905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kindle Scribe – NAJWIĘKSZY Kindle z obsługą Legimi i Empik Go

Legimi i Empik Go – obydwie polskie wypożyczalnie e-booków działające na czytnikach, współpracują także na Kindle Scribe. Przetestowałem je z powodzeniem, korzystając z abonamentu w wersji bibliotecznej (dzięki kodom z Biblioteki Kraków i Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie).

 

 

Wypożyczalnie Legimi i Empik Go działają już na Kindle Scribe

 

Dlaczego Kindle Scribe?

Kindle Scribe miał swoją rynkową premierę w listopadzie 2022 roku. To pierwszy (i póki co jedyny) czytnik tej marki, który wyposażono także w funkcję odręcznego notowania za pomocą rysika. To jednocześnie największy model Kindle z ekranem najnowszej generacji E-Ink Carta 1200 o przekątnej 10,2 cala (25,9 cm). Wyróżnia go także największa dostępna rozdzielczość ekranu przy takiej wielkości - 300 ppi. Wszystkie te cechy płynnie prowadzą nas także do stwierdzenia, że Kindle Scribe jest jednocześnie najdroższym modelem tej marki. Najtańsza wersja (16 GB pamięci wewnętrznej, rysik) kosztuje w niemieckim Amazonie 382,43 EUR (ok. 1 705 PLN), zaś najdroższą (64 GB, rysik premium) wyceniono na 465,11 EUR (ok. 2 080 PLN). Warto jednak pamiętać, że cenę możemy obniżyć nawet o 100 EUR dzięki amazonowemu programowi Trade-In (szczegóły we wpisie: „Sprawdzam: Czytnik Kindle ZAWSZE 20% taniej? Jak działa Amazon trade-in...”).

 

Nawet jeśli ktoś nie potrzebuje opcji notowania, Kindle Scribe może wciąż pełnić funkcję sprawnie działającego czytnika książek z dużym, bardzo przyzwoicie wyglądającym ekranem. Jak się okazuje - także do czytania w ramach abonamentu Legimi lub Empik Go.

 

Wypożyczalnie e-booków na czytnikach Kindle

Wypożyczalnie e-booków Legimi i Empik Go działają na zasadzie opłacanego (zazwyczaj miesięcznie) dostępu abonamentowego. Niektóre biblioteki mają także dla swoich czytelników kody, dzięki którym można korzystać z tych usług bezpłatnie (biblioteki wykupują dostęp). Interesujące nas książki wybieramy na swoją półkę w aplikacji mobilnej (Legimi, Empik Go) lub na stronie WWW (tylko Legimi). Aby korzystać z nich na Kindle Scribe konieczne jest niestety także pośrednictwo aplikacji zainstalowanej na komputerze. Odpowiada ona za aktualizację praw do otwierania wcześniej wypożyczonych e-booków jak i za dodawanie (przez kabel USB) nowych tytułów do czytnika. Synchronizację musimy wykonać przynajmniej raz w okresie rozliczeniowym (zwykle co miesiąc). Jeśli abonament jest aktywny – książki będą się otwierać. Po zakończeniu jego ważności e-booki pozostaną w pamięci czytnika, ale nie będą się otwierać aż do kolejnego przedłużenia subskrypcji. Tak jest zarówno w przypadku Legimi jak i Empik Go. Ilość miesięcznych wypożyczeń na czytniki Kindle jest ograniczona, zależnie od rodzaju abonamentu. Może to być 7 lub 10 w Legimi, zaś 2 lub 10 tytułów w Empik Go. Więcej na ten temat we wpisie „Legimi na Kindle – poradnik, jak korzystać” oraz „Premiera: Empik Go działa już także na czytnikach KINDLE”.

 

Kindle Sribe z Legimi oraz Empik Go

Wspomniane wyżej aplikacje obydwu wypożyczalni współpracują już Kindle Scribe. Sprawdziłem tylko wersję programu dla MS Windows (a konkretnie pod Windows 10). Mam nadzieję, że na MacOS jest podobnie. Wykrywają one poprawnie czytnik podłączony do komputera (przy pomocy kabla USB-C) i synchronizują e-booki z półki użytkownika. Choć mam wrażenie, że aplikacja Empik Go raportowała Scribe jako Kindle 11 i tak mu zostało. Ale działa.

