cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...W sierpniu pisałem o uruchomieniu przez PocketBooka firmowej księgarni na Ukrainie. Zgodnie z ówczesną zapowiedzią, kolejnym krajem miały być Niemcy. I tak się właśnie stało. Na oficjalnej niemieckiej stronie producenta czytników (http://pocketbook.de) można już kupować niemieckojęzyczne e-booki. Firma nie ujawnia żadnych ewentualnych planów dotyczących rynku polskiego w tym zakresie.
Nowa księgarnia na rynku niemieckim - pocketbook.de (źródło: pocketbook.de)
W ofercie niemieckiego PocketBooka znalazły się nie tylko e-booki ale także książki audio. Zostały podzielone tematycznie, a wśród kilkunastu działów jest także sekcja „Kostenlose eBooks”, czyli wydań bezpłatnych. Nie jest ich dużo (18 książek), ale zawsze coś. Po zalogowaniu, jest też opcja dodawania książek do listy życzeń. E-booki są oferowane w postaci plików PDF lub EPUB. Można za nie płacić kartami płatniczymi lub przez PayPal. Przy opcjach płatności jest też okienko na wprowadzanie kodów rabatowych. Aby dokonać zakupów, trzeba podać niemiecki adres.
Do zakupów w pocketbook.de potrzebny jest niemiecki adres. Nie można wskazać innego kraju (źródło: pocketbook.de)
Zakupione książki można pobrać na dysk komputera, przesłać do firmowej chmury (PocketBook Cloud) lub otworzyć w aplikacji mobilnej (jeśli mamy otwartą listę zakupów w przeglądarce na urządzeniu mobilnym). Z punktu widzenia użytkownika czytnika PocketBook, najwygodniejszą opcją jest wysyłka do chmury. Co dziwne, nie odbywa się ona automagicznie zaraz po zakupie, z poziomu księgarni. Trzeba samodzielnie wybraną książkę wysłać na swoje konto. Dopiero po synchronizacji konta na czytniku, pozycje z księgarni znajdą się w pamięci PocketBooka. Więcej o korzystaniu z chmury PocketBook Cloud napisałem przy okazji uruchomienia tej usługi oraz udostępnienia jej dla aplikacji mobilnej. Obecnie chmura jest wzbogacona o synchronizację postępów czytania i notatek użytkownika.
Sekcja najlepiej sprzedawanych audiobooków w księgarni pocketbook.de (źródło: pocketbook.de)
Nie jestem jakoś specjalnie zorientowany w niemieckim rynku księgarskim. Trudno mi ocenić ofertę nowego sklepu. Poszedłem więc na skróty i sprawdziłem, czy aktualne bestsellery z księgarni należącej do sojuszu Tolino, znajdują się też w księgarni PocketBooka. Porównałem pierwszą dziesiątkę z ebook.de z zasobami pocketbook.de. Znalazłem tam osiem z dziesięciu pozycji. Z tej niewielkiej próbki losowej można więc wnioskować, że oferta dla posiadaczy PocketBooków nie jest pełna ale stoi na (przynajmniej) na dobrym poziomie.
Podsumowanie
Uruchomienie własnej księgarni z dobrą ofertą na pewno nie jest prostą sprawą, ale wydaje się być naturalnym krokiem w rozwoju firmy PocketBook. Szczególnie na intratnym, choć na pewno wymagającym rynku niemieckim, na którym ostro walczy o czytelnika zarówno Amazon jak i sojusz księgarski Tolino. Kolejnym krokiem może być, jak się zdaje, lepsze (pełne?) zintegrowanie czytnika ze sklepem, wysyłka zakupów (przez Send-to-PocketBook i PocketBook Cloud) oraz możliwość zakupów z poziomu aplikacji w PocketBooku.
Czytnik Tolino Epos ze zintegrowaną księgarnią, widoczną na ekranie startowym
Konkurenci Amazonu, którzy walczą z jego dominacją, zazwyczaj oferują zarówno czytniki jak i książki. Chyba właśnie kompleksowa oferta Kobo czy Tolino, w połączeniu z wysokim poziomem usług (dobre czytniki, szeroka oferta książek) daje szansę na podjęcie walki (przynajmniej na lokalnych rynkach) z amerykańskim gigantem. PocketBook też ściślej współpracował kilka lat temu z Empikiem, czy niemieckimi sieciami księgarskimi. Teraz żadna polska księgarnia nie oferuje czytnika podłączonego do własnego sklepu. W Polsce, póki co, czytniki powiązane są raczej z wypożyczaniem, a nie kupowaniem e-booków. Na razie nasz rynek w tym zakresie jest zdominowany przez wypożyczalnię Legimi oraz czytniki Kindle, PocketBook i inkBook. Zobaczymy, co przyniesie przyszłość.