905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PocketBook Reader dla iOS otrzymuje synchronizację z Dropboksem

 

Nowa wersja aplikacji mobilnej PocketBook Reader na urządzenia z systemem iOS (iPhone'y oraz iPady) została wzbogacona o synchronizację z dyskiem sieciowym Dropbox. Do tej pory taka funkcja obecna była w czytnikach marki PocketBook i spisuje się ona całkiem nieźle. Nie korzystam co prawda namiętnie z aplikacji do czytania na telefony czy tablety, ale spoglądam w ich stronę. Przyczyna jest prosta. Według pojawiających się co jakiś czas wyników badań zachowań czytelników e-boków, całkiem sporo osób preferuje czytanie książek elektronicznych właśnie na smartfonach. Liczyłem więc, że aktualizacja PocketBook Readera będzie kolejnym krokiem integracji rozwiązań chmurowych firmy, tak jednak się nie stało...

 

Nowa wersja PocketBook Readera dla iOS pozwala na synchronizację z Dropboksem

 

PocketBook Reader na urządzenia mobilne Apple nosi obecnie numer 2.2.14. Najważniejszą funkcją, która pojawiła się wraz z ostatnią aktualizacją jest synchronizacja z dyskiem sieciowym Dropbox. I bardzo dobrze! Nie używam na co dzień produktów z iOSem, ale ile razy mam wgrać jakieś pliki do iPada czy iPhone'a, to mi się lekko ciśnienie podnosi. Dodanie synchronizacji z Dropboksem w aplikacji do czytania e-booków, może zdecydowanie zmniejszyć poziom stresu przy korzystaniu z urządzeń na iOSie, u takich użytkowników jak ja. Wprowadzenie synchronizacji z Dropboksem jest więc całkowicie zrozumiałym i pożądanym rozwiązaniem.

 

PocketBook Reader może wykorzystać już używane na urządzeniu konto, ale daje możliwość wyboru także innego konta

 

Jeśli wejdziemy w ustawienia PocketBook Readera i wybierzemy synchronizację, aplikacja rozpozna używane na urządzeniu konto Dropboksa. Można też użyć innego konta, niż dotychczas używane w systemie. Po zalogowaniu, aplikacja tworzy na dysku sieciowym własny podkatalog ./Aplikacje/PocketBook e-reader. I wszystko by było pięknie, gdyby był on zgodny z tym, co już założyły mi na Dropboksie czytniki PocketBooka. One jednak „od zawsze” korzystają z katalogu ./Aplikacje/Dropbox PocketBook. Żeby było ciekawiej, podobna opcja jest również w aplikacji androidowej. Ale ona używa jeszcze innego katalogu! Książka wgrana z niej na dysk w chmurze, trafiła do ./Aplikacje/PocketBook e-reader/books/default...

 

Katalogi synchronizacyjne na moim koncie w Dropboksie. Różne aplikacje, różne katalogi

 

Szkoda, że aplikacja mobilna synchronizuje się z innym katalogiem na Dropboksie niż czytniki. Nawet jeśli wymiana danych w obrębie aplikacji mobilnej ma obejmować nie tylko książki ale dodatkowo także notatki, podkreślenia czy postępy w czytaniu, to co stoi na przeszkodzie temu, żeby był to jeden wspólny katalog? Przecież czytniki mogłyby np. ignorować nieobsługiwane (na razie) elementy. Póki co synchronizacja w ich wykonaniu dotyczy zawartości katalogów i plików z e-bookami. Być może w przyszłości również czytniki da się wyposażyć w tę funkcjonalność, której na razie im brakuje?

 

PocketBook Reader dla iOS nie ma tylu funkcji co wersja androidowa, ale prezentuje się przyjaźnie

 

Zapytałem więc dział wsparcia PocketBooka o możliwość zmiany katalogu synchronizacyjnego na dysku sieciowym tak, aby dla czytników i aplikacji mobilnej był wspólny. Niestety, otrzymałem lakoniczną odpowiedź, że „na dany moment taka możliwość nie jest przewidziana”.

 

Podsumowanie

Wprowadzenie synchronizacji z Dropboksem ucieszy zapewne użytkowników PocketBook Readera na urządzeniach z systemem iOS. Nowa funkcja ograniczona jest jednak do aktualizacji biblioteczki zgromadzonej na dysku sieciowym tylko w obrębie tej jednej aplikacji. Pomiędzy iPadami czy iPhone'ami mechanizm działa dobrze.

Taki mechanizm powinien jednak iść o krok dalej. Jako aktywny użytkownik kilku czytnikowych platform (Kindle, PocketBook, Tolino), uważam, że unifikowanie funkcji czytników i aplikacji mobilnych jednej firmy ma sens. Można wtedy np. korzystać w wielu miejscach i urządzeniach z tych samych rozwiązań. W takim przypadku użytkownicy sami będą chcieli korzystać z produktów pochodzących od jednego dostawcy na różnych platformach programowych i sprzętowych. Widziałem to wielokrotnie w przypadku ekosystemu Amazonu. Osoby korzystające z czytnika Kindle, szukają aplikacji Kindle na urządzenia mobilne aby korzystać z jednego księgozbioru. Dlatego zaskoczyło mnie podejście PocketBooka do nowej funkcji synchronizacji z Dropboksem w PocketBook Readerze dla iOS. Może od strony firmy ma to sens. Jeśli ktoś może mi podać jaki, to proszę o podpowiedź. Jednak jako użytkownik PocketBooka, bardzo chętnie bym zobaczył ujednolicenie lokalizacji katalogu do synchronizacji w chmurze. Zarówno dla aplikacji na iOS, jak i Androida. Aplikacje mobilne powinny po prostu używać dokładnie tego samego katalogu, który od dawna mają zdefiniowane czytniki. Inaczej jest to kolejna funkcja, która nie ma przełożenia na użyteczność dla takiego użytkownika jak ja, którzy korzystają z różnych rozwiązań firmy.