905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: WYPOŻYCZALNIA Empik Go będzie działać także na czytnikach Kindle

Abonenci wypożyczalni Empik Go otrzymali w tym tygodniu informację na temat zmian w usłudze. W przesłanym przez księgarnię liście, zawarte zostały dwie wiadomości – dobra i zła. Samą usługę opisywałem przy okazji premiery na czytnikach inkBook i PocketBook.

 

Reklama wypożyczalni Empik Go (źródło: empik.com)

 

Zacznijmy od złej wiadomości, przynajmniej dla takich użytkowników jak ja, którym wystarcza abonament obejmujący tylko e-booki. Do niedawna kosztował on 34,99 PLN miesięcznie. Dla korzystających tylko z audiobooków, była analogiczna oferta. Obydwie znikły już ze strony Empiku. Pozostawiono dwie opcje: „Lektury szkolne” za 9,90 PLN/mies. oraz „Audiobooki i ebooki” za 39,99 PLN/mies. We wspomnianym liście czytamy m.in. „Od 1 lipca 2021 r. włączymy na Twoim koncie abonament »Audiobooki i Ebooki« w cenie 39,99 zł. Za zaledwie 5 zł więcej miesięcznie otrzymasz dostęp do ponad 6 tysięcy audiobooków!”. Dlaczego to zła wiadomość? Ano dlatego, że posiadacze tańszego abonamentu będą 1 lipca automatycznie przeniesieni do planu (z audiobookami i e-bookami) ale droższego o pięć złotych. Można się oczywiście na taką zmianę nie zgodzić i zakończyć subskrypcję.

 

W Empik Go obecnie są dostępne dwa rodzaje abonamentów (źródło: empik.com) 

 

Druga wiadomość jest raczej z tych dobrych. Empik Go będzie niedługo dostępny także dla posiadaczy czytników Kindle. Do tej pory „monopol” na taki abonament miało Legimi. Tylko w ofercie Legimi „Bez limitu” można, póki co, korzystać także z czytników Kindle. Limit wypożyczeń na te urządzenia wynosi 7 lub 10 e-booków. Wersja z dostępem do e-booków i audiobooków kosztuje w Legimi tyle samo, co w Empiku - 39,99 PLN/mies. (przy umowie na rok). Warto jednak zaznaczyć, że Legimi dysponuje obszerniejszą biblioteką niż Empik Go. Obydwie wypożyczalnie mają w swojej ofercie takie pozycje, których nie ma konkurent. Każdy więc ma swoje atuty. Empik Go na Kindle postaram się przetestować i opisać, jeśli będzie dostępne w moim abonamencie.

 

Podsumowanie

Miłe, że na naszym rynku przybywa kolejna czytelnicza usługa, z której można korzystać na czytnikach Kindle. Czytniki tej marki są najpopularniejsze na naszym rynku, więc nie ma się co dziwić, że księgarze starają się dotrzeć do posiadaczy tych urządzeń. Zadziwiające, że nie wszyscy związani z rynkiem czytników mieli świadomość tego dość oczywistego faktu. Przypomnę, że nieco ponad rok temu właściciel marki inkBook tak mówił o uruchomieniu Empik Go na czytnikach Kindle (w materiale dla serwisu android.com.pl): „Kindle może być najlepszym urządzeniem do korzystania z Kindle Books, ale korzystanie z innych usług nie jest już tak wygodne, nieraz wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowych operacji (np. konwersja książki do innego formatu), a nieraz jest zupełnie niemożliwe (np. nigdy nie skorzystamy z EmpikGO).” (podkreślenie moje). No to czekamy na „niemożliwe”!