905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PocketBook wkracza na rynek KSIĘGARSKI – sprzedaje E-BOOKI

PocketBook ogłosił swoje szersze wejście na rynek księgarski. Firma od dawna prowadzi dość archaicznie wyglądającą księgarnię Bookland. Pewnie nawet większość posiadaczy czytników PocketBook o niej nie wie. Nie jest ona dla nas atrakcyjna z powodu mizernej oferty, choć na pewno warto pamiętać o dostępnych tam słownikach. To jedyne oficjalne źródło komercyjnych słowników przygotowanych na czytniki PocketBook. Ale poza tym – pustki. Już niedługo to się zmieni, być może także dla nas.

 

Czy do PocketBooków w Polsce wróci wkrótce ikonka "Sklep"?

 

PocketBook swoje korzenie ma na Ukrainie. Nie dziwi więc, że swój nowy projekt firma uruchomiła właśnie na tamtejszym rynku. O poważnym wejściu na rynek e-booków poinformowano oficjalnie kilka dni temu. A ja się wczoraj dowiedziałem od jednego z moich czytelników (dziękuję!). 

 

Ukraińska księgarnia PocketBooka (źródło: pocketbook.ua)

 

 

Ukraiński serwis itc.ua przekazał trochę szczegółów na temat planów PocketBooka. Na razie wystartowała sprzedaż e-booków przez oficjalny ukraiński serwis WWW. Strona pocketbook.ua została wzbogacona o menu „książki” (ukr. „Книги”). Firma zaznacza, że na razie dostępnych jest „kilka tysięcy” książek, z tego 90% w języku ukraińskim. I tym razem jest to szeroka oferta (siedemnaście wydawnictw), znacznie odbiegająca od tego, co można było znaleźć z księgarni Bookland. Przykładowo, w nowej księgarni kupić można osiem pozycji Andrzeja Sapkowskiego po ukraińsku, a w starej – jedną. Książki posegregowane są tematycznie. Znaleźć można m.in. takie główne działy, jak: ekranizacje, fantastyka, literatura dziecięca czy literatura faktu. Są też bardziej szczegółowe kategorie.

 

Oferta książek Andrzeja Sapkowskiego w ukraińskiej księgarni (źródło: pocketbook.ua)

 

Z zapowiedzi wynika, że na tym PocketBook nie poprzestanie. Ma w planach rozpoczęcie sprzedaży e-booków również w innych krajach europejskich. Na razie ich nie wymieniono z nazwy. Wiadomo, że kolejnym krokiem będzie uruchomienie analogicznej platformy na jednym z najzasobniejszych rynków światowych, czyli niemieckojęzycznym. Na pewno nie będzie łatwo nowemu sprzedawcy uszczknąć choć trochę dla siebie. Niemiecki rynek jest zdominowany przez Amazon, z którym dość skutecznie (ze wsparciem największych tamtejszych sieci księgarskich) walczy sojusz Tolino. A do tego ofertę abonamentową ma zarówno Amazon, Tolino jak i Legimi.

 

Podsumowanie

Sprzedaż e-booków to naturalny krok w rozwoju PocketBooka. Wszystkie liczące się marki czytników, mają zintegrowane księgarnie. Kindle są połączone z Amazonem, Tolino z lokalnymi i międzynarodowymi niemieckimi sieciami księgarskimi, a Kobo z firmową księgarnią działającą na wielu rynkach, podobnie Bookeen. Teraz czas na PocketBooki.

 

Zapowiedziano, że przyszłe aktualizacje oprogramowania czytników zintegrują czytniki z firmową księgarnią. Na razie brak informacji, czy z poziomu czytników będzie można dokonywać zakupów, czy tylko pobierać zakupione książki. Ale można się spodziewać tego pierwszego. W Polsce, gdzie mamy całkiem sporo niezależnie działających księgarni, to by miało sens. Bo jak inaczej oderwać klienta od szerokiej oferty znanych sklepów? Ciekawe tylko jak to będzie w Polsce, gdzie PocketBook Cloud i miejsce ikonki „Sklep” na ekranie startowym PocketBooków od paru lat jest zajęte przez Legimi...