905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Aldi life eBooks - niemiecka sieć sklepów wchodzi na rynek e-booków

 

Niemiecka sieć sklepów spożywczych oferuje również elektronikę użytkową. Mam na myśli oczywiście nie tylko odkurzacze czy miksery, ale bardziej zaawansowane urządzenia. Oddział austriacki czy belgijski sprzedawały nawet czytniki książek (więcej we wpisie „Nowy model czytnika wprowadza w Belgii sieć sklepów Aldi"). Tym razem niemiecki Aldi (północny i południowy) wchodzi na rynek książek elektronicznych.

 

Aldi otwiera księgarnię cyfrową (źródło: http://www.aldi-nord.de/)

 

Aldi life eBooks

Od 20 X 2016 r. w sklepach sieci będzie można kupić tablet Medion E6912 E-Tab z dostępem do firmowego sklepu. Aldi rozpocznie więc działalność jako dostawca treści cyfrowych. Wcześniej oferował już usługę telefonii komórkowej oraz strumieniowania muzyki – od 20 października będzie to również ponad milion cyfrowych publikacji. W tej liczbie znajdą się nie tylko płatne e-booki niemieckojęzyczne ale również wydania z domeny publicznej i książki w języku angielskim.

 

20 X 2016 r. rusza księgarska sekcja serwisu Aldilife (źródło: https://www.aldilife.com)

 

Oto, co znalazło się w premierowej ofercie od strony sprzętowej:

- bon o wartości 10 EUR na zakup e-booków z firmowej księgarni;

- tablet Medion E6912 E-Tab z aplikacją do czytania e-booków;

- starter telefonii Aldi Talk;

- 60 dni bezpłatnego dostępu do firmowej usługi Aldi life Music (muzyka i książki audio).

 

Oferowany przez sklep tablet objęty jest trzyletnią gwarancją. Jego parametry należą do przeciętnych. Dla porównania, zestawiłem je z potencjalną konkurencją w tabeli poniżej:

 

 

Medion E6912 E-Tab

Amazon Fire

Lenovo Tab 3

ekran

1280 x 720

1024 x 600

1204 x 600

ekran (przekątna)

17,65 cm (6,95 cala)

17,7 cm (7 cali)

17,8 cm (7 cali)

procesor

1,3 GHz

1,3 GHz

1,3 GHz

pamięć

8 GB

8 GB

8 GB

masa

275 g

313 g

300 g

system

Android 6.0

Fire OS (Android 5.3)

Android 5.0

dodatkowe

moduł GSM, gniazdo microSD

gniazdo microSD

gniazdo microSD

cena w RFN [EUR]

129

74,99

69,99

 

W cenie tabletu zawarto wartość bonu na zakup e-booków w firmowej księgarni. Podkreślono to także w animowanej prezentacji produktu: http://www.aldi-nord.de/player.php?playlist_id=306 (źródło: http://www.aldi-nord.de)

 

Zainstalowana w czytniku aplikacja mobilna jest połączona z firmową księgarnią oraz chmurą, skąd pobierać i synchronizować ma zakupione książki (również te wgrane przez użytkownika). Powinna zapewniać odczyt wielu formatów: PDF (Adobe DRM), EPUB (Adobe DRM), DjVu, TXT, FB2 (FB2.zip), CHM, RTF, html (basic), Comics Book. Wyposażono ją w cztery tryby wyświetlania tekstu (nocny, dzienny, sepia, papier) oraz możliwość zaznaczania fragmentów i wykonywania zrzutów ekranu.

 

Podsumowanie

Wydawało się, że na niemieckim rynku książek elektronicznych karty są rozdane. Najważniejsi gracze to sieci księgarskie skupione w Tolino i Amazon. O czytelników od dawna walczą tam także księgarnie korzystające z platformy PocketBooka i niemiecki oddział Kobo. Trudno mi sobie wyobrazić obecność kolejnego gracza. A jednak trudno także uwierzyć, że Aldi otwiera księgarnię cyfrową ze względów prestiżowych czy też z chęci odsprzedaży jej za jakiś czas większemu partnerowi. Podobne przedsięwzięcia w Wielkiej Brytanii (Tesco, Sainsbury's) poniosły porażkę. Z drugiej strony Carrefour we Francji i Hiszpanii wciąż ma długoletnią umowę na prowadzenie firmowego sklepu oferującego e-booki z producentem czytników Cybook. Ciekaw jestem na jaką grupę klientów liczy Aldi i jakie będą losy tego przedsięwzięcia. No i czy, podobnie jak Tolino, sklep zrezygnuje z tabletu i skieruje się w stronę czytników.

 

 

 Oficjalna strona oferty: http://www.aldi-nord.de/aldi_tablet_mit_ebook_reader_funktion_48_5_2785_36121.html