905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Aktualizacja: PocketBook Touch Lux 4 i PocketBook Color z oprogramowaniem w wersji 6.5

PocketBook sukcesywnie aktualizuje oprogramowanie także dla trochę starszych czytników. W ostatnich dniach ukazała się aktualizacja dla dwóch modeli: PocketBook Color (z 2020 roku) oraz PocketBook Touch Lux 4 (z 2018 roku). Obydwa czytniki otrzymały firmware w najnowszej dostępnej wersji, czyli 6.5.

 

PocketBook Color z nowym wygaszaczem ekranu w trybie uśpienia

 

Największą nowością w obsłudze PocketBok Color jest dodanie opcji obsługi zmiany stron przy pomocy bezprzewodowego pilota. Opisywałem jak to działa na przykładzie modelu InkPad X (wpis: „Poradnik: DZIAŁAJĄCY pilot zmiany stron do czytników PocketBook”).

 

Najbardziej rzucającą się w oczy nowością jest grafika wyświetlana w czasie uśpienia czytnika. Do tej pory była to miniaturka czytnika z literkami „Z” w dymkach. Teraz „drzemiący” czytnik ma nałożoną szlafmycę, a nad nim widać księżyc. No cóż, literka „Z” nie ma ostatnio dobrej renomy.

 

Największą nowością w funkcjonowaniu czytnika jest dodanie obsługi plików w formatach AZW i AZW3, które do tej pory zarezerwowane były dla czytników Kindle. O przygotowaniu e-booka w tym formacie pisałem więcej w tekście „Poradnik: Jak zrobić MIŁY dla oka plik dla czytników Kindle?”. Przykładowy plik (przygotowany przeze mnie wcześniej na potrzeby czytania na Kindle) wyświetla się w PocketBooku Color poprawnie. Jest okładka, jest dzielenie wyrazów oraz justowanie tekstu. Jedyne co uwiera, to bardzo długie przeliczanie stron zaraz po pierwszym otwarciu e-booka. Powoduje to dość powolną reakcję czytnika w tym czasie. Uwaga, jeśli korzystacie z Calibre do przesyłania plików, to zapewne trzeba będzie skonfigurować program tak, aby akceptował transfer plików AZW i AZW3. Domyślnie do czytników PocketBook przesyłka e-booków w takich formatach jest w Calibre wyłączona.

 

Producent opublikował przy okazji kilkustronicową listę poprawek i modyfikacji, które trafiły na wspomniane czytniki. Większość z nich już opisywałem kilka miesięcy temu, informując o aktualizacji poprzednich modeli: PocketBook Touch Lux 5, Empik GoBook, PocketBook Touch HD 3 czy PocketBook InkPad 3. Wymienione są przede wszystkim działania zmierzające do przyspieszenia działania czytnika i poprawki niektórych zgłaszanych przez użytkowników błędów. Ponadto trochę poprawek dotyczy firmowego sklepu z e-bookami (działa na Ukrainie i w RFN) oraz niemieckiej wypożyczalni Onleihe.

 

Omawiana aktualizacja powinna być dostępna przez wi-fi z poziomu czytnika (OTA)

 

Aktualizacja powinna być dostępna do pobrania przez wi-fi (OTA). Można to sprawdzić to w menu ustawień: Oprogramowanie/Aktualizacja oprogramowania (przy włączonym wi-fi). Plik aktualizacyjny można też pobrać ze strony producenta i wykonać aktualizację samodzielnie, wgrywając go do pamięci urządzenia i restartując (przytrzymawszy klawisze „<” i „>” przy starcie).