905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

PocketBook wkracza na rynek KSIĘGARSKI – sprzedaje E-BOOKI

PocketBook ogłosił swoje szersze wejście na rynek księgarski. Firma od dawna prowadzi dość archaicznie wyglądającą księgarnię Bookland. Pewnie nawet większość posiadaczy czytników PocketBook o niej nie wie. Nie jest ona dla nas atrakcyjna z powodu mizernej oferty, choć na pewno warto pamiętać o dostępnych tam słownikach. To jedyne oficjalne źródło komercyjnych słowników przygotowanych na czytniki PocketBook. Ale poza tym – pustki. Już niedługo to się zmieni, być może także dla nas.

 

Czy do PocketBooków w Polsce wróci wkrótce ikonka "Sklep"?

 

PocketBook swoje korzenie ma na Ukrainie. Nie dziwi więc, że swój nowy projekt firma uruchomiła właśnie na tamtejszym rynku. O poważnym wejściu na rynek e-booków poinformowano oficjalnie kilka dni temu. A ja się wczoraj dowiedziałem od jednego z moich czytelników (dziękuję!). 

 

Ukraińska księgarnia PocketBooka (źródło: pocketbook.ua)

 

 

Ukraiński serwis itc.ua przekazał trochę szczegółów na temat planów PocketBooka. Na razie wystartowała sprzedaż e-booków przez oficjalny ukraiński serwis WWW. Strona pocketbook.ua została wzbogacona o menu „książki” (ukr. „Книги”). Firma zaznacza, że na razie dostępnych jest „kilka tysięcy” książek, z tego 90% w języku ukraińskim. I tym razem jest to szeroka oferta (siedemnaście wydawnictw), znacznie odbiegająca od tego, co można było znaleźć z księgarni Bookland. Przykładowo, w nowej księgarni kupić można osiem pozycji Andrzeja Sapkowskiego po ukraińsku, a w starej – jedną. Książki posegregowane są tematycznie. Znaleźć można m.in. takie główne działy, jak: ekranizacje, fantastyka, literatura dziecięca czy literatura faktu. Są też bardziej szczegółowe kategorie.

 

Oferta książek Andrzeja Sapkowskiego w ukraińskiej księgarni (źródło: pocketbook.ua)

 

Z zapowiedzi wynika, że na tym PocketBook nie poprzestanie. Ma w planach rozpoczęcie sprzedaży e-booków również w innych krajach europejskich. Na razie ich nie wymieniono z nazwy. Wiadomo, że kolejnym krokiem będzie uruchomienie analogicznej platformy na jednym z najzasobniejszych rynków światowych, czyli niemieckojęzycznym. Na pewno nie będzie łatwo nowemu sprzedawcy uszczknąć choć trochę dla siebie. Niemiecki rynek jest zdominowany przez Amazon, z którym dość skutecznie (ze wsparciem największych tamtejszych sieci księgarskich) walczy sojusz Tolino. A do tego ofertę abonamentową ma zarówno Amazon, Tolino jak i Legimi.

 

Podsumowanie

Sprzedaż e-booków to naturalny krok w rozwoju PocketBooka. Wszystkie liczące się marki czytników, mają zintegrowane księgarnie. Kindle są połączone z Amazonem, Tolino z lokalnymi i międzynarodowymi niemieckimi sieciami księgarskimi, a Kobo z firmową księgarnią działającą na wielu rynkach, podobnie Bookeen. Teraz czas na PocketBooki.

 

Zapowiedziano, że przyszłe aktualizacje oprogramowania czytników zintegrują czytniki z firmową księgarnią. Na razie brak informacji, czy z poziomu czytników będzie można dokonywać zakupów, czy tylko pobierać zakupione książki. Ale można się spodziewać tego pierwszego. W Polsce, gdzie mamy całkiem sporo niezależnie działających księgarni, to by miało sens. Bo jak inaczej oderwać klienta od szerokiej oferty znanych sklepów? Ciekawe tylko jak to będzie w Polsce, gdzie PocketBook Cloud i miejsce ikonki „Sklep” na ekranie startowym PocketBooków od paru lat jest zajęte przez Legimi...