905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Innowacje: Pierwszy PocketBook z PILOTEM zdalnej zmiany stron

Żyjemy w czasach, gdy zdalnie można odpalać pociski balistyczne z głowicami jądrowymi, przeprowadzać operacje chirurgiczne, a nawet wyłączać program telewizyjny i uruchamiać na telewizorze aplikację z filmami. Dlaczego by nie zmieniać sobie zdalnie także stron w czytniku książek? Otóż jednak można. PocketBook Touch HD 3 otrzymał właśnie aktualizację oprogramowania do wersji 6.5.1383 datowaną na 22 XII 2021 r. Zgodnie z zapowiedzią (pisałem na ten temat dwa miesiące temu) wprowadza ona m.in. obsługę pilota zdalnej zmiany stron. Podobne rozwiązania funkcjonowały już wcześniej w koreańskich czytnikach Crema i chińskich Onyx Boox. Wśród PocketBooków – Touch HD 3 to na razie (?) jedyny model z możliwością skorzystania ze zdalnego pilota.

 

PocketBook Touch HD 3 może teraz obsługiwać zdalną zmianę stron (na pierwszym planie mój testowy pilot w postaci bezprzewodowej klawiatury)

 

PocketBook Touch HD 3 – konfigurowanie pilota

Niestety nie mam żadnego urządzenia, które może służyć jako taki bardziej „klasyczny” pilot. Próbowałem na przykład z pilotem od MiBoksa ale nie wyszło. Aby przetestować nową funkcjonalność posłużyłem się więc czymś co też ma sporo przycisków i baterie. Wykorzystałem niekomplikowaną klawiaturę komputerową łączącą się przez BlueTooth. Okazuje się, że takie urządzenie może także służyć jako pilot dla PocketBooka Touch HD 3. Nie ma to może sensu na dłuższą metę, ale do szybkiego testu w sam raz.

 

Nie wszystkie urządzenia z łącznością BT sparują się z czytnikiem

 

Jak połączyć czytnik z pilotem? Na początku trzeba sprawdzić, czy obydwa urządzenia wzajemnie się wykryją i sparują. W moim przypadku wymagało to wklepania określonej sekwencji liczb na komputerowej klawiaturze.

 

Podłączenie klawiatury wymagało wpisania kodu parowania

 

Dopiero, gdy zobaczymy, że urządzenia są połączone, można myśleć o właściwej konfiguracji. A polega ona na przypisaniu odpowiedniej akcji poszczególnym przyciskom. W tym celu należy przytrzymać palec na nazwie sparowanego urządzenia a następnie wybrać z wyskakującego menu (Połącz, Rozłącz, Zmień nazwę, Mapowanie klawiszy) ostatnią opcję.

 

Po sparowaniu trzeba zdefiniować funkcje klawiszy

 

Kolejny etap odbywa się tak samo jak przy mapowaniu fizycznych klawiszy czytnika. Trzeba wybrać odpowiedni klawisz na pilocie i przypisać mu odpowiednią funkcję (np. Przenieś/Dalej lub Przenieś/Wstecz). Od tej pory powinno działać.

 

Mapowanie klawiszy można wykonać zarówno do programu PB Reader jak i innych aplikacji

 

Pilot zdalnej zmiany stron

Producent nie ma obecnie w ofercie firmowego pilota zmiany stron. Postawiono na uniwersalność rozwiązania. A mianowicie w opisie zmian wprowadzonych przez bieżącą aktualizację oprogramowania zaznaczono, że powinny zadziałać wszystkie peryferia zgodne ze standardem Bluetooth. W charakterystyce aktualizacji możemy przeczytać m.in. „Add possibility to pair device with Bluetooth buttons (or with any other HID device) and ability to configure them for any action for Reading program, Gallery and Photoframe app in Key mapping”. Jak więc widać, dodana funkcja może posłużyć nie tylko do zmiany stron ale także innych funkcji aplikacji do czytania czy fotoramki.

 

Na mojej klawiaturze za zmianę strony do przodu odpowiada Enter

 

Zważywszy, że mnie się udało wykorzystać standardową klawiaturę komputerową, może to być bliskie zrealizowania w praktyce. Niestety, ja akurat testowałem to co było pod ręką. Może jeszcze uda mi się zdobyć coś bardziej poręcznego... W praktyce ma to zarówno pozytywne jak i negatywne aspekty. Z pozytywnych należy wskazać wygodę. Tak, zmiana pilotem może być wygodna. Z drugiej strony jest też kilka słabych stron i nie mam tu pewności z czego wynikają. Po pierwsze muszę przy każdym uruchomieniu czy wybudzeniu czytnika wejść w jego ustawienia i poczekać aż sparuje się z klawiaturą. Po drugie co jakiś czas zdarza się, że czytnik z otwartą książką nie reaguje na przyciski klawiatury. Strony się nie zmieniają. Pomaga wejście do ustawień i poczekanie na wybudzenie klawiatury. Nie mam pojęcia czy to kwestia czytnika czy klawiatury. Nie jest ona najnowsza i czasem przy pracy z komputerem też się rozłącza lub usypia. Długo też trwa jej parowanie bezpośrednio po uruchomieniu komputera. Skoro więc z komputerem nie działa na 100%, to może i kłopoty z czytnikiem to jej wina. Nie przesądzam. Jak znajdę coś innego, co się nada, to także przetestuję i zaktualizuję ten wpis.

 

Postaram się przetestować zdalną zmianę stron także z czymś innym niż z klawiaturą

 

Podsumowanie

Uważam, że opcja zdalnej zmiany stron może być bardzo przydatna i to całkiem miło, że PocketBook o niej pomyślał wprowadził. Myślę, że obsługa czytnika pilotem (wbrew pierwszemu wrażeniu) może być bardzo przydatna na przykład dla tych osób, które mają kłopoty z trzymaniem urządzenia w dłoni. Ale także ja sam (leżąc sobie leniwie i czytając) czasami myślałem, że pilot by się przydał, żeby nie ruszać ręką trzymającą czytnik. Nie lubię jak mi tekst skacze przed oczami. A naciskając przycisk zmiany stron lub machając palcem po ekranie, tak się zdarza. Na razie producent zapowiedział obsługę pilotem tylko w tym jednym modelu – PocketBooku Touch HD 3. Być może przyszłość zależy od popularności tego rozwiązania wśród użytkowników czytników. Ciekaw jestem, czy pojawi się firmowy pilot...

 

Poza tym aktualizacja wprowadza także inne zmiany, które już opisywałem przy okazji firmware w wersji 6.5 dla innych PocketBooków - np. dla InkPada 3.

 

[Aktualizacja: 4 IV 2022 r.]

We wpisie zatytułowanym „Poradnik: DZIAŁAJĄCY pilot zmiany stron do czytników PocketBook” opisałem przykładowy, niedrogi pilot, który działa z czytnikami PocketBook.