905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Premiera: Empik Go także dla BIBLIOTEK

Bez specjalnego rozgłosu, w zeszłym miesiącu ruszył program udostępniania abonamentu Empik Go dla bibliotek. Do tej pory biblioteki publiczne dość licznie udostępniały swoim czytelnikom zbiory Legimi. Teraz możliwość czytania na czytnikach książek udostępnił także drugi duży gracz – wypożyczalnia Empik Go.

 

Wypożyczalnia Empik Go jest teraz dostępna także w wersji bibliotecznej (źródło: empik.com)

 

Obok Legimi i Empik Go są także inne wypożyczalnie e-booków działające w bibliotekach, jednak w zasadzie nie można z nich korzystać na czytnikach książek, ponieważ działają wykorzystując przeglądarkę WWW. Próbowałem na czytniku korzystać na przykład z dostępu do IBUK Libra, ale to była mordęga. Empik Go obiecuje zaś „dostęp na wszystkich czytnikach”. Co jest dość odważnym stwierdzeniem i śmiem powątpiewać, czy sprawdzi się w praktyce. Ale może akurat...

 

Empik Go w bibliotece - oferta

Z punktu widzenia użytkownika, korzystanie z bibliotecznego abonamentu Empik Go powinno przebiegać podobnie jak przy Legimi. Czytelnik otrzymuje kod na 30 dni dostępu do usługi, który aktywuje na stronie Empiku. Po tym czasie dostęp wygasa. Aby kontynuować, znowu trzeba udać się do biblioteki. Jest jednak kilka różnic. Po pierwsze, w Empik Go jest wciąż znacznie mniej publikacji niż w bibliotecznym Legimi. Po drugie, Empik Go zawsze umożliwia dostęp także do audiobooków, podczas gdy w abonamentach bibliotecznych Legimi są to zazwyczaj tylko e-booki. No i po trzecie, w usłudze Empiku do aktywacji kodu służy jedna wspólna strona WWW, a w Legimi każdy musi skorzystać ze strony dedykowanej danej bibliotece.

 

Abonamenty biblioteczne na czytniki w liczbach (sierpień 2021 r.)

 

Legimi

Empik Go

e-booki

65 000

31 000

audiobooki

5 700

6 000

podcasty

-

12 000

źródło: materiały informacyjne Legimi i Empik

 

Empik Go w bibliotece - koszty

Nie wiem, jak wyglądają budżety bibliotek publicznych. W rozmowach, które przeprowadzałem z osobami decyzyjnymi w małopolskich bibliotekach, usłyszałem, że zakup abonamentu Legimi jest dla nich poważnym obciążeniem. Regionalne i lokalne biblioteki często są pozostawione same sobie w organizowaniu elektronicznego abonamentu, choć mogą liczyć na (raczej okazjonalne choć bardzo ważne) wsparcie finansowe z budżetów wojewódzkich, miejskich czy gminnych. Stąd abonament biblioteczny na e-booki wciąż nie jest powszechny w całym kraju.

 

Kody do Empik Go biblioteki mogą kupować na platformie hurtowni Platon, po 10, 20, 50 i 100 na raz (źródło: platon.com.pl)

 

Kody dostępu do Empik Go biblioteki mogą kupować zarówno w dłuższej perspektywie jak i okazjonalnie – na jeden miesiąc. Nawet bez konieczności zawierania umowy czy wnoszenia opłaty instalacyjnej. Tu jest chyba kolejna różnica w podejściu do usługi. Umowy z Legimi są zawierane na dłuższe, wielomiesięczne okresy i trzeba się liczyć z wniesieniem dodatkowej opłaty instalacyjnej. Jakie są oficjalnie podane ceny? Przy zakupie 10 miesięcznych kodów Empik Go, jeden użytkownik „normalnie” kosztuje budżet biblioteczny ok. 40 PLN (po rabacie jest to jednak ok. 25 PLN). Przy zakupie stu kodów dostępu do Empik Go, cena spada do ok. 16,80 PLN (po rabacie) na czytelnika. O ile się orientuję, cennik Legimi jest podobny. Przy umowie na rok i zakupie minimum 300 kodów, biblioteka (w wersji bez obsługi czytników Kindle) płaci za jednego użytkownika ok. 16,70 PLN/mies. W przypadku umowy na zakup większej ilości kodów, cena płacona za dostęp dla jednego czytelnika jest niższa.

 

Empik Go w bibliotece - czytniki książek

Podobnie jak w „zwykłej” edycji Empik Go, wersja biblioteczna zapewne działa na PocketBookach i inkBookach. Jak zwykle pojawia się jednak kwestia najliczniej obecnych w Polsce czytników książek – Kindle. Według informacji z materiałów Legimi wynika, że także one mogą być objęte abonamentem bibliotecznym. Niestety w przypadku ich obsługi trzeba dopłacić 30% (pakiet z e-bookami). Kindle działające w abonamencie Empik Go zapowiedziano już dwa miesiące temu, ale na razie ta opcja nie działa. Póki co więc w praktyce posiadacze urządzeń tej marki nie mają możliwości korzystania z usługi wykupionej także przez publiczne biblioteki.

 

Podsumowanie

To miło, że pojawia się kolejna usługa, mogąca promować czytelnictwo także w formie e-booków. Na szerszą skalę oferty bibliotecznej zapewne trzeba będzie jeszcze poczekać. Na razie kody Empik Go rozdają biblioteki publiczne m.in. w Mińsku Mazowieckim, Ząbkach, Piasecznie, Gogolinie czy Żurominie. Szansa, że ktoś natknie się na Empik Go w swojej lokalnej bibliotece nie jest więc duża, ale można spytać przy okazji... Szkoda, że wciąż biblioteki publiczne pozostawione są same sobie i nie ma w zakresie e-czytelnictwa systemowych rozwiązań dla całego kraju.

 

Ogłoszenie Biblioteki Publicznej w Żurominie (źródło: fb.com)

 

Nie miałem okazji korzystać z bibliotecznego Empik Go, ale wciąż mam aktywny „zwykły” abonament. Jeśli jesteście zainteresowani szczegółami sposobu korzystania z wypożyczalni, odsyłam do artykułu „Empik Go NA pierwszym CZYTNIKU PocketBooka”.

 

[Aktualizacja 7 XI 2021 r.]

Kod otrzymany w bibliotece należy aktywować w danym miesiącu (gdy został wydany) na stronie https://www.empik.com/go/biblioteki/kod. Ten abonament jest niezależny od innych subskrypcji, więc jeśli na przykład już mamy aktywny dostęp do Empik Go, to kod biblioteczny go nie przedłuży. Daje po prostu dostęp do wersji bibliotecznej na 30 dni.

 

 

Status abonamentu widoczny jest na koncie użytkownika w zakładce "Empik Go/Abonament biblioteczny"