905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Poradnik: DZIAŁAJĄCY pilot zmiany stron do czytników PocketBook

PocketBook InkPad X - największy z czytników marki PocketBook (moja recenzja tutaj) – jako kolejny otrzymał aktualizację oprogramowania, która między innymi dodaje obsługę zmiany stron pilotem zdalnego sterowania. Wspomniany firmware nosi numer 6.5.1701 i datowany jest na 3 II 2022 roku. Wprowadzane tą aktualizacją zmiany opisywałem już przy okazji InkPada 3.

 

PocketBook InkPad X teraz obsługuje piloty zdalnej zmiany stron

 

Wygląda na to, że PocketBook konsekwentnie rozszerza możliwość obsługi swoich czytników pilotem. Ja także postanowiłem iść tym tropem i kupić coś bardziej nadającego się do zdalnej obsługi niż testowana przeze mnie wcześniej klawiatura (wpis: „Innowacje: Pierwszy PocketBook z PILOTEM zdalnej zmiany stron”). Niestety PocketBook wciąż nie ma w swojej ofercie urządzenia, które by było w pełni zgodne z czytnikami tej marki. Nie ma także oficjalnej listy akcesoriów, które na pewno będą zmieniać strony. Ale właśnie trafiła do mnie przesyłka z Chin, mogę więc podzielić się wrażeniami jakie niesie ze sobą korzystanie z pilota no-name z Aliexpress.

 

Pilot z Aliexpress

Dłuższą chwilę przeczesywałem internety poszukując informacji na temat tego, jakie urządzenie by mogło sprawnie współdziałać z czytnikiem jako pilot zmiany stron. Pierwszym tropem były zdalne wyzwalacze do aparatów fotograficznych i smatfonów. Ale jak wynikało z doświadczeń innych użytkowników, to co ma tylko jeden przycisk, nie będzie działać sprawnie z PocketBookiem. Wybór padł więc na kontroler mogący służyć do grania na smartfonie czy tablecie. Według opisu sprzedawcy może współpracować zarówno z telefonami pracującymi pod iOS jak i Androidem. Ale dla mnie ważna była przede wszystkim komunikacja Bluetooth i niewielkie rozmiary. No i cena, jako że jestem z Galicji. Nie chciałem płacić dużo za coś, co z czytnikiem współpracować wcale nie będzie.

 

Pilot no-name z Aliexpress

 

Na szczęście wybrałem dobrze. Pilot (wysyłany z anglojęzyczną instrukcją obsługi, bez pudełka) kosztuje obecnie nieco ponad 4 USD, czyli poniżej 20 PLN. Zamówiłem go w sklepie Anxiwulian001 Store, który ma 91% pozytywnych ocen i działa na Aliekspressie ponad pół roku. Oferowane tam są głównie kable, przejściówki i podobne tego typu duperele. I tak, po sześciu tygodniach od zakupu, niewielka koperta dostarczona została (przez bliżej nieokreśloną firmę przewozową) do mojej skrzynki pocztowej. Dla ścisłości dodam, że wspomniana oferta jest opisana jako „Wireless Universal PC VR Bluetooth Remote Controller Bluetooth 3.0 Game Handle Gamepad Camera Shutter for IOS/Android Smartphone”, można więc idąc tym tropem próbować szukać innych, podobnych akcesoriów. Warto też porównać ceny z innymi sprzedawcami, np. Charotte's, Shop110.

 

Pilot „Wireless Universal PC VR Bluetooth Remote Controller Bluetooth 3.0 Game Handle Gamepad Camera Shutter for IOS/Android Smartphone” (źródło: aliexpress.com)

 

Pilot jest niewielki (73x33x15 mm), lekki (ze smyczką waży 19 g) i wykonany z czarnego, dość twardego plastiku. Plastikowy sterownik myszki (joystick) umieszczony jest po lewej stronie zaś cztery przyciski (opisane jako A, B, X, Y) zlokalizowane po prawej są gumowe i dość miękkie. W środku znalazło się miejsce na miniaturowy wyłącznik (Start) i niebieską diodę sygnalizującą łączenie przez BT. Według instrukcji obsługi, urządzenie powinno działać w zakresie 2-10 metrów i jest zgodne z protokołem BT 3.0. Obok jest też przełącznik (Select) służący do zmiany trybu pracy pilota. Na krawędzi obudowy umieszczono suwak Game/Key, który ustawiłem od razu na to drugie położenie. Choć akurat w instrukcji obsługi pilota opcja „read E-book on Android platform” jest przypisana do trybu Game. Może to nie ma znaczenia. Do ładowania baterii służy gniazdo microUSB. Czerwona dioda sygnalizuje ładowanie akumulatora. Pilot powinien działać ok. 20 godzin na jednym ładowaniu.

 

Zakupiony pilot to niewielkie urządzenie, które łatwo zmieścić można w dłoni

 

Pilot z czytnikiem PocketBook InkPad X

Pierwszym krokiem w korzystaniu z pilota jest sparowanie z PocketBookiem, tak jak przy każdym urządzeniu BT. Należy w tym celu aktywować łączność bezprzewodową w czytniku (menu UstawieniaBluetooth) i włączyć pilota przyciskiem Start. Niebieska dioda na pilocie zacznie migać i po chwili powinien on pojawić się na liście wyszukanych urządzeń. Trzeba go dodać wskazując nazwę „MINI PLUS”.

