905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Chmura PocketBook w nowej wersji oprogramowania czytników

 

PocketBook Digital trafia właśnie do czytników w postaci "PocketBook Cloud". Wprowadzenie do swojej oferty usług w chmurze firma ogłosiła na targach książki we Frankfurcie. Rozwiązanie było też promowane w tym roku na Targach Książki w Krakowie.

 

Schemat funkcjonowania PocketBook Digital (źródło: PocketBook)

 

Najważniejszym atutem nowej usługi ma być PocketBook Cloud. Od strony użytkownika, to po prostu synchronizacja zakupów i księgozbioru w ramach księgarni zintegrowanej z czytnikiem, lub wspierającej tę chmurę. Ponadto wirtualny dysk umożliwia również synchronizację osobistych notatek i oznaczeń w plikach.

 

Ostatnia aktualizacja oprogramowania czytników PocketBook pozwala na zalogowanie się w chmurze, ale usługa nie jest wdrożona przez polskie księgarnie

 

Usługa działa nie tylko na czytnikach, ale i aplikacjach mobilnych oraz w przeglądarce internetowej (WEB Reader). Synchronizacja nowych plików następuje w obie strony, a więc z czytnika czy aplikacji do chmury i odwrotnie (na razie w PocketBook Readerze dla Androida czy iOS nie widzę opcji logowania do konta w chmurze). Jeśli mamy np. w czytniku wcześniej wgrane pliki, można wymusić wysłanie ich do dysku sieciowego. Odbywa się to z podręcznego menu, pojawiającego się po przytrzymaniu palca na nazwie pliku. Należy wtedy wybrać opcję „Upload to PB Cloud”. Przy plikach skopiowanych do chmury znajduje się informująca o tym ikonka... chmury. Dokumenty już znajdujące się na wirtualnym dysku mogą być sortowane według czasu wgrania lub autora. Osobno oznaczone są też pliki określone w czytniku jako ulubione.

 

Do chmury można wgrywać także własne pliki EPUB i PDF (używając przeglądarki WWW)

 

PocketBook Digital jest już wdrożona w Niemczech, Austrii, Włoszech, Belgii, Luksemburgu oraz Szwajcarii. Jak mi się wydaje, wynika to z faktu, że we wszystkich tych krajach działają niemieckojęzyczne księgarnie, współpracujące z katalogami e-booków prowadzonymi przez firmę KNV Koch, Neff & Volckmar GmbH (Niemcy) lub Buchmedia Marketingverbund GmbH (Austria).

 

Liczba księgarń korzystających z usługi PocketBook Cloud (źródło: cloud.pocketbook.digital)

 

Obie firmy są partnerami PocketBooka. Najwyraźniej wdrożyły już nowe rozwiązanie PocketBooka i udostępniły go swoim partnerom handlowym tudzież klientom. Dzięki temu, nawet niewielkie, lokalne księgarnie, mogą dysponować rozbudowanym e-bookowym zapleczem i sprzedawać swoim klientom nie tylko książki papierowe, ale i elektroniczne, nie ponosząc samodzielnie nakładów finansowych na utrzymanie stosownej infrastruktury. Przykładowo, niemiecki operator systemu chwali się liczbą 300 tys. e-booków dostępnych w katalogu.

 

Księgarnia sieci Athesia we włoskim Bolzano współpracująca z Buchmedia Marketingverbund (źródło: Google Street View)

 

 

Wprowadzenie usługi musi nastąpić najpierw w księgarni, dopiero potem można jej używać w czytniku. Opisywane rozwiązanie będzie pojawiało się stopniowo w kolejnych modelach czytników PocketBook. U mnie znalazło się za sprawą oprogramowania (firmware) udostępnionego wczoraj (dla PB 626). PocketBook Cloud na razie nie ma żadnej implementacji w Polsce, no chyba, że ktoś jest klientem księgarni należącej do jednej z omawianych sieci z KNV Koch, Neff & Volckmar lub Buchmedia Marketingverbund. Wtedy wystarczy się zalogować i korzystać...

 

Aby się zalogować do chmury, trzeba mieć konto w księgarni wspierającej usługę (źródło: cloud.pocketbook.digital)

 

PocketBook Cloud, od strony użytkownika, jest zbliżone do tego, co znamy już z księgarni Amazon lub Tolino. Moim zdaniem to ważny krok w rozszerzaniu funkcjonalności czytników PocketBook.

 

[Aktualizacja 4 III 2018 r.]

Korzystanie z PocketBook Cloud możliwe jest oficjalnie w Polsce od momentu udostępnienia usługi posiadaczom konta w księgarni Bookland.