881 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

PocketBook Reader w wersji 2.0 dla Androida otrzymuje integrację z chmurą

 

Kilka dni temu ukazała się nowa wersja (2.0) mobilnej aplikacji PocketBook Reader dla systemu Android OS. Najważniejszą nowością jest wzbogacenie funkcjonalności programu o synchronizację z chmurą PocketBook Cloud. Przy okazji przypomnę, że niedawno zaktualizowana aplikacja PocketBook Reader dla systemu iOS otrzymała z kolei dostęp do Dropboksa (więcej we wpisie „PocketBook Reader dla iOS otrzymuje synchronizację z Dropboksem”).

 

PocketBook Reader otrzymuje obsługę PocketBook Cloud

PocketBook Reader dla Androida obsługuje chmurę PocketBook Cloud

 

O samej usłudze PocketBook Cloud pisałem rok temu, gdy została uruchomiona i od razu wprowadzona przez niemieckojęzycznych księgarzy (wpis „Chmura PocketBook w nowej wersji oprogramowania czytników”). Do tej pory korzystać z niej można było na nowszych czytnikach firmy. Jak podaje producent w opisie nowych funkcji aplikacji, teraz powinna działać synchronizacja zakupów, oraz zakładek i notatek. Nie wspomniano o synchronizacji postępów czytania między różnymi urządzeniami. I u mnie faktycznie to nie działa. Na konto w chmurze (podobnie jak w przypadku Amazonu i Tolino) można również wgrywać własne dokumenty. Program w wersji mobilnej nie ma polskiej wersji językowej, można wybrać wyświetlanie menu po niemiecku, angielsku, portugalsku, rosyjsku, ukraińsku lub chińsku. Brak również dzielenia wyrazów w książkach po polsku.

 

PocketBook Reader

Polskojęzyczne książki wyświetlane są poprawnie, ale brak jest dzielenia wyrazów

 

Program, po pierwszym uruchomieniu, prosi o logowanie do usługi PocketBook Cloud. Podobną możliwość mamy w czytnikach firmy sprzedawanych także na rynku polskim. Należy mieć na uwadze, że takie konta przypisane są obecnie tylko do księgarni, które wykupiły wspomnianą usługę. Należą do nich sklepy z niemieckojęzycznymi książkami (z sieci KNV Koch, Neff & Volckmar GmbH oraz Buchmedia Marketingverbund GmbH) funkcjonujące w RFN, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Liechtensteinie oraz we Włoszech. Pełną listę można znaleźć na stronie: https://cloud.pocketbook.digital/browser/#/find-store.

 

Księgarnie korzystające z PocketBook Cloud łatwo można odszukać na mapie wywołanej z poziomu aplikacji PocketBook Reader

 

Aplikacja automatycznie przeszukuje zawartość pamięci urządzenia, na którym jest zainstalowana. Pokazuje również publikacje obecne w chmurze. W tym pierwszym przypadku można ograniczyć przeszukiwanie do wskazanych katalogów, aby nie zagracać sobie biblioteczki przypadkowymi plikami. U mnie na liście książek pojawiło się kilka przypadkowych (?) plików *.zip, których program oczywiście nie otwiera. W drugim przypadku nie zawsze poprawnie identyfikowany jest tytuł dokumentu, choć w chmurze wyświetlany jest poprawnie. Pliki można sortować wg autora, tytułu i daty dodania. Dla zwolenników bardziej „komputerowego” katalogowania jest też tryb wyświetlania księgozbioru wg katalogów.

 

PocketBook Reader obsługuje katalogi

PocketBook Reader potrafi wyświetlać e-booki w urządzeniu według katalogów

 

PocketBook Reader obsługuje wielopoziomowe spisy treści

 

Jeśli w PocketBook Readerze zalogujemy się do chmury, program zostanie zintegrowany z księgarnią przypisaną do naszego konta. Pojawi się więc możliwość dokonywania zakupów nie tylko w firmowym sklepie BookLand (jak do tej pory), ale i wskazanym przez użytkownika. Aplikacja została wzbogacona o skaner kodów kreskowych (ISBN Scanner). Wczytanie kodu z papierowej książki umożliwia jej odszukanie bezpośrednio w ofercie powiązanej księgarni. Tak więc odwiedzając swoją księgarnię, czy sklep konkurencji, można bezpośrednio z aplikacji dokonać zakupu interesującej nas pozycji (o ile jest w formie e-booka oczywiście).

 

PocketBook Reader otrzymuje obsługę PocketBook Cloud

Przy pomocy modułu ISBN Scanner, aplikacja potrafi wyszukać (po zeskanowaniu kodu kreskowego) książkę w księgarni, w której ma konto użytkownik PocketBook Cloud

 

 

Reklama zakupów w aplikacji i synchronizację chmurze PocketBook Cloud w wersji dla małych księgarni - wersja austriacka (źródło: dla  BUCHMEDIA E-READER - 90 Sek. from backyardfilm on Vimeo).

 

Co do synchronizacji w chmurze między różnymi urządzeniami, to jednak mam pewien problem. Zainstalowałem wspomnianą aktualizację aplikacji dzień później również na innym smartfonie oraz tablecie. Okazało się, że... nie ma tam opisywanej powyżej funkcji PocketBook Cloud. Numery wersji w obydwu telefonach są identyczne: 2.00.13133. Na miejscu chmury, w menu aplikacji w drugim smartfonie jest synchronizacja z Dropboksem! Jeśli więc komuś nie pokaże się opisywana przeze mnie funkcja, to proszę nie bić zbyt mocno. Nie mam pomysłu, od czego zależy pojawienie się tej funkcji. Wszystkie trzy instalacje robiłem z polskiej wersji Google Play, przez wi-fi, przebywając w Polsce. Nie jest to więc chyba kwestia lokalizacji. A może za mało znam się na Androdzie, żeby to rozgryźć...

 

PocketBook Reader z usługą Dropbox

PocketBook Reader, zainstalowany na innym urządzeniu, oferuje synchronizację z Dropboksem, zamiast z chmurą PocketBook Cloud

 

Podsumowanie

Wdrożenie synchronizacji w chmurze w aplikacji mobilnej chwilę firmie zajęło, ale widać, że PocketBook konsekwentnie buduje ofertę skierowaną m.in. do niezależnych księgarzy. Mimo dominacji Tolino i Amazonu na rynku niemieckim, firma nie poddaje się, oferując nowoczesne rozwiązania również klientom mniejszych sprzedawców. Dzięki takiej ofercie, również księgarnie nie mające własnego zaplecza technologicznego, mogą myśleć o podjęciu walki z liderami rynku elektronicznego. A przecież do gry na zasobnym rynku e-booków u naszych sąsiadów zza Odry włączył się ostatnio, również cieszący się zaufaniem klientów, gigant handlu detalicznego, Aldi (wpis: „Aldi life eBooks - niemiecka sieć sklepów wchodzi na rynek e-booków”). To wszystko wychodzi na dobre również klientom księgarni obsługiwanych przez PocketBooka. Jeśli ktoś szuka aplikacji mobilnej na Androida, warto rozważyć instalację bezpłatnego PocketBook Readera, nawet bez konta w chmurze.

 

PocketBook Reader - podręczne menu

Dość enigmatyczne, na pierwszy rzut oka, podręczne menu, kryje w sobie mnóstwo ustawień. Warto poświęcić chwilę na ich poznanie