905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Więcej Legimi dla czytników Kindle W BIBLIOTEKACH

Raz po raz pojawiają się pytania o dostępność kodów bibliotecznych Legimi działających z czytnikami Kindle. Sama wypożyczalnia Legimi w bibliotekach dostępna jest już od dość dawna. Pisałem o jej działaniu pięć lat temu. Według bibliotekarzy, nie jest to jednak mały wydatek. Aby podołać finansowo i jednocześnie zapewnić czytelnikom nowoczesną usługę, niektóre biblioteki łączą się więc w konsorcja i wspólnie kupują pulę kodów (tak jest na przykład w Małopolsce). Niekiedy biblioteki włączają się także w tworzenie projektów w ramach budżetu obywatelskiego, próbując zapewnić sobie w ten sposób dodatkowe źródła finansowania. Jednak bibliotekarze raczej nie decydowali się do tej pory na zakup abonamentu Legimi z obsługą czytników Kindle. Przyczyna była dość prozaiczna – pieniądze. Kody biblioteczne działające na czytnikach Kindle kosztowały do tej pory ok. 30% więcej niż „zwykłe”, działające np. na smartfonach czy czytnikach marki PocketBook.

 

W Bibliotece Kraków oferowane są teraz także kody umożliwiające wypożyczanie e-booków na czytniki Kindle (źródło: legimi.pl)

 

Rok temu pojawiła się realna konkurencja dla tej usługi. Wtedy to wypożyczalnia Empik Go nie tylko wystartowała w wersji bibliotecznej ale i niemal od razu działała także na czytnikach Kindle. Przy czym kody Empik Go umożliwiały obsługę tych urządzeń bez konieczności dodatkowej dopłaty.

 

Wygląda na to, że walka konkurencyjna pomiędzy dwoma polskimi wypożyczalniami e-booków spowodowała, że teraz szerzej pojawiła się możliwość korzystania z bibliotecznych kodów na czytnikach Kindle. W aktualnej prezentacji przygotowanej przez Legimi dla bibliotek jest teraz informacja, że pakiety obsługujące czytniki Kindle są droższe o 20% (a nie o 30% jak to było do niedawna) od tych, gdzie są tylko e-booki. Możliwe więc, że usługa stała się bardziej dostępna cenowo dla bibliotekarzy.

 

Prezentacja oferty bibliotecznej Legimi zawiera teraz (podkreślenie moje) wyraźne wskazanie o dostępności oferty na czytniki Kindle, czego wcześniej nie było (źródło: biz.legimi.pl)

 

No dobrze, jak w takim razie się zorientować, czy w danej bibliotece jest możliwość wypożyczania e-booków na czytniki Kindle? W przypadku Empik Go sprawa jest jasna – kindelki są od razu obsługiwane. Jednak w przypadku Legimi należy zapytać bibliotekarzy czy jest dostępny abonament opisany jako „pakiet e-booków i audiobooków”. Wtedy można skorzystać z dostępu także na czytnikach Kindle. Zwykle będzie to siedem lub dziesięć e-booków do wgrania na czytnik w danym miesiącu. Podobnie jak w przypadku „zwykłego” abonamentu Legimi na Kindle, obsługiwane są czytniki z dotykowym ekranem (Kindle Touch, 7, 8, 10, Paperwhite 1-5, Voyage, Oasis 1-3). Warto także pamiętać, że adres strony WWW, na której można zrealizować kod będzie inny, niż dla usługi, która nie była dostępna na czytnikach Kindle. Na przykład w Bibliotece Kraków było to do tej pory https://www.legimi.pl/bibliotekakrakow, zaś kody działające na Kindle aktywuje się na https://www.legimi.pl/bibliotekakrakow_audio/. Na wszelki wypadek polecam mój wpis "Legimi na Kindle – poradnik, jak korzystać". No i oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, w tej drugiej opcji można także korzystać z audiobooków (ale to tylko w aplikacji mobilnej, nie na czytnikach). Obok wspomnianej Biblioteki Kraków, „nowe” pakiety ma obecnie m.in. Konsorcjum Bibliotek Publicznych Województwa Podkarpackiego czy Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach. Może więc takie abonamenty trafią też i do waszej? Spytajcie!

 

[Aktualizacja 24 VII 2022 r.]

Niestety, w Podkarpackiem jest co prawda pakiet z audiobookami, ale jednak nie obejmuje on czytników Kindle.

 

[Aktualizacja 26 VII 2022 r.]

Mam potwierdzenie, że wielkopolskie biblioteki także mają od lipca kody uwzględniające czytniki Kindle.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to