 

Po włączeniu BT w czytniku, pilot powinien pojawić się na liście widocznych urządzeń (ekran po lewej) i trzeba dotknięciem na ekranie potwierdzić jego sparowanie (ekran po prawej)

 

Drugim krokiem jest przypisanie przyciskom z pilota odpowiednich czynności w menu czytnika. Przytrzymując palcem na ekranie czytnika nawę pilota wywołujemy wyskakujące menu i wybieramy opcję „Mapowanie klawiszy”. 

 

Przytrzymanie palcem nazwy sparowanego pilota wywoła wyskakujące menu (ekran po lewej), z którego trzeba wybrać przypisanie funkcji poszczególnym przyciskom (ekran po prawej)

 

Dalej postępujemy tak samo jak przy samodzielnym definiowaniu fizycznych klawiszy czytnika. Trzeba kolejno wciskać przyciski na pilocie i przypisywać im odpowiednie funkcje (np. Przenieś/Dalej lub Przenieś/Wstecz). Ja przykładowo dla czterech „gumowych” guziczków zdefiniowałem sobie zmianę stron, wywołanie menu ustawień i przejście do ekranu startowego. Od tej pory powinno to działać po każdym kolejnym połączeniu pilota z czytnikiem.

 

 

Pierwszy przycisk nazwałem „następna” i przypisałem mu przeskakiwanie do kolejnej strony

 

 

Ja zdefiniowałem najpierw tylko przeskakiwanie do kolejnej strony (ekran po lewej) ale w końcu wszystkim czterem przyciskom pilota dodałem funkcje (ekran po prawej)

 

Jak widać na załączonych zrzutach ekranów. Opisywana funkcja działa tylko dla plików tekstowych (EPUB, FB2, MOBI). Dokumenty zapisane w formacie PDF lub DjVu nie będą miały tej funkcji.

 

Korzystanie z pilota w codziennym czytaniu

Pilot sprawdza się w codziennym korzystaniu z czytnika (z e-bookami w formacie EPUB, FB2, MOBI). Nie rozłącza się samoczynnie przy czytaniu (jak to robiła klawiatura), a strony zmieniają się sprawnie. Jeśli ktoś woli czytać bez ciągłego sięgania w stronę czytnika aby zmienić stronę, to może być gadżet dla niego.

 

Jedna rzecz jest męcząca. Pilot musi być sparowany po każdym włączeniu czy wybudzeniu czytnika. Pilot (przynajmniej mój) z czytnikiem nie paruje się automagicznie.

 

Aby uniknąć usypiania czytnika podczas czytania, trzeba zdefiniować długie czasy w ustawieniach

 

Druga uciążliwość pojawiała mi się przy dłuższym czytaniu, ale można jej zaradzić. Niestety, InkPad X nie traktuje zmiany stron pilotem tak samo jak robienie tego dotykiem czy fizycznym przyciskiem. Jeśli więc mamy ustawione samoczynne usypianie lub wyłączanie, to na przykład po dwudziestu minutach czytania czytnik się wyłączy pomimo, że był intensywnie używany. Przecież zmienialiśmy stronę za stroną, choć akurat pilotem, a nie na przykład fizycznym przyciskiem. W ustawieniach czytnika trzeba więc zdefiniować długi czas usypiania czy automatycznego wyłączania. Powinno to rozwiązać problem.

 

Podsumowanie

Zakupiony testowo, niedrogi pilot sprawdził się. Mogę go polecić, choć trzeba uwzględnić opisane powyżej niedogodności. Nie wiem też jak długo będzie działał. Póki co, ładowałem go raz i używałem przez kilka dni.

 

PocketBook InkPad X z pilotem zdalnej zmiany stron

 

Sądzę, że zmiana stron pilotem to przydatna funkcja, szczególnie dla osób mających kłopoty z utrzymaniem czegoś ciężkiego (jak czytnik) w ręku. Ja takich problemów nie mam, ale i tak leniwe czytanie na leżąco, bez potrzeby machania rękami przy każdej zmianie strony, bardzo przypadło mi o gustu. No i przy używaniu pilota tekst nie skacze mi przed oczami, gdy dotykam ekranu czy zmieniam strony przyciskiem. Nie jest to na pewno gadżet konieczny ale mogący uprzyjemnić życie. Choć do tego lepiej by było mieć firmowe urządzenie, które nie będzie wymagało wchodzenia do ustawień czytnika i parowania przy każdym jego załączeniu. Nie wiem, czy do tego trzeba poprawki oprogramowania czy lepiej dopasowanego pilota. A może obu tych rzeczy naraz. Jeśli tak – miło gdyby PocketBook nad tym popracował i zapewnił jeszcze przyjemniejsze czytanie.

 

[Aktualizacja 4 IV 2022 r.]

Opisywany tutaj pilot powinien działać także z innymi modelami marki PocketBook wyposażonymi w łącze BT, w których producent dodał lub doda obsługę takich urządzeń. W tym momencie jest to PocketBook Touch HD 3 i PocketBook InkPad Color. Przetestowałem - działa. Być może w przyszłości będzie to także PocketBook Color, jednak żadne plany na ten temat nie zostały ogłoszone.

 

[Aktualizacja 30 IV 2022 r.]

Wraz z aktualizacją oprogramowania wewnętrznego oznaczonego numerem 6.5.2304, także PocketBook Color otrzymał możliwość sterowania zmianą stron przy pomocy pilota. Opisywany w niniejszym artykule pilot działa także z tym modelem czytnika.

 

[Aktualizacja 21 VII 2022 r.]

PocketBook Era od nowości wyposażony jest w oprogramowanie w wersji 6.7. Także obsługuje pilota zdalnej zmiany stron.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to