 

Aplikacja Empik Go wykryła Kindle Scribe jako Kindle 11, ale działa

 

Podobnie jak na innych czytnikach Kindle, także w przypadku Scribe można mieć zastrzeżenia do wyglądu e-booków. Zdarza się, że tekst książek z wypożyczalni jest wyrównywany do lewego marginesu, a ponadto marginesy są zazwyczaj duże i nie możemy ich zminimalizować. Całkiem sporo ekranu marnuje się więc zwyczajnie pokazując pustkę po bokach. Zagadką pozostaje dla mnie wyświetlanie okładek e-booków znajdujących się w czytnikowej biblioteczce (Library). Zrazu miałem przez chwilę wszystkie widoczne, ale po którymś kolejnym podłączeniu do komputera, wzięły i przestały się wyświetlać. Wygląda na to, że zagadka znikających okładek w czytnikach Kindle wciąż czeka na swojego Sherlocka.

 

W wielu książkach, także tych z Legimi i Empik Go, marginesy bywają ogromne

 

Legimi i Empik Go przez 30 dni gratis

Jeśli ktoś chce przetestować działanie wypożyczalni, zachęcam do skorzystać z mojego polecenia. Dzięki temu można otrzymać bezpłatny dostęp na 30 dni.

 

W przypadku Empik Go należy:

1. Wejść na stronę https://www.empik.com/gofree;

2. Wpisać Kod: EGOF46LAB;

3. Zalogować się do konta empik.com lub zarejestrować konto w serwisie empik.com;

4. Podpiąć kartę płatniczą w celu weryfikacji konta i wyrazić zgodę na cykliczne obciążanie karty opłatami za abonament (np. Go Mini) po upływie okresu darmowego - w okresie darmowym (30 dni) karta nie zostanie obciążona żadnymi opłatami;

5. Potwierdzić subskrypcję;

6. Zalogować się danymi z konta empik.com do aplikacji Empik Go.

 

W przypadku Legimi należy: wejść na stronę wypożyczalni z tego odsyłacza i aktywować abonament. W okresie darmowym karta nie zostanie obciążona. Jeśli jednak nie chcemy płacić, trzeba zrezygnować przed upływem bezpłatnego okresu próbnego.

 

Na pierwszym zdjęciu w tym wpisie widać okładki książek, ale jak później wgrałem kolejną książkę... prawie wszystkie zniknęły

 

Kindle Scribe – gdzie kupić?

Jak wspomniałem, Kindle Scribe dostępny jest oficjalnie dla polskich klientów tylko poprzez wysyłkę z niemieckiego Amazonu. Nie można go kupić w polskim Amazonie. Dostępne są cztery wersje różniące się wielkością pamięci wewnętrznej i rodzajem rysika:

Do zakupu należy doliczyć koszt wysyłki do Polski – 5,99 EUR.

 

Podsumowanie zamówienia Kindle Scribe w wersji z rysikiem premium i 32 GB pamięci - bez zniżki Trade-In (źródło: amazon.de)

 

Podsumowanie

Kindle Scribe nie jest tani, głównie ze względu na obsługę odręcznego notowania rysikiem. Ale jeśli ktoś potrzebuje większego, ładnego ekranu o wysokiej rozdzielczości po prostu do czytania, ten czytnik może się sprawdzić. Choć w przypadku książek pochodzących z Legimi i Empik Go trzeba się pogodzić z marnowaniem sporej powierzchni ekranu na całkiem spore marginesy.

 

Podczas testów korzystałem z aplikacji Legimi dla Kindle w wersji 1.7.2 i Empik Go dla Kindle w wersji 1.0.1.

 

[Aktualizacja 5 IX 2023 r.]

Uwaga! Aktualna wersja windowsowej aplikacji Legimi (1.7.2) nie działa z czytnikiem Kindle Scribe, który ma oprogramowanie w wersji 5.16.3. Czytnik jest wykrywany przez komputer, ale nie przez aplikację. Nie można więc wykonać synchronizacji z kontem Legimi.

 

[Aktualizacja 16 XI 2023 r.]

Uwaga! Aktualna wersja windowsowej aplikacji Empik Go (1.0.0) nie działa z czytnikiem Kindle Scribe, który ma oprogramowanie w wersji 5.16.4. Czytnik jest wykrywany przez komputer oraz przez aplikację. Próba synchronizacji kończy się komunikatem o błędzie, a nawet zawieszeniem się aplikacji.

 

 

Reakcja aplikacji Empik Go na próbę synchronizacji z Kindle Scribe

 

[Aktualizacja 10 XII 2023 r.]

Miło mi poinformować, że aplikacja Legimi w wersji 1.8.2 pod MS Windows 10 przywróciła obsługę Kindle Scribe. Jednak aplikacja pod macOS wciąż z Kindle Scribe nie obsługuje.

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon

 

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to