cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Po raz kolejny w wypożyczalni Empik Go zmienia się cennik i zasady abonamentu. Ostatnia poważna korekta miała miejsce w maju 2022 roku (wpis: „Nowy CENNIK w wypożyczalni Empik Go”). Tym razem znikają z oferty pakiety Go Max i Go Max+Music, w których odpowiednio za 40 PLN lub 45 PLN można było przesłuchać lub czytać dowolną ilość audiobooków lub e-booków. Co w zamian? Pojawia się nowa opcja Go Plus.
Bieżące abonamenty wypożyczalni Empik Go (źródło: empik.com)
Empik Go – nowy cennik
Obecnie dostęp do wypożyczalni Empik Go możliwy jest w dwóch opcjach: Go Mini i Go Plus. Pierwszy z nich (Go Mini) obecny był też do tej pory i pozostaje bez zmian. W ramach miesięcznej opłaty w wysokości 25 PLN otrzymujemy dostęp do dwóch tytułów na dwóch urządzeniach oraz dodatkowo czytniku Kindle. Jedno z tych dwóch urządzeń to musi być smartfon lub tablet, ponieważ tylko w aplikacji mobilnej można dodawać tytuły na swoją półkę.
W nowym abonamencie zwiększeniu uległa cena, a zmniejszono liczbę wypożyczeń (źródło: empik.com)
Nowy abonament Go Plus jest droższy i kosztuje 50 PLN na miesiąc (a dokładniej na 30 dni). W jego ramach także mamy dostęp na dwóch urządzeniach oraz dodatkowo czytniku Kindle. Tu także konieczne jest posiadanie aplikacji mobilnej (telefon, tablet), która jest jedynym sposobem dodawania wypożyczonych e-booków lub audiobooków na nasze konto. Ale poza wzrostem ceny „najbogatszego” pakietu, ograniczona została jednocześnie ilości wypożyczeń w miesiącu. Teraz jest to osiem tytułów. Tyle też e-booków może miesięcznie trafić na czytnik Kindle.
O wypożyczalni Empik Go
Z wypożyczalni Empik Go można korzystać na czytnikach książek. Najwygodniejsze do tego są Empik GoBoook (tutaj recenzja) i nowe modele PocketBooków (np. PocketBook Era). Trochę mniej wygodnie jest w przypadku czytników Kindle (konieczność synchronizacji przez aplikację komputerową) i inkBookach (niestabilne oprogramowanie). Książki są dostępne na urządzeniu tak długo, jak płacimy abonament. Jeśli w jednym miesiącu nie wykorzystamy puli tytułów, przechodzą one na następne miesiące (do 180 dni, ale pod warunkiem, że wciąż abonament jest opłacony). Kody umożliwiające dostęp do usługi ma teraz w ofercie dla swoich czytelników wiele bibliotek. Warto zapytać w lokalnej wypożyczalni.
Jeśli ktoś chce przetestować działanie wypożyczalni, zachęcam do skorzystania z mojego polecenia. Dzięki temu można otrzymać bezpłatny dostęp na 30 dni. Aby skorzystać z takiego okresu próbnego należy:
1. Wejść na stronę https://www.empik.com/gofree;
2. Wpisać Kod: EGOF46LAB [nieaktualne];
3. Zalogować się do konta empik.com lub zarejestrować konto w serwisie empik.com;
4. Podpiąć kartę płatniczą w celu weryfikacji konta i wyrazić zgodę na cykliczne obciążanie karty opłatami za abonament (np. Go Mini) po upływie okresu darmowego - w okresie darmowym (30 dni) karta nie zostanie obciążona żadnymi opłatami;
5. Potwierdzić subskrypcję;
6. Zalogować się danymi z konta empik.com do aplikacji Empik Go.
Podsumowanie
Wygląda na to, że wypożyczalnie e-booków nie są tak dobrym biznesem, jak mogło by się wydawać. To kolejna zmiana w Empik Go, która wraz ze wzrostem ceny ogranicza ilość wypożyczeń w miesiącu. Wokół nas wciąż przybywa różnych ofert dostępu na zasadzie abonamentu, ale jeśli nie akceptujemy podwyżek, może warto też kupować „ważniejsze” e-booki w księgarni i mieć na dysku kopię dla siebie i bliskich.