastiku chroniącą ekran od góry. Podobnie jak w pierwszej generacji E-Ink Kaleido Plus, także tu obrazy czarno-białe (tekst) będą wyświetlane w rozdzielczości 300 ppi (1828 × 1404 piksele) zaś kolorowe (4096 kolorów) w (624 × 468 pikseli).

 

Porównanie podstawowych cech linii PocketBook InkPad Color

 

PocketBook InkPad Color

(PB 741)

PocketBook InkPad Color 2

(PB 743C)

ekran (przekątna)

19,81 cm (7,8”)

19,81 cm (7,8”)

ekran [piksele]

E-Ink Kaleido Plus

1872 × 1404 (300 ppi dla tekstu, 100 ppi dla kolorów)

E-Ink Kaleido Plus

1872 × 1404 (300 ppi dla tekstu, 100 ppi dla kolorów)

kolor

tak [4096]

tak [4096]

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

nie

tak

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

nie

tak

pamięć wewnętrzna [GB]

16

32

procesor [GHz]

1,0 (dwurdzeniowy)

1,8 GHz (czterordzeniowy)

masa [g]

225

267

wymiary [mm]

195 × 136,5 × 8

189,5 × 134 × 7,95

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

srebrny

srebrny

audio

TTS i MP3 (BT, adapter USB)

TTS i MP3 (BT, adapter USB, głośnik)

dodatkowe uwagi

karta microSD do 32 GB, żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox

żyroskop, Send-to-PocketBook, Dropbox, Legimi, Empik Go

premiera rynkowa [rok]

2021

2023

cena katalogowa

1 399 PLN

1 499 PLN

 

Jak już wspomniałem, obudowa nowego InkPada nawiązuje do tego co znamy z modelu PocketBook Era, choć fizyczne przyciski znajdują się tu pod ekranem, a nie z boku. Na tylnej ściance obudowy znalazło się gniazdo do podłączenia okładki z funkcją bezprzewodowego ładowania.

 

Złącze służące do podpięcia okładki bezprzewodowego ładowania (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Nowy InkPad został wyposażony w czterordzeniowy procesor 1,8 GHz, co powinno przełożyć się na lepszą wydajność w porównaniu do poprzednika, który miał procesor dwurdzeniowy 1 GHz. Ulepszeniu uległy także pozostałe parametry. Czytnik ma dwuzakresowe wi-fi (2,4 oraz 5 GHz), gniazdo USB typu C, 32 GB pamięci wewnętrznej. Zabrakło gniazda pamięci, ale można będzie korzystać z pamięci zewnętrznej poprzez kabel USB-OTG. No i urządzenie jest wodoodporne.

 

Fizyczne przyciski zmiany stron umieszczone są pod ekranem, przy krawędzi obudowy (źródło: mat. prasowe PocketBook)

 

Czytnik PocketBook InkPad Color 2 po raz pierwszy zostanie pokazany na rozpoczynających się Targach Książki w Lipsku. W Polsce będzie oferowany w sugerowanej cenie detalicznej 1 499 PLN. Od razu zapowiedziano współpracę urządzenia z polskimi wypożyczalniami e-booków (Legimi i Empik Go).

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to