905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nowy CENNIK w wypożyczalni Empik Go

Wypożyczalnia Empik Go to najpoważniejszy konkurent największej na naszym rynku tego typu usługi dostarczanej przez Legimi. O tym jak Empik Go działa, pisałem m.in. przy okazji premiery usługi na czytnikach inkBook, PocketBook i Kindle  jak też wersji bibliotecznej.

 

Nowy cennik wypożyczalni Empik Go (źródło: empik.com)

 

Od momentu premiery, usługa Empik Go przeszła już kilka zmian. Do najważniejszych można zaliczyć ograniczenie ilości wypożyczeń w miesiącu, wprowadzenie wersji bibliotecznej oraz dodanie obsługi czytników Kindle. Kika tygodni temu wprowadzono nowy cennik, a przy okazji przebudowano stronę WWW wypożyczalni.

 

Trzy abonamenty Empik Go

Obecnie w ramach Empik Go księgarnia oferuje trzy opcje cenowe abonamentu: Go Light, Go Max oraz Go Max + Music. W każdej z nich można się zalogować na dwóch urządzeniach oraz dodatkowo w aplikacji obsługującej czytnik Kindle. Może on więc być w każdym z abonamentów trzecim urządzeniem. Pierwszy z abonamentów jest najtańszy, kosztuje 24,90 PLN/miesiąc. W ramach Go Light możemy pobrać miesięcznie dwa tytuły. Liczy się tu każdy e-book, audiobook lub jedna seria serialu audio. Z kolei podstawowy do tej pory Go Max kosztuje 39,99 PLN/miesiąc. W czasie jednego okresu rozliczeniowego można w nim przeczytać lub odsłuchać dowolną ilość do 20 tytułów (e-booków lub audiobooków). Do czytnika Kindle możemy wtedy przetransferować do 10 e-booków. Trzeci abonament - Go Max + Music, jak sama nazwa wskazuje, rozszerzony jest o dostęp do odsłuchu muzyki przesyłanej strumieniowo do firmowej aplikacji mobilnej.

 

Empik Go Light a Legimi z limitem

Nowy abonament Empik Go Light kosztuje tyle samo co jeden z planów Legimi z limitem. Dokładnie 24,99 PLN/mies. trzeba zapłacić w Legimi za opcję „ebooki 1500”. To abonament z ograniczoną liczbą stron jak się można domyślić. Według cennika, powinien on wystarczyć na pobranie i przeczytanie trzech e-booków. Nie zawsze jednak tak być musi. Warto wcześniej sprawdzić na stronie Legimi, abyśmy nie wyczerpali opłaconego limitu przed końcem książki. Przykładowo ostatnio przeczytane przeze mnie trzy tytuły liczą trochę więcej niż 1400 stron (wg licznika Legimi), więc bym się zapewne zmieścił w wyznaczonych granicach. Pod względem ilości tytułów do przeczytania w abonamencie za 25 złotych wygrywa więc Legimi. Mamy o jedną książkę więcej. Zaś na korzyść Empik Go Light przemawia fakt, że można w nim korzystać z czytnika Kindle, co w Legimi nie jest (przy abonamencie z limitem) możliwe.

 

Nowa strona WWW Empik Go

Niedawno zmieniła się też strona WWW usługi. Skupiono się na niej na wskazaniu zalet abonamentu. Trochę ukryto samą jego zawartość. Do większych zmian na stronie WWW i jednocześnie największych niedogodności ja bym zaliczył likwidację możliwości wypożyczania książek z jej poziomu. Utrudnia mi to dodawanie nowych tytułów na moją półkę, ponieważ z wypożyczalni korzystam obecnie na czytniku Empik GoBook. A czytnikowa aplikacja nie ma opcji przeglądania księgozbioru i wypożyczania nowych tytułów. Z aplikacji mobilnej, w której to można teraz zrobić, korzysta u mnie inny domownik. Do niedawna mogłem sobie dodać interesującego mnie e-booka przez stronę WWW, potem zsynchronizować zawartość mojej półki na czytniku i czytać. Teraz jest to utrudnione. Radzę sobie w ten sposób, że wysyłam wiadomość do osoby korzystającej z aplikacji mobilnej Empik Go, czekam aż będzie miała chwilę na dodanie tego tytułu i dopiero wtedy mogę czytać. Jak dla mnie słabo.

 

Teraz nie można już wypożyczać książek z poziomu strony WWW. Zostajemy odesłani do aplikacji mobilnej (źródło: empik.com)

 

Na szczęście, pomimo przebudowanej głównej strony serwisu, wciąż można sprawdzić jakie e-booki i audiobooki są dostępne wypożyczalni. Trzeba wejść w odsyłacz „Sprawdź ofertę audiobooków, e-booków i podcastów Empik Go”. Co jednak mnie trochę dziwi, nowości wypożyczalni wyświetlane na stronie WWW nie są takie same jak te, które można zobaczyć w aplikacji mobilnej. Osoby, które chcą być „na bieżąco” z ofertą wypożyczalni, mogą mieć problem korzystając tylko z aplikacji mobilnej, bo tam lista wygląda na ograniczoną.

 

Lista nowości na stronie WWW wypożyczalni Empik Go (po lewej) wygląda trochę inaczej niż w aplikacji mobilnej (ekran po prawej)

 

Podsumowanie

Po nowych planach abonamentowych widać, że Empik kieruje się w stronę szerokiej i ujednoliconej oferty łączącej różne treści cyfrowe – e-booki, komiksy, audiobooki, podcasty czy muzykę. Zrobił też ukłon w stronę osób, które nie czytają (słuchają) specjalnie dużo i chcą mniej płacić za tego typu dostęp. W takich momentach pojawia się pytanie: którą z usług wybrać? Ja podpowiadam aby (abstrahując od wielu innych czynników jak np. cena czy posiadany czytnik) na przykład wybrać sobie kilkanaście tytułów, które chcemy przeczytać/odsłuchać i zobaczyć w której usłudze jest ich najwięcej.

 

[Aktualizacja 6 V 2022 r.]

W komentarzach czytelnicy zwrócili mi uwagę, że Legimi bez limitu (a więc także z dostępem siedmiu tytułów miesięcznie na czytnikach Kindle) można zakupić u operatorów telefonii komórkowej. Cena w przypadku samych e-booków wynosi 19,99 PLN/miesiąc. Usługa dostępna jest m.in. w Play (Czytelnia w Play by Legimi), Plus (Legimi w Plus), Orange oraz T-Mobile.

 

[Aktualizacja 7 V 2022 r.]

Jeszcze raz jestem wdzięczny za komentarze czytelników. Dzięki nim dowiedziałem się, że z końcem kwietnia zmieniony został w regulaminie Empik Go zapis o ograniczeniu wypożyczeń do 20 miesięcznie. Znowu można pobierać dowolną ilość e-booków i audiobooków w danym okresie rozliczeniowym. Limit 10 e-booków, które można na czytnik Kindle pozostał bez zmian.