cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Do tej pory tylko te PocketBooki, które były przeznaczone na rynek niemieckojęzyczny, miały dostęp do chmury PocketBook Cloud. Wraz z najnowszą aktualizacją mobilnej aplikacji PocketBook Reader dla Androida, może się to zmienić. Od wersji 2.0 dawała ona dostęp klientom księgarni z Niemiec, Austrii czy Włoch. Teraz ukazała się wersja 2.04 na urządzenia z Androidem, która umożliwia logowanie także nowym klientom spoza niemieckojęzycznego obszaru. Również tym, którzy mają konto w firmowej księgarni BookLand.
PocketBook Reader w wersji 2.04 szerzej udostępnia dostęp do firmowej chmury
O usłudze PocketBook Cloud pisałem więcej przy okazji jej uruchomienia (wpis: „Chmura PocketBook w nowej wersji oprogramowania czytników”). W skrócie, umożliwia ona tworzenie kopii księgozbioru na dysku sieciowym. Pozwala także na synchronizację jego zawartości między różnymi urządzeniami. Dotyczy to nie tylko samych plików z e-bookami, ale także zakładek i notatek. No i oczywiście działa także z zakupionymi książkami. Ale do tej pory żadna księgarnia na polskim rynku tej usługi nie wykupiła. Chmura nie była więc dla nas oficjalnie dostępna. BookLand jest pierwszym sklepem, który współpracuje z PocketBook Cloud i jest przeznaczony także dla polskiego klienta. Co prawda nie ma w nim raczej nic ciekawego, poza słownikami dla czytników PocketBook (ang-pol, ukr-pol i niem-pol), ale być może warto założyć konto, choćby dla nowej usługi.
Aplikacja pozwala wybrać albo PocketBook Cloud albo Dropboksa
Każdy, kto ma konto w BookLandzie, może teraz zalogować się (takie same dane, jak w księgarni) do chmury zarówno w aplikacji mobilnej jak i na niektórych czytnikach. Aplikacja oczywiście działa także z księgarniami, które wcześniej już z chmury korzystały. Niestety, nie wszystkie modele czytników obsługują chmurę PocketBooka, nawet te najnowsze. Choć na przykład została ona wprowadzona wraz z ostatnią aktualizacją oprogramowania wewnętrznego dla PocketBooka Touch HD 2. Aby sprawdzić, czy w posiadanym czytniku jest ona dostępna, należy wejść w menu „Konto i synchronizacja” ustawień urządzenia. Przed ew. uruchomieniem usługi należy mieć na uwadze, że sama synchronizacja może być czasochłonna, szczególnie na starszych czytnikach. Między innymi dlatego, że książki są z czytnika także wysyłane do chmury, a nie tylko pobierane (jak u konkurencji). Na przykład w InkPadzie 2 w końcu z niej zrezygnowałem, ponieważ za bardzo spowalniała czytnik. Jednak w aplikacji wczoraj zainstalowanej na moim telefonie, działa to całkiem sprawnie.
Konto PocketBook Cloud w ustawieniach czytnika PocketBook InkPad 2
U mnie akurat sama aktualizacja niezbyt się udała za pierwszym razem. Aplikacja raz po raz przestawała działać. Odinstalowałem więc ją, przeczyściłem pliki systemowe i zainstalowałem na nowo. Od tej pory funkcjonuje stabilnie.
Nawet nie wiedziałem, że mam tyle czcionek w telefonie, dopóki nie uruchomiłem ustawień tekstu w PocketBook Readerze
Podsumowanie
Zachęcam do testowania PocketBook Readera, szczególnie jeśli ktoś szuka bezpłatnego programu do czytania e-booków na telefon czy tablet. Wartość dodana w postaci synchronizacji z chmurą PocketBook Cloud czy Dropboksem może być dodatkowym atutem. W programie brakuje mi podziału wyrazów, poza tym to bardzo przyjemna aplikacja (testowałem ją i porównywałem z konkurencyjnymi rozwiązaniami przy okazji recenzji YotaPhone 2). Program można znaleźć np. w sklepie Google Play. Ma razie nie ma dostępu do firmowej chmury w aplikacji mobilnej dla iOS (iPhone, iPad).
Wśród nowości aplikacji w wersji 2.04, znajdziemy także nowy wygląd