905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Premiera: Kindle Paperwhite 5 już DOSTĘPNY w polskim Amazonie

Od dziś Kindle Paperwhite 5 (11. generacja) jest dostępny także w polskim Amazonie. Wysyłkę tego modelu powinien rozpocząć także amazon.de.

 

Kindle Paperwhite 5 już dostępny w polskim Amazonie (źródło: mat. prasowe Amazon)

 

Kindle Paperwhite 5 w polskim Amazonie

Nowy Kindle Paperwhite 5, pomimo ekranu zbliżonego wielkością do modelu Oasis 3, jest od niego wyraźnie tańszy oraz dostępny bezpośrednio w Polsce. Nie trzeba się martwić kursem euro. Od dziś obydwie wersje Kindle Paperwhite 5 są dostępne w polskim Amazonie. Do tej pory nie można go było zamówić w przedsprzedaży. Wersja podstawowa kosztuje 689,99 PLN, a Signature Edition można kupić za 869,99 PLN. Co ciekawe, w obydwu przypadkach jest to trochę taniej niż w Amazonie niemieckim. Oferta niemieckiego Amazonu jest jednak wciąż dostępna dla polskich klientów. To o tyle ważne, że tam w ramach konkurencyjnej walki z czytnikami Tolino, częściej są akcje promocyjne. Więc może czasem będzie się bardziej opłacało kupować z amazon.de. 

 

Kindle Paperwhite 5 - trochę większy, trochę szybszy i trochę droższy... (źródło: mat. prasowe Amazon)

 

Za dostawę nie trzeba dodatkowo płacić. Nie wiadomo, kiedy faktycznie rozpocznie się wysyłka. Obecnie widnieje informacja: "Zamów teraz. Wyślemy do Ciebie wiadomość e-mail z powiadomieniem o szacowanej dacie dostawy tego przedmiotu" .

 

Kindle Paperwhite 5 – czy warto?

W Kindle Paperwhite 5 określany jest oficjalnie jako nowy Kindle Paperwhite jedenastej generacji. Zastosowano kilka nowości, które mogą być pretekstem do zakupu właśnie tego modelu. Wygląda na to, że to powinien być udany czytnik. Opublikowane w sieci pierwsze recenzje także są całkiem pozytywne, choć na pełne recenzje trzeba poczekać.

 

Najważniejszą nowością Kindle Paperwhite 5 jest rozmiar. W czytniku wykorzystano ekran E-Ink o trochę większej niż standardowo przekątnej - 6,8 cala (17,3 cm). Ma on najwyższą dostępną rozdzielczość (300 ppi) i wbudowane oświetlenie z regulowaną temperaturą barwową. Oznacza to koniec kłopotów ze zbyt niebieskim lub zbyt żółtym oświetleniem. Można to samodzielnie dopasować do własnych upodobań. Większa (w porównaniu do poprzednika) liczba oświetlających ekran LED-ów powinien skutkować równomiernym rozłożeniem światła nad ekranem. Nowością jest także port USB-C służący do ładowania i przesyłania plików.

 

Kindle Paperwhite 4 i All-New Kindle Paperwhite 5 – porównanie parametrów

 

Kindle Paperwhite 4

(10. generacja)

Kindle Paperwhite 5

(11. generacja)

Kindle Paperwhite 5 Signature Edition

(11. generacja)

data premiery

2018

2021

2021

pamięć wewn. [GB]

8/32

8

32

ekran (przekątna)

6” (15,2 cm), E-Ink Carta, 1430×1080

6,8' (17,3 cm) E-Ink

6,8' (17,3 cm) E-Ink

rozdzielczość [ppi]

300

300

300

wbudowane oświetlenie

tak

(5 LED-ów)

tak

(17 LED-ów)

tak

(17 LED-ów)

regulowana temperatura barwowa

nie

tak

tak

wodoodporność

tak

tak

tak

przyciski zmiany stron

nie

nie

nie

łączność

wi-fi, BT (audio)

wi-fi, BT (audio)

wi-fi, BT (audio)

wymiary

167 × 116 × 8,18

174,2 × 124,6 × 8,1

174,2 × 124,6 × 8,1

masa

182

205

208

kolor obudowy

czarny, śliwkowy, niebieski, zielony

czarny

czarny

dodatkowe cechy

płaski front

płaski front, TTS (tylko angielski), USB-C

płaski front, TTS (tylko angielski), USB-C, czujnik natężenia światła, ładowanie bezprzewodowe

cena [EUR]

144,70

(ok. 670 PLN)

155,03

(ok. 720 PLN)

196,38

(ok. 910 PLN)

cena [PLN]

649,99

689,99

869,99

 

Obudowa Kindle Paperwhite 5 także jest trochę większa od poprzednika, choć wygląda podobnie. Ramki wokół ekranu wyglądają na węższe. Na razie nie zapowiedziano innych kolorów obudowy niż czarna. Droższa wersja „Signature Edition” ma ponadto 32 GB pamięci wewnętrznej, czujnik światła oraz opcję bezprzewodowego ładowania. Dopasowana ładowarka w postaci podstawki będzie sprzedawana osobno. Sam czytnik będzie można zapewne kupić od 10 listopada 2021 r.

 

Niestety, nie zmieniło się oprogramowanie. Niestety, ponieważ przy okazji wprowadzania nowego modelu można by sobie pomarzyć np. o dodaniu obsługi języka polskiego. W każdym razie polskie e-booki na nowym czytniku poczytamy, ale polskich słowników czy polskich reguł dzielenia wyrazów wciąż brak.

 

Firmowe okładki dla Kindle Paperwhite 5 (źródło: mat. prasowe Amazon)

 

Kindle Paperwhite 5 – firmowe okładki

W dniu premiery dostępne są już firmowe okładki. Amazon proponuje trzy wersje materiałowe po 139,999 PLN: czarna, granatowa i fioletowa. Skórzane oferowane są po 209,99 PLN (czarne, czerwone, granatowe oraz fioletowe). Nowością na europejskim rynku jest wersja korkowa (ciemna i jasna) w cenie 249,99 PLN.

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon