905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Premiera: Empik Go działa już także na czytnikach KINDLE

Zapowiedziana w czerwcu funkcjonalność Empik Go w końcu trafia w ręce klientów. Z wypożyczalni można teraz korzystać także na czytnikach Kindle. Usługa (i aplikacja obsługująca te czytniki) została udostępniona od 27 X 2021 r. w wersji beta. Trzeba jednak mieć świadomość, że szansa wystąpienia błędów wciąż istnieje. Ja już ją przetestowałem, więc po kolei...

 

Empik Go umożliwia teraz wypożyczenie e-booków na czytnikach Kindle

 

Empik Go na Kindle – jak to działa?

Empik Go to wypożyczalnia. Otrzymujemy dostęp do e-booków, audiobooków i podcastów na czas opłacania abonamentu. Na czytniki Kindle można pobierać książki, które są w ofercie Empik Go (również Empik Premium i Empik Premium Free) w formacie MOBI. Do obsługi tej marki czytników konieczna jest aplikacja działająca na komputerze PC. Po wgraniu e-booków do pamięci czytnika, można je potem czytać także bez dostępu do internetu.

 

Empik Go na czytnikach Kindle krok po kroku

Pierwszym krokiem w uruchomieniu dostępu do Empik Go jest oczywiście założenie konta na stronie Empiku i opłacenie abonamentu. Dostęp do Empik Go obecnie kosztuje 39,99 PLN miesięcznie. Jest także wersja biblioteczna usługi. W ramach abonamentu otrzymujemy dostęp na dwóch urządzeniach do ponad 34 tys. e-booków i 7 tys. audiobooków oraz podcastów. Dotychczas Empik Go obsługiwały wszystkie bieżące modele inkBook oraz PocketBook z ekranem dotykowym. W przypadku Kindle sytuacja jest o tyle fajna, że jeden czytnik tej marki nie jest wliczany w tę liczbę i można go podłączyć dodatkowo (jako trzecie urządzenie) do posiadanego już abonamentu bez dodatkowych opłat.

 

E-booki dostępne w Empik Go oznaczone są etykietą „czytaj w abonamencie Empik Go

 

Drugim krokiem jest wybranie książek, które chcemy wypożyczyć. Z oferty Empiku można wybrać tylko te, które są oznaczone jako „czytaj w abonamencie Empik Go”. Do czytania na czytnikach Kindle można dodawać wszystkie e-booki znajdujące się w ofercie Empik Go za wyłączeniem plików dostępnych tylko w formacie PDF (np. komiksów). Można to robić za pomocą strony WWW lub aplikacji mobilnej Empik Go. Pliki PDF i audiobooki (oraz podcasty) obsługuje tylko aplikacja mobilna. W przypadku Kindle miesięcznie można dodać do dziesięciu e-booków.

 

Po zainstalowaniu aplikacji Empik Go, należy się zalogować tak jak do Empiku

 

Trzecim krokiem jest instalacja aplikacji komputerowej odpowiedzialnej za obsługę czytnika Kindle. Pierwszą (poza Amazonem) wypożyczalnią, która wprowadziła swoją ofertę na czytniki tej marki było Legimi. Stało się to cztery lata temu. Wspominam o tym dlatego, że zasada obsługi tej marki czytników przez Empik Go działa bardzo podobnie. Do podobnego kroku szykują się już kolejni.

 

Aplikacja pokazuje listę e-booków, które wcześniej zostały wybrane w aplikacji mobilnej lub na stronie WWW. Można teraz wybrać książki, które będą przesłane do Kindelka

 

Aplikacja Empik Go zainstalowana na komputerze jest kluczowym elementem nowej funkcjonalności. Odpowiada ona za transfer e-booków do czytnika przez kabel USB i czuwa nad ważnością naszego abonamentu. Należy się w niej zalogować tak samo jak w Empiku. Po wyborze książek, które chcemy przesłać do pamięci czytnika, trzeba wykonać synchronizację. Musimy ją wykonywać przynajmniej raz na miesiąc, aby zweryfikować, czy wciąż książki na czytniku mogą nam się otwierać. Jeśli zapomnimy wykonać synchronizacji lub zakończymy opłacanie abonamentu, utracimy dostęp do wypożyczonych książek. Aplikacja (póki co) dostępna jest na komputery z nowszą wersją systemem MS Windows (od 7 wzwyż), zaś na maszyny pracujące pod MacOS (od 11 wzwyż) ma być opublikowana „wkrótce”. Plik instalacyjny można pobrać tutaj.

 

Synchronizację przy użyciu aplikacji trzeba przeprowadzać przynajmniej raz na miesiąc

 

Po odłączeniu czytnika od komputera, w parę chwil książki powinny pojawić się w czytnikowej biblioteczce. W moim przypadku nie mają one okładek na to przy czytnikach Kindle trzeba się przygotować. Jako, że pliki są fizycznie w czytniku, wypożyczone e-booki można czytać bez dostępu do sieci. Te, które ja wgrałem wyglądają tak sobie - nie mają justowania ani podziału wyrazów.

 

Pobrana przeze mnie (jako pierwsza) książka „Zaginione miasta, prastare grobowce” nie ma okładki w czytnikowej biblioteczce

 

Jakie czytniki działają z Empik Go?

Ja przetestowałem komputerową aplikację Empik Go z Kindle Oasis 3. Pierwsza zainstalowana przeze mnie wersja aplikacji nie chciała rozpoznać mojego czytnika. Dopiero aktualizacja do kolejnej wersji, gdy czytnik był podłączony kablem do komputera, pozwoliła na jego użytkowanie. Z założenia mają być wspierane wszystkie modele Kindle z dotykowym ekranem (Kindle Touch, Kindle 7, 8, 10, Paperwhite 1-4, Voyage, Oasis 1-3). Nie wiadomo jak się aplikacja zachowa z tegoroczną premierą, czyli Kindle Paperwhite 5. Podpięty do naszego abonamentu czytnik można zmienić raz na 40 dni. Gdyby jakiś model nie działał, należy skontaktować się ze wsparciem technicznym Empiku (go@empik.com).

 

Podsumowanie

To miłe, że kolejna polska księgarnia (a w zasadzie wypożyczalnia) zdecydowała się na obsługę najpopularniejszych na naszym rynku czytników. Daje to czytelnikom większe możliwości wyboru i otwiera dostęp do usługi posiadaczom tej marki czytników. Oferta Legimi i Empik Go jest w dużej mierze podobna, ale są też wydawnictwa, których książki obecne są w jednej wypożyczalni a nie ma ich w drugiej. Dlatego posiadacze Kindelków powinni docenić dostęp do jednej i drugiej platformy.

 

[Aktualizacja 30 X 2021 r.]

Nie wszystkie książki, które znajdują się w ofercie Empik Go, można wgrać na czytniki Kindle. Pojawiają się nieliczne e-booki, które mimo wybrania do wypożyczania, nie są wyświetlane przez aplikację obsługującą Kindelki.  Nie wiem, od czego to zależy. Może to celowe działanie (np. z powodu braku zezwolenia ze strony wydawcy danej publikacji) albo błąd systemu. Postaram się dowiedzieć.

 

[Aktualizacja 3 XI 2021 r.]

Otrzymałem wiadomość, że książki obecne w Empik Go powinny być dostępne także dla czytników Kindle. Jeśli dodaliście coś do czytania a aplikacja obsługująca czytniki Kindle tego nie pokazuje, może też piszczcie na go@empik.com (podając tytuł e-booka).

 

[Aktualizacja 7 XI 2021 r.]

Opublikowano już aplikację dla komputerów pracujących pod kontrolą MacOS. Osobno dla wersji z procesorem M1 oraz osobno dla maszyn z procesorem Intela.

 

[Aktualizacja 14 III 2022 r.]

Na stronie WWW usługi Empik Go nie można już dodawać książek na swoją półkę w ramach wypożyczalni. Przycisk „Czytaj w abonamencie Empik Go” nie działa. Wyświetla on tylko informację, że nowe tytuły da się wypożyczać z poziomu aplikacji mobilnej. Dla mnie to spore utrudnienie, ponieważ ja korzystam z czytnika i teraz muszę prosić kogoś z rodziny (kto akurat jest zalogowany na konto w aplikacji) o dodanie lektury dla mnie.

 

Informacja wyświetlana po próbie użycia przycisku „Czytaj w abonamencie Empik Go” (źródło: empik.com)

 

[Aktualizacja 7 XI 2023 r.]

Wypożyczalnia Empik Go ma nowy cennik. Obecnie są w nim dwa plany abonamentowe. Więcej we wpisie „Wypożyczalnia Empik Go zmienia CENNIK”.

 

Empik Go bezpłatnie na 30 dni

Dla zainteresowanych wypróbowaniem wypożyczalni Empik Go mam kod, który umożliwia nowym użytkownikom bezpłatny dostęp przez 30 dni. Aby z niego skorzystać, należy:

1. Wejść na stronę https://www.empik.com/gofree;
2. Wpisać Kod: EGOF46LAB;
3. Zalogować się do konta empik.com lub zarejestrować konto w serwisie empik.com;
4. Podpiąć kartę płatniczą w celu weryfikacji konta i wyrazić zgodę na cykliczne obciążanie karty opłatami za abonament (np. Go Mini) po upływie okresu darmowego - w okresie darmowym (30 dni) karta nie zostanie obciążona żadnymi opłatami;
5. Potwierdzić subskrypcję;
6. Zalogować się danymi z konta empik.com do aplikacji Empik Go.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to