905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja: Oprogramowanie czytnika PocketBook InkPad 3 w wersji 6.5

Kolejny czytnik marki PocketBook otrzymał oprogramowanie w wersji 6.5. Pierwszym zaktualizowanym modelem był wprowadzany właśnie na rynek PocketBook InkPad Lite. Teraz czas na InkPada 3 (a następne modele już w testach). W tym tygodniu ukazała się aktualizacja przeznaczona dla InkPada 3 oznaczona numerem 6.5.765 i datowana na 18 X 2021 r. Do podobnej wersji (6.5.768) zaktualizowano model InkPad 3 Pro. Wspominałem już o tej aktualizacji przy okazji informacji o planowanym wprowadzeniu obsługi pilota zdalnej zmiany stron w modelu PocketBook Touch HD 3. Omawiany tutaj PocketBook InkPad 3 nie będzie miał takiej funkcji z powodu braku łącza Bluetooth.

 

PocketBook InkPad 3 z nowym oprogramowaniem w wersji 6.5

 

Wraz z bieżącą aktualizacją, PocketBook InkPad 3 zyskał przynajmniej jedną ważną funkcję bardzo przydatną przy czytaniu książek w formacie PDF. Dzięki niej nie trzeba będzie już tak bardzo skakać wzrokiem przy zmianie stron.

 

Nowa opcja w sposobie wyświetlania plików PDF to „Tryb przewijania” (ekran po lewej), a pozostałe opcje bez zmian (ekran po prawej)

 

Otóż do tej pory, jeśli jedna strona tekstu PDF-a nie mieściła się na jednym ekranie, to oczywiście była dzielona. Tak więc kontynuacji bieżącej strony trzeba było szukać gdzieś kilka linijek od dolnej krawędzi, ale kolejna strona zaczynała się znowu na górze ekranu. Trochę to mogło być dezorientujące dopóki nie wpadło się w rytm czytania. Nowa opcja „Tryb przewijania” powoduje, że kontynuacji tekstu z poprzedniego ekranu zawsze szukamy wzrokiem w pobliżu górnej krawędzi ekranu. Ideałem by było, gdyby nic z poprzedniego ekranu nie powtarzało się na kolejnym, ale na to przyjdzie może jeszcze pora. Wciąż dostępne są także tryby wyświetlania PDF-ów wcześniej obecne w czytniku – pojedyncze strony, tryb kolumnowy i rozpływ (tzw. reflow, czyli przetwarzanie w czytniku pliku PDF na tekstowy). Podsumowując, dzięki temu trybowi PocketBooki staną się jeszcze lepszymi narzędziami do czytania (niezbyt przyjaznych czytnikom) plików w formacie PDF.

W nowym „trybie przewijania” kontynuacji z poprzedniej strony szukamy wzrokiem zawsze u góry kolejnego ekranu

 

W trybie „pojedynczej” strony kontynuacji z poprzedniej strony szukamy wzrokiem w różnych miejscach kolejnego ekranu

 

Wśród kosmetycznych zmian można wskazać inny wygląd menu wyskakującego przy zaznaczeniu słowa w tekście. Teraz wyboru podkreślenia czy słownika dokonujemy w „dymku” przy wybranym słowie, a nie w oknie przy krawędzi ekranu. Wygląda to trochę „nowocześniej”. W oknie słownika pojawia się teraz jednak błąd polegający na wyświetlaniu „1)” na początku definicji.

 

Wywoływanie słownika w poprzedniej wersji oprogramowania (PocketBook Touch HD 3)

 

Wywoływanie słownika w bieżącej wersji oprogramowania (PocketBook InkPad 3)

 

Do podobnej kategorii można zaliczyć opcję „pokazu slajdów” w przeglądarce graficznej (Galeria) zainstalowanej w czytniku. PocketBook może teraz służyć także jako „cyfrowa ramka”. Ta opcja może niekoniecznie służyć do wyświetlania rodzinnych zdjęć na babcinej półce, ale czemu nie do zwrócenia uwagi i wyświetlania dodatkowych informacji np. na jakiejś wystawie?

 

Nową opcję, pokaz slajdów uruchamia się z aplikacji „Galeria”. Po dotknięciu ekranu, można zdefiniować parametry prezentacji

 

Zmian jest więcej, a ich opis zajmuje kilka stron oficjalnego komunikatu. Większość z nich wskazuje na usprawnienie działania czytnika, który powinien teraz szybciej startować i żwawiej reagować na polecenia użytkownika.

 

Niestety, wraz z nowym oprogramowaniem wkradł się także błąd. Czasami zmiana kroju czcionki lub wielkości tekstu powoduje samoczynne przeskoczenie w tekście do początku rozdziału otwartego e-booka w formacie EPUB. Warto więc dodać zakładkę przed rozpoczęciem zmian sposobu wyświetlania tekstu.

 

Aktualizacja powinna być dostępna do pobrania przez wi-fi (OTA). Można to sprawdzić to w menu ustawień: Oprogramowanie/Aktualizacja oprogramowania (przy włączonym wi-fi). Plik aktualizacyjny można też pobrać ze strony producenta i wykonać aktualizację samodzielnie, wgrywając go do pamięci urządzenia i restartując (przytrzymawszy klawisze „<” i „>” przy starcie).