905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wypożyczalnia Empik Go zmienia CENNIK

Po raz kolejny w wypożyczalni Empik Go zmienia się cennik i zasady abonamentu. Ostatnia poważna korekta miała miejsce w maju 2022 roku (wpis: „Nowy CENNIK w wypożyczalni Empik Go”). Tym razem znikają z oferty pakiety Go Max i Go Max+Music, w których odpowiednio za 40 PLN lub 45 PLN można było przesłuchać lub czytać dowolną ilość audiobooków lub e-booków. Co w zamian? Pojawia się nowa opcja Go Plus.

 

 

 Bieżące abonamenty wypożyczalni Empik Go (źródło: empik.com)

 

Empik Go – nowy cennik

Obecnie dostęp do wypożyczalni Empik Go możliwy jest w dwóch opcjach: Go Mini i Go Plus. Pierwszy z nich (Go Mini) obecny był też do tej pory i pozostaje bez zmian. W ramach miesięcznej opłaty w wysokości 25 PLN otrzymujemy dostęp do dwóch tytułów na dwóch urządzeniach oraz dodatkowo czytniku Kindle. Jedno z tych dwóch urządzeń to musi być smartfon lub tablet, ponieważ tylko w aplikacji mobilnej można dodawać tytuły na swoją półkę.

 

 

W nowym abonamencie zwiększeniu uległa cena, a zmniejszono liczbę wypożyczeń (źródło: empik.com)

 

Nowy abonament Go Plus jest droższy i kosztuje 50 PLN na miesiąc (a dokładniej na 30 dni). W jego ramach także mamy dostęp na dwóch urządzeniach oraz dodatkowo czytniku Kindle. Tu także konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej (telefon, tablet), która jest jedynym sposobem dodawania wypożyczonych e-booków lub audiobooków na nasze konto. Ale poza wzrostem ceny „najbogatszego” pakietu, ograniczona została jednocześnie ilości wypożyczeń w miesiącu. Teraz jest to osiem tytułów. Tyle też e-booków może miesięcznie trafić na czytnik Kindle.

 

O wypożyczalni Empik Go

Z wypożyczalni Empik Go można korzystać na czytnikach książek. Najwygodniejsze do tego są Empik GoBoook (tutaj recenzja) i nowe modele PocketBooków (np. PocketBook Era). Trochę mniej wygodnie jest w przypadku czytników Kindle (konieczność synchronizacji przez aplikację komputerową) i inkBookach (niestabilne oprogramowanie). Książki są dostępne na urządzeniu tak długo, jak płacimy abonament. Jeśli w jednym miesiącu nie wykorzystamy puli tytułów, przechodzą one na następne miesiące (do 180 dni, ale pod warunkiem, że wciąż abonament jest opłacony). Kody umożliwiające dostęp do usługi ma teraz w ofercie dla swoich czytelników wiele bibliotek. Warto zapytać w lokalnej wypożyczalni.

 

Jeśli ktoś chce przetestować działanie wypożyczalni, zachęcam do skorzystania z mojego polecenia. Dzięki temu można otrzymać bezpłatny dostęp na 30 dni. Aby skorzystać z takiego okresu próbnego należy:

1. Wejść na stronę https://www.empik.com/gofree;

2. Wpisać Kod: EGOF46LAB [nieaktualne];

3. Zalogować się do konta empik.com lub zarejestrować konto w serwisie empik.com;

4. Podpiąć kartę płatniczą w celu weryfikacji konta i wyrazić zgodę na cykliczne obciążanie karty opłatami za abonament (np. Go Mini) po upływie okresu darmowego - w okresie darmowym (30 dni) karta nie zostanie obciążona żadnymi opłatami;

5. Potwierdzić subskrypcję;

6. Zalogować się danymi z konta empik.com do aplikacji Empik Go.

 

Podsumowanie

Wygląda na to, że wypożyczalnie e-booków nie są tak dobrym biznesem, jak mogło by się wydawać. To kolejna zmiana w Empik Go, która wraz ze wzrostem ceny ogranicza ilość wypożyczeń w miesiącu. Wokół nas wciąż przybywa różnych ofert dostępu na zasadzie abonamentu, ale jeśli nie akceptujemy podwyżek, może warto też kupować „ważniejsze” e-booki w księgarni i mieć na dysku kopię dla siebie i bliskich.